Sincan Ekspress Haber Sayfası

2023 ‘E 1 MİLYON YAZILIMCI NE İŞE YARAYACAK?

2023 ‘E 1 MİLYON YAZILIMCI NE İŞE YARAYACAK?
Eren KILINÇARSLAN( erenkilincarslan@sincanekspress.com )
1994 yılında Ankara'da doğmuş olan Eren Kılınçarslan, aslen Etimesgut'lu olup, doğma büyüme Sincan'lıdır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinin hepsini Sincan'da tamamlamış olup, lisans eğitimini Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi süresince okul arkadaşları ile birlikte mobil uygulamalar geliştirirek kendi projeleri üzerinde çalışmış, eğitiminin son senesinde Çayyolu'nda bir yazılım şirketinde işe başlamıştır. Profesyonel kariyer sürecinde oyun yazılımı, web geliştirme, blockchain gibi alanlarda kendini geliştirmiş ve bunlara yönelik projelerin içerisinde bulunmuştur. Askerliğini Ankara Jandarma Genel Komutanlığı'nda yedek subay olarak 2019 yılında tamamlamıştır. Şu anda kendi işletmesini yürüten Eren Kılınçarslan, elektronik cihaz danışmanlığı, sincanekspress.com teknolojik danışmanlığı yapmaktadır.
164 views
04 Mart 2021 - 20:34

Razor 1911 diye bir şirket duydunuz mu hiç? Sizler için küçük bir özet geçeyim;

 Kasım 1985’te Norveç’te kurulmuş bir yazılım şirketidir kendileri. Kişisel bilgisayarların evlere girmeye başlamasıyla birlikte, Comodor 64, IBM PC gibi dönemin meşhur bilgisayar yazılımları ve oyunlarına crack (Lisanslı bir ürünü,ücretsiz kullanmaya yarayan yazılım) yapmaya başladı. Tabii ki de illegal olan bu yöntem, grup üyelerindeki birçok kişiye 50 ay kadar hapis cezasına sebep oldu. Peki babalarının hayrına mı yapıyorlardı bu işleri? Tam da konuya burdan girmek istiyordum;

 Birçok crack şirketleri bu yazılımı yapıp internete koyarken, ya bizzat crack dosyasının içine ya da klasörün içine çok meşhur olan “keylogger” ya da “Truva atı” dediğimiz bazı virüsleri(zararlı yazılımları) de dahil ederler. Bunlar da sizin kişisel bilgilerinizi almaya ya da bilgisayarınızın işlem gücüne ortak olmaya yarayan yazılımlar haline gelir. Bu aralar çokça duyduğumuz Bitcoin madenciliğine kadar gidiyor işler.

 Peki neden 2023’e bu kadar yazılımcıya ihtiyaç duyuyoruz? Akıllı cep telefonları, akıllı ev aletleri, giyilebilir teknolojiler, bilgisayarlar, tabletler ve yakında hayatımıza girecek olan otonom araçlarımız… Bunca teknolojiyi hem araştırma-geliştirme alanında, hem de beklenmedik saldırılara karşı cihazlarımızı korumaya yönelik kullanmaya çalışacağız.

 Örneğin yerli aracımız TOGG’da yolculuk ediyorsunuz, haritadan gitmek istediğiniz yeri seçtiniz ve sürücüz bir şekilde yolunuza koyuldunuz. Aracınız ile internet bağlantınız arasına bir saldırgan yani hacker girdi diyelim. Artık onun kontrolündesiniz. Yakın zamanda bilgilerimizin çalınacağı korkusu ile Whatsapp krizi yaşadık. Bunu yine bu saldırganlara karşı koruyabilmemiz gerek.

 İşte hizmet sektörünün büyük bir kısmını oluşturan yazılım sektörüne, kalifiye elemanlar kazandırmak isteyen hükümet, anlaşılan yakın zaman içinde yerli telefonlar, tabletler, arabalar, bilgisayar parçaları ve bu platformlarda çalışan uygulama ve programlar üretmeyi hedefliyor.

 Peki şu an yazılım alanında verilen eğitim yeterli mi? Üniversiteden mezun olmuş bir yazılımcı olarak fikrim şudur; Yazılım sektörü öncelikli olarak araştırma ve pratik üzerine kurulu bir sektördür. Sadece videolar izleyerek bazı sertifikaların kazanılması kesinlikle yeterli gelmeyecektir. Bunlara yönelik gerekli staj alanları açılıp, gerekli etüd laboratuvarlarının oluşturulması gerek. Lisans mezunu diplomaya sahip olan yazılımcı kardeşlerim ile arasındaki tek farkın imza yetkisi olduğunu ve ileride bu engelin de kaldıracağını tahmin ediyorum.

 Şimdi gerek üniversitede okuyan kardeşlerim için, gerekse BTK Akademi üzerinden eğitim alan kardeşlerim için önerim, İngilizcesini geliştirmek, Google üzerinde aramaların nasıl yapılacağını iyi öğrenmek ve kesinlikle pratik yapmasıdır. Pratiği en kolay, kendinize yıllık yaklaşık 100-200 TL arasında bir hosting hizmeti satın alıp, kendinize bir internet sitesi kurup, git gide sitenizi geliştirerek yapabilirsiniz.

Bahsettiğim 1 milyon yazılımcı projesine ve ayrıntılı bilgiye şu siteden ulaşabilirsiniz:

https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.