Sincan Ekspress Haber Sayfası

BEBEK KÜTÜPHANESİ

BEBEK KÜTÜPHANESİ
YILDIZ EBRAR ULUĞ( yildizebrarulug@sincanekspress.com )
Yıldız Ebrar Uluğ Kırıkkale Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Aile Danışmanlığı, Oyun Terapisi, Bilişsel ve Davranışcı Terapi, Masterson, Kohut, Aktarım Odaklı Terapi çalışmaları yapmaktadır.
181 views
21 Haziran 2021 - 22:30

Bu hafta Sincan’da daha önce görmediğim, benzerine rastlamadığım bir yerden bahsedelim. Sincan’ın tam orta noktasında olan bebek kütüphaneleri. Hiç sorguladık mı, burada bir bina var lakin içinde ne var? hiç düşündük mü buraya kim ne yapmış, ben nasıl faydalanabilirim, çocuklarıma bu yerin katkısı ne olabilir diye?

Burada içi dopdolu bir yer var. Burada hem sizler hem çocuklarınız için birden fazla alanda bilgi edinebileceğiniz, çocuklarınız ile nitelikli zaman geçirebileceğiniz, gelişimlerine ve değişimlerine tanık olabileceğiniz bir yer var. Dikkat edin, çocuklarınız ile beraber diyorum çünkü burası elinize telefonu alıp çocuklarınızı iki saatlik başınızdan attığınızı düşündüğünüz bir oyun parkı değil. Burası, içerisinde aile danışmanından spor hocasına, oyun terapistinden ingilizce hocasına, çocuk gelişim hocasından kütüphane ve güvenlik görevlisine kadar birden çok alanda görevlinin sizler için bulunmuş olduğu bir yer.

Pazartesi günleri çocuk tiyatrosu ile başlayıp, birden fazla etkinliğin ve çalışmanın yapıldığı; çocukların bilişsel, kişisel ve sosyal kısacası her alandan gelişimlerine katkı sağlayabilecek olan bu yerden ne kadar faydalanıyoruz? Ne kadar buradaki çalışmadan ve bu yerden haberdarız? Buradan faydalanan ebeveynler bu yapının amacının ne kadar farkında? Soruyorum, sorguluyorum.

Peki, orada en iyi ve etkili zaman nasıl geçirilir, oraya gelen bir ebeveyn çocuğu ve çocuğunun gelişim dönemi hakkında ne kadar bilinç sahibi, nasıl bu konularda daha iyi olunabilir, ailelere ve çocuklara daha neler katılabilir?

Düzenli olarak konferansların verildiği; ailenin sadece orada bulunduğu değil, ebeveynin de kendine bir şeyler kattığı, bu yaş grubundaki çocuklara nasıl davranılması gerektiği, çocuğunda anlayamadığı bir durumu gözlemlediğinde rahatlıkla sorabildiği, çocuğunun özerklik ve girişimci davranışlarını nasıl destekleyebileceğini öğrendiği, çocuklarıyla nasıl iletişim kurup oyun oynayabileceğini öğrenebildiği ve bunlar gibi konularda farkındalık kazandığı bir yer neden olmasın?

Oraya gelen çocuklar için ise birden çok alanda (mahremiyet eğitimi, öz bakım becerileri, diksiyon ve hitabet vb.) çalışmalar yapılabilir. Daha nitelikli ve kapsamlı çalışmalar sağlanırken kurum içerindeki oyuncakların çeşitliliği yaş grubunun ihtiyacına bağlı olarak arttırılabilir.

 Bu dönemdeki çocuklarımızın olası yaralanma ve rahatsızlıklarına karşı önlemler alınması veya sağlık personeline varsa ihtiyacın görülmesi gerekebilir. En önemlisi ise bu dönemlerde kendilerini savunmakta ve ifade etmekte zorluk yaşadıkları için çocukların olası ihmal ve istismarda neler yapabilecekleri konusunda aydınlatılması sağlanabilir.

Gözlerimi açtığımda ilk gördüğüm, doğup büyüdüğüm, çocukluğumun tamamının geçtiği bu yer; bu yerinde adım adım büyüdüğünü geliştiğini görmek ve daha da gelişeceğine inanmak işte bu tarifsiz bir duygu ve umut veriyor.

Çocukların kişiliklerinin şekillendiği, hayata ilk adımlarını attıkları, yaşam ve aileden çıktıktan sonra ilk karşılaştıkları bu alanlara tam destek verilmeli.  Daha öncede dediğimiz gibi çocuklarımızın çığlığı bedenlerinde ve davranışlarında yankılanabilir. Bebek kütüphaneleri ise bu çığlıkları duymamızda aracı olabilir. Bu seslere kulak verme zamanı!

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.