Sincan Ekspress Haber Sayfası

0-2 YAŞINDA BİZLERE NE OLDU?

0-2 YAŞINDA BİZLERE NE OLDU?
ASUMAN KAHRAMAN( asumankahraman@sincanekspress.com )
Asuman Kahraman 1999 yılında Ankara'da doğmuştur. Kırıkkale Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü 4.sınıf öğrencisidir.
402 views
09 Mayıs 2021 - 18:19

     Bambaşka hikayelerin içinden doğmuş benzerlikler vardır. Hepimizin dünyaya gözünü ilk açtığı anlar. Farklı yaşam öykülerinden evrilerek geldiğimiz bugünün, geçmişinden bahsetmek istiyorum.

Hatırımızda kalmasa da zihnimizde var olanlardan. Bugün “Sen Kimsin” sorusuna verdiğimiz yanıtlardan. Senin sen olmandaki en geçmiş zamandan, 0-2 yaşından.

     Erikson’un yaşam boyu gelişim kuramı bilgileri üzerine…

Kişilik gelişimini yaşam boyu devam eden bir süreç olarak ele alan Erikson, psikanalitik kuramın tersine kişiliğin çocukluk döneminde belirlendiği düşüncesine karşı çıkmaktadır. Her dönem kadar çocukluk da mühimdir.

Kısaca bu kuramdan bahsedecek olursak, insanların yaşamlarında belli başlı sekiz psikososyal gelişim dönemini ele alınır. Her dönemde çözümlenmesi gereken genel bir kriz vardır. Her kriz bireyin gelişimi ve kişiliği üzerinde şekillendirici etkiye sahiptir. Bir evredeki krizin başarılı olarak atlatılması bir sonraki evre için sağlıklı bir temel oluştururken eğer bu dönemde kriz atlatılamazsa yaşamın sonraki dönemlerinde, farklı açılardan devam eder. Çözümleninceye kadar problem yaratır.

      Bu gelişim evrelerinden ilki, temel güvene karşı güvensizlik (0-1,5) evresidir. Bu yaş grubunda bir bebek. Güvenli olduğu anne karnından nelerle karşılaşacağını bilmediği bir dünyaya doğmuştur. Anne karnı bir konfor alanıdır onun için, güvende hissettiği, doyurulduğu, sarıldığı yer. Buradangeldiğinde, dünyasında yeniden o güvenli bağını arar durur.Burada dünyaya bir şans verir bebek, aradığını bulabilecek midir?

Dönemin krizi bakım verenine bağımlı halde olan bu bebeğin bakımı ve ihtiyaçları üzerine doğar. Yani bu krizi atlatmanın koşulları bebeğin ihtiyaçlarını doğru zamanda ve yeteri miktarda karşılamaktır. Biyolojik ihtiyaçlar kadar sıcaklık, dokunma, öpme gibifiziksel sevgi gösterileri ve yanı sıra paylaşılan olumlu duyguları da olmalıdır. Bir bebeğin dünyası aldığı duygularla gelişir, kabul edildiğini hissedebildiği kadar güzel yaşar.

 Güven ya da güvensizlik de bu koşullara bağlı oluşmaktadır. Karşılanması kolay gibi görünen bu temeller yaşam içerisinde zor senaryolar doğurabilir.

Yoğun çalışma saatleri içerisinde kaybolup giden ebeveynler, çocuğunun emzirmeye yetişememiş telaşlı bir anne, çocuğunu sevmenin saygısızlık olarak öğretildiği ailedeki bir baba… Bir bebeğin küçük bir kriz tablosu, üstelik bu hikayelerin ağırlaştırılmış daha niceleri… Yazıldığı kadar kolay yaşanır mı peki?

    Atlatılamamış her kriz bugününde de sorunlara yol açmaya devam edebilir. Yaşamın ileriki dönemlerinde güven problemleri, bağlanma korkuları, sevgi ve ilgi açlığı, ilişkisel bozukluklar ve bunlarla birlikte doğacak birçok sorunu beraberinde getirir.

Bu olumsuz tutumların farklı sebepleri incelenebilir. Fakat varacağımız ortak bir sonuç vardır ki yaşam içerisinde çözümlenmemiş her kriz karmaşalar yaratır.

Hikayenin en başına döndüğümüzde ise yanıtına ihtiyacımız olan soru, 0-2 yaşında bizlere ne oldu?

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.