Sincan Ekspress Haber Sayfası

ALCI MAHALLESİ ALTYAPI PROBLEMİ ÇÖZÜLÜYOR

ALCI MAHALLESİ ALTYAPI PROBLEMİ ÇÖZÜLÜYOR
121 views
29 Haziran 2021 - 15:18

Ankara Büyükşehir Belediyesi, insan odaklı belediyecilik anlayışıyla Sincan ilçesi Alcı Mahallesi sakinlerinin 17 yıllık altyapı ve yol sorununu çözüme kavuşturmak için harekete geçti. Sanayi bölgelerine çok yakın olmasına rağmen yılların ihmali ile adeta hayalet mahalleye dönen bölgede ASKİ Genel Müdürlüğü altyapı sorununu çözerken, Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri de 13 kilometrelik asfalt serim çalışmalarına başladı. Çalışmaların tamamlanması ve bölgede yaşamın yeniden başlaması, kent merkezine uzak olan sanayi bölgeleri için de büyük önem taşıyor.

    Sosyal ve insan odaklı belediyecilik ilkesiyle çalışmalarını sürdüren Ankara Büyükşehir Belediyesi, 25 bin konutun yer aldığı ve yılların ihmali ile adeta hayalet mahalleye dönen Sincan ilçesi Alcı Mahallesi’nin 17 yıllık altyapı ve yol sorununu çözmek için harekete geçti.

    Büyükşehir Belediyesi, bölgede ilk olarak kanalizasyon ve altyapı çalışmalarını tamamladı.

ASKİ VE FEN İŞLERİ EKİPLERİ 7/24 SAHADA

    Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın seçimler öncesinde ziyaret ederek yaşamın yeniden başlayacağı sözünü verdiği Alcı Mahallesi’nin altyapı ve kanalizasyon sıkıntısını sonlandırmak için sahaya inen ASKİ ekipleri; 4 bin 688 metre pis su ve bin 450 metre yağmur suyu hattı olmak üzere toplam 6 bin 138 metrelik altyapı çalışmalarını tamamladı.

   ASKİ Genel Müdürlüğü, 1 adet terfi istasyonu, 1 adet 7 bin 500 metreküp depo, 1 adet bin 500 metreküp üst kat depo, 1 adet bin 500 metreküp orta kat depo ve yaklaşık 98 bin metre iletim ve şebeke hattı da yaparak, bölge sakinlerinin rahat bir nefes almasını sağladı.

    Fen İşleri Daire Başkanlığı ise mahallede yaklaşık bir ay önce başlattığı 13 kilometrelik asfalt imalatını yıl sonuna kadar tamamlamak için 2 ekip halinde yaklaşık 50 personel ile yoğun bir mesai harcıyor.

    Ekipler yaklaşık bin 100 metre uzunluğunda olan asfalt öncesi hazırlık PMT mekanik malzeme seriminin ardından asfalt yapım imalatı öncesi için de zemin iyileştirme çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından bölgede toplamda 72 bin ton sıcak asfalt serilmesi hedefleniyor.

SANAYİ BÖLGELERİNE NEFES

    17 yıl boyunca yol ve altyapı çilesi yaşayan bölge sakinleri ve esnafı, evlerini kiraya veremediklerini hatta satamadıklarını belirtiyor.

     Yaklaşık 1 kilometrelik mesafe içinde Anadolu OSB, ASO 2. OSB ve Başkent OSB’nin bulunduğu mahalle ihmal yüzünden kullanılamıyor, birçok çalışan 30-40 kilometre uzaklıktaki yerleşim bölgelerinde oturmak zorunda kalıyor. Bölgede çalışmaların tamamlanmasının sanayi bölgelerine de büyük bir destek olacağını belirten OSB yöneticileri ve kooperatif yönetimleri, Büyükşehir Belediyesinin bölgenin ekonomik ve sosyal yönden canlanması amacıyla başlattığı altyapı ve yol çalışmalarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundular: -Hüseyin Kutsi Tuncay (Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı): “Ankara Büyükşehir Belediyesi seçimlerden sonra bugüne kadar dikkat çekmeyen ve büyük bir sanayi yerleşkesi olan Alcı Mahallesini gündemine aldı ve yakın zamanda asfalt serme çalışmalarına başladı. Bölgede 4 tane sanayi bölgesi bulunmakta. Bu bölgede 1500’e yakın fabrika olacak. Böyle bir sanayi yerleşkesi yanında yapılacak toplu konutlar hem istihdamı artırma açısından hem de çalışanın yolda zaman kaybetmemesi açısından çok önemli. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş seçim bildirgesinde buraya destek vereceğini ve bu bölgeyi yerleşime açacağını bildirmişti ve çalışmalarına hızlıca başladı. Kısmi olarak yerleşime açıldı bölge. Buradaki en büyük sorun toplu ulaşım ve burada toplu taşıma araçları yok ve toplu taşımaların muhakkak sağlanması lazım. Organize Sanayi Bölgesi, Ankara’nın istihdamına büyük bir katkı sağlayan bölge. Mansur Bey doğru yolda ve bu yönde çalışmalarını sürdürdükçe Ankara’da işsizlik kalmayacaktır.”

-Burhan Yılmaz (Denetim Kurulu Üyesi): “Burada çok büyük bir sanayi havzası planlanmış durumda. Bu sanayi havzasında istihdam edilecek çalışanların iskanına yönelik olarak da bölgemizde bir toplu konut alanı planlandı. İlgili kanunun gerektirdiği; devletin bölgedeki konutların altyapısını önceden tamamlaması suretiyle, bu arsaların kooperatiflere devrini yapmaktı fakat 2006 yılında ilk olarak ruhsatları alınıp inşaatlara başlanmış olmasına rağmen 2021 yılına kadar altyapısı tamamlanmadı. İçme suyunun olmaması, kanalizasyon altyapısının bağlanmaması gibi nedenlerle şu anda insanlar buralarda oturamıyor. Sayın Başkanımız seçim döneminde de bölgemizi ziyaret etmişlerdi. Başkanlığa geldikten sonra da bölgemizle çok yakından ilgilendi. Bunun için özellikle teşekkür ediyoruz. Biz geçmiş dönemde de belediyeye bu konuda çok başvuru yaptı ancak bizi duymak istemediler. Burada belediye başkanlarımızı ağırladığımızda da sanayicilerimiz en büyük sorun olarak personellerinin çok uzaktan geldiğini ve bunun zaman kaybına neden olduğunu, sıkıntı yaşadıklarını dile getiriyorlardı.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.