Sincan Ekspress Haber Sayfası

BULAŞACAKSA İYİLİK BULAŞSIN!

BULAŞACAKSA İYİLİK BULAŞSIN!
ŞERİFE DURMAZ( serifedurmaz@sincanekspress.com )
1998 Kayseri doğumluyum. Kırıkkale Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon son sınıf öğrencisiyim.
297 views
22 Haziran 2021 - 14:49

Kelime anlamı ‘kanda beyazlaşma’ olan lösemi, çocukluk çağı kanser vakalarının yaklaşık % 35‘ini oluşturmaktadır. Löseminin oluş sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte meydana gelişinden tek bir faktörün sorumlu olmadığı; doğum öncesi gelişim, çevresel ve immünolojik faktörler, genetik özellikler, geçirilmiş enfeksiyonlar gibi faktörlerin lösemiye sebep olabileceği bildirilmiştir. Türkiye’de her yıl yaklaşık 1500 çocuğa lösemi tanısı konulmakta olup kız/erkek görülme oranı eşit kabul edilmektedir. Lösemiye her yaşta rastlanılmakla birlikte en sık 2-5 yaşlarında görülmektedir. Çocuklarda ilk belirtiler: iştahsızlık, kansızlık, zayıflama, bacaklarda kemik ağrısı, cilt altında kanamalar, burun-diş eti kanamaları, ateş olarak sıralanabilir.

Lösemi hepimizin bildiği gibi hem sağlık hem de psikolojik olarak tanının konmasından tedavi sürecinin sonuna kadar oldukça yıpratıcı bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bütün bu süreç boyunca lösemili çocuklar ve ailelerinin yanında olan kahramanın adını biliyor musunuz? LÖSEV.

LÖSEV (Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı),  Dr. Üstün EZER önderliğinde 1998’de kurulmuştur. Tek gayeleri lösemi ile mücadele eden çocuklar olan LÖSEV, 2000 yılında Türkiye’nin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE’yi, 2008 yılında lösemili çocukların ücretsiz kolej eğitimi alabilecekleri Lösemili Çocuklar Okulu’nu, 2010 yılında ise tedavileri için Ankara dışından gelen ailelerin tedavi esnasında uzun veya kısa dönem konaklayabilmeleri için Lösemili Çocuklar Köyü’nü faaliyete geçirmiştir. Bütün bunların yanısıra LÖSEV çocukların sadece tedavi süreçlerinde yanlarında olmakla kalmayıp ‘‘ burası gerçekten her şeyin iyi olduğu dükkan! ’’ sloganıyla hayata geçirdikleri Lösev Dükkandan doğal gıdalar, kırtasiye gereçleri, oyuncak, tekstil ürünleri, özel günleri anlamlı hale getirecek davetiyeleri satın alabilme imkanı sunmaktadır.

Biz Lösev ile birlikte lösemili çocukların ellerinden nasıl tutabiliriz?

Bu konudaki öncelik toplumun lösemi konusunda bilinçlendirilmesi olmalıdır. Lösemi ile mücadele eden çocukların aileleriyle birlikte yaşadığı sağlık ve psikolojik problemlerini göz önünde bulundurarak duyarlı davranmak toplumun görevi haline gelmelidir. Örneğin lösemili bir çocuğu gördüğümüzde yargılayıcı ve rahatsız edici bakışlarımızı esirgeyerek işe başlayabiliriz. Sonraki adımda ise desteğin büyük ve önemli bölümünü kapsayan bağış kısmına katkıda bulunabiliriz. LÖSEV’in resmi internet sitesinden veya resmi banka hesaplarından kendi bütçenize göre bağış yapabileceğiniz gibi çocuklar için oyuncak bağışı, iyilikler çarşısı adı verilen çarşıdan eşya bağışı (gıda ürünleri, giyim, ev eşya ürünleri, temizlik ve kişisel bakım ürünleri) temel ihtiyaçların bulunduğu acil yardım kolisi seçeneğini seçerek bağışınızı yapabilirsiniz. Lösemili bir çocuğun tedavi masraflarını karşılamak isterseniz tedavi giderleri bağışını seçebilirsiniz. Bütün bunların yanında Koşar Adım LÖSEV sloganıyla düzenlenen LÖSEV’in gönüllü koşucuları arasında yer alarak, yıl içerisinde dünyanın herhangi bir noktasında düzenlenen maratonlara katılıp tüm kanserli hastaları kucaklayabilir, farkındalık yaratabilir, destek toplayabilir, sağlık ve iyilik için koşabilirsiniz!

‘’ Benim oğlum hayata küsmüştü, LÖSEV sayesinde hayata döndü.’’ diyen annenin sözleri kalbimizde umut yeşertiyorken biz de LÖSEV ailesine katılıp lösemili çocuklarımızın ellerinden tutarak güzel yarınlara birlikte yürüyebiliriz.

Lösemisiz bir dünya dileği ile…

‘’ Lösemi değil iyilik bulaşıcıdır!’’

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.