Sincan Ekspress Haber Sayfası

3. VERİMLİLİK VE TEKNOLOJİ FUARI

3. VERİMLİLİK VE TEKNOLOJİ FUARI
Eren KILINÇARSLAN( erenkilincarslan@sincanekspress.com )
1994 yılında Ankara'da doğmuş olan Eren Kılınçarslan, aslen Etimesgut'lu olup, doğma büyüme Sincan'lıdır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinin hepsini Sincan'da tamamlamış olup, lisans eğitimini Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi süresince okul arkadaşları ile birlikte mobil uygulamalar geliştirirek kendi projeleri üzerinde çalışmış, eğitiminin son senesinde Çayyolu'nda bir yazılım şirketinde işe başlamıştır. Profesyonel kariyer sürecinde oyun yazılımı, web geliştirme, blockchain gibi alanlarda kendini geliştirmiş ve bunlara yönelik projelerin içerisinde bulunmuştur. Askerliğini Ankara Jandarma Genel Komutanlığı'nda yedek subay olarak 2019 yılında tamamlamıştır. Şu anda kendi işletmesini yürüten Eren Kılınçarslan, elektronik cihaz danışmanlığı, sincanekspress.com teknolojik danışmanlığı yapmaktadır.
164 views
17 Haziran 2021 - 23:46

Bir bilişimci olarak, 4 gün boyunca süren böylesine güzel bir fuarda, ziyaretçi olarak gördüklerim, beni hem üzdü hem de sevindirdi. Bana her iki duyguyu da yaşatan sebepleri, teker teker kaleme almak istedim.
Herşeyden önce, bütün stantları bir kenara bırakıp, koştur koştur Sincan Belediyesi’nin stantına gittim. Ankara’nın geneline hitap eden bir fuarın içerisinde, Sincan’ımızın nasıl temsil edildiğini kendi gözlerim ile görmek istedim. Çünkü yıllar boyunca üzerine hep kötü yorumlar yapılan Sincan’ın, bizzat yerlisi olduğum ilçenin reklamının güzel yapılmasını çok istiyordum. Stanta vardığımdaki gördüğüm manzara gayet hoştu. Masalarının üstü gayet düzenli, arkada koca koca ekranlarda dönen projelerimiz ve ilgili stant görevlilerimiz… Henüz stanta yaklaşmıştım ki, yanımdaki arkadaşıma birkaç kare fotoğraf almasını istedim. O sırada bunu gören stant görevlisi hanımefendi, yanıma yaklaşıp gayet sıcak bir tavırla karşıladı beni. Verdiğim ilk tepki; “Stantımız burdaymış.” oldu. Kendimi tanıtıp, çok kısa bir muhabbet ettikten sonra, görevli hanımefendi stantta sunulan projelerden bahsetti. Sıfır atık projesi adı altında, sokak hayvanlarına üretilen kompostlar ve mamalar, pandemi sürecinde elektronik ortama aktarılan enstrüman, hobi, teknoloji ve spor eğitim videoları, 150 noktada verilen ücretsiz WİFİ hizmeti ön planda olan projelerdi. Benim en çok dikkatimi çeken girişimlerden birisi de, bir çanta içerisinde sizlere, geri dönüşüm ile üretilen mamadan bir numune paket ve sıfır atık hakkında çocuklar için yapılan bir boyama kitabı idi. İnsanın merhamet duygusunu ön plana çıkarmada önemli iki unsur olan sokak hayvanları ve çocuklar konusunda böylesine ince bir davranış sergileyen başkanımız Murat Ercan’a ve bu işte emeği geçen ekibine, kendi adıma teşekkürlerimi borç bilirim. Diğer belediye stantlarında gördüğüm manzaraya göre, iyi anlamda farkımızı koyduğumuzu söyleyebilirim.
Şimdi gelelim fuardaki beni sevindiren ve üzen manzaralara. Fuarda beni sevindiren güzelliklerden bahsedelim önce;
Her ne kadar bilişim, yazılım ve donanımın içerisinde yer alsam da, bu konuda teknik bilgiye sahip olmayan kişilerin de gayet anlayabileceği ve ilgisini çekebileceği bir fuar ortamı kurulmuş. Neredeyse her stant sahibi firmanın, ziyaretçiler ile etkileşime girecek olan kişi seçimini beğendim diyebilirim. Konuya hakimler, iletişim becerileri yüksek ve her kesimden kişilere hitap edebiliyorlar. Her ne kadar yapılan bir uçak veya denizaltının orada olma ihtimali imkansız denilebilecek kadar düşük olsa da, maketler üzerinden tanıtımı yapılan ürünler de, bu iletişim becerisi yüksek kişilerin anlatımı ile gözünüzün önünde canlanabiliyor diyebilirim.
Beni üzen konuların başında ise, savunma sanayisinde yer alan firmaların stantlarının büyüklüğünün yanında, arkalarda köşelerde çok güzel işler başarmış olan yazılım firmalarının ürünlerini tanıtacak küçücük stantlarının olmasıydı. Hele ki, STARTUP adında bir girişim komünitesi gördüm ki, SARSILMAZ firmasının silahları ile oynayan gençlerin hiçbirinin o stanta ilgi göstermemesi beni çok üzdü. Bu güzide fikirler ile ürünlerini tanıtmak isteyen yazılım firmalarının kuytu köşe bir yere atılıp, kendini tanıtacak bir ziyaretçinin olmaması çok üzücü. Belki de fuarın son günü olmasından dolayıdır, bilemem.
Şunu diyebilirim ki, böylesine fuarları daha çok görebilmek adına firmalara bir önerim olacak. Üretilmiş ürünlerimizi tanıtmanın yanında, üretime destek olacak girişim planlarıyla da gençlerimize ilham olmanın yollarını araştırmamız gerek. Ancak böylelikle “Verimlilik” ve “Teknoloji” kelimelerini yan yana kullanmamız daha doğru olur diye düşünüyorum.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.