Sincan Ekspress Haber Sayfası

BİR KEDİDEN DAHA FAZLASI

BİR KEDİDEN DAHA FAZLASI
Ömer SARUÇ( omersaruc@sincanekspress.com )
1999 ANKARA doğumlu Ömer SARUÇ doğma büyüme ANKARALI olmakla birlikte aktif olarak Hacettepe Üniversitesi öğrencisidir.
561 views
18 Haziran 2021 - 0:09

İnsanlık tarihinin en büyük salgın hastalıklarından biri olan veba (KARA ÖLÜM) salgınının ortaya çıkış nedeni olarak birçok teori bulunmakta. Ortaya çıktığı yer olarak ise Çin ve Orta Asya olduğu düşünülüyor. Avrupa’ya gelmesine sebep olanise Kırım’da  bulunan Ceneviz ticaret merkezini Moğolların kuşatması. Bu kuşatmada tarihte ilk defa biyolojik silah olarakadlandırabileceğimiz bir yöntem kullanılmış. Bu yöntem: salgında hayatını kaybetmiş insanların cesetlerini mancınık ile surlardan içeriye atarak diğer insanların da hastalığa yakalanmasına ve kuşatmanın zafer ile sonuçlanmasına kestirme bir yol açıyor. Kuşatmadan kaçanlar ise Avrupa’ya gidiyor. Ve Avrupa Ceneviz’den gelen gemilerden inen fareler ile KARA ÖLÜM ile tanışmış oluyor. Ama bu yazımda esas konumuz vebanın Avrupa’da neden bu kadar can aldığıyla ilgili.

Orta çağda veba salgını Avrupa’ya Ceneviz’den gelen gemilerdeki farelerle geldiğinde bu farelerin şehirlerde gezmesini ve hastalığı yaymasını engellemede rol oynayacak doğal avcıları, kediler yoktu.Bunun nedeni ise dönemin papası IX. Gregorius ’un kedi takıntısıydı. Papanın kedi takıntıları sözlerine hatta ilerleyen zamanlarda ise eylemlerine yansıyacaktı. Bu takıntı Avrupa halkını kedilerin parlayan gözleri ve gece dışarıda dolaşmaları nedeniyle kedilerin cadıların büyülü hayvanları olduğuna dair batıl inançlar edinmesine yol açmıştı. Daha sonrasında ise “VOX İN RAMA” adında çıkarılan kilise belgesi kedilerin şeytanla olan bağlantısını öne süren ve günümüze kadar şeytanla özleşmesini sağlayan ilk belgelerdendir. Hatta bu papalık bildirgesiyle kedilerde cadılarla birlikte yakılmaya ve öldürülmeye başlanmıştı.Aslında papa yayınladığı bildirgeyle takıntısı olan kedileri öldürerek salgının fareler aracılığıyla daha hızlı yayılmasına yol açmıştı. Çünkü veba salgını fare biti tarafından taşınan bir bakteriydi. Kısacası papanın kedi takıntısı 75 ila 200 milyon arası olduğu düşünülen Avrupa nüfusunun üçte birine tekâmül eden bir kesimin veba yüzünden ölmesine neden olmuştu.

Günümüzde ise kediler ve diğer sokak hayvanları insanlar tarafından hala hak ettiği değeri görmüyor diyebilirim. O yüzden bu yazıyı yazarak sokak hayvanlarının, özellikle kedilerin düşündüğümüzden daha büyük önem taşıdığını inkâr etmek insanoğlunun faydasına olmayacaktır. Kediler küçük de olsa büyük de olsa bir kediden daha fazlasıdır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.