Sincan Ekspress Haber Sayfası

BÜYÜKŞEHİRDE GERGİN MECLİS TOPLANTISI

BÜYÜKŞEHİRDE GERGİN MECLİS TOPLANTISI
126 views
20 Nisan 2021 - 22:09

Ankara Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı 5. Birleşiminde 2020 Faaliyet Raporu Görüşüldü. Başkan Mansur Yavaş’ın Dört Buçuk Saatlik Sunumunun Ardından Chp Ve İyi Parti Gruplarının Salondan Ayrılmasına Ak Parti Ve Mhp Meclis Üyeleri Tepki Gösterdi.

ŞAHSIMA DEĞİL EN AZINDAN SİNCAN’A DEĞER VERDİĞİNİZ İÇİN DİNLESEYDİNİZ.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantuısında 2020 Faaliyet Raporu görüşmelerinde söz alan Sincan Belediye Başkanı Murat ERCAN, Mansur YAVAŞ, İyi Parti ve Chp Gruplarının Salondan ayrılmasının ardından konuşmaktan vazgeçerek Mansur YAVAŞ’a “ Şahsıma değil, en azından Sincan’a verdiğiniz değer için dinleseydiniz.” diyerek sitem etti.

  Kürsüde kısa bir konuşma yapan Murat ERCAN,”Hani daha önceki toplantılarda Mansur Başkan pandemi uyarısında bulunarak konuşmadan kısa tutulması ricasında bulunuyordu Fakat kendisi bugün 4 saat sunum yapınca aslında böyle bir hassasiyetin yerine oturmadı da gördüm. Dolayısıyla ben Sincan Belediye Başkanıyım ve Sincan Belediye Meclisinde herkes istediği bir konuşur ve konuşmacılar bitinceye kadar da orayı terk etme tebessümünde bulunmadım şimdiye kadar. Şimdi burada hissettiklerimi görünce iyi ki bulunmamışım diyorum.Yani oradaki arkadaşlara ne hissettireceğimi görüyorum. Dinlemek en büyük nezaket dolayısıyla ben diyorum ki hani benim şahsıma değil de en azından Sincan’a değer verdiğiniz için Sincan Belediye Başkanını dinleseydiniz. Dinlemeye değer bir nezaket ortam oluştuğu zaman bende Sincan’da ilgili düşüncelerimi o zaman anlatırım” dedi.

ASLAN PAYI CHP Lİ BELEDİYELERİN

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nda kürsüye çıkarak Büyükşehir Belediyesi 2020 Faaliyet Raporu’nu değerlendiren Mamak Belediye Başkanı ve Ak Parti Grup Başkan Vekili Murat KÖSE faaliyet raporuna göre Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinde aslan payının CHP’li belediyelerin aldığını belirtti.

“2020 yılı faaliyet raporuna baktığımızda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hala aynı yerde durduğunu ir arpa boyu yol alamadığını söyleyen  Murat KÖSE “ dejavu yaşıyor gibiyim, 2019’da da aynı konuşmaları yaptık” dedi.

Mansur YAVAŞ’ı eleştiren KÖSE, “İki  yıl önce Mart ayında meydanlarda sürekli vatandaşlara vaatlerde bulunan sürekli söz veren Sayın YAVAŞ’tan şu anda eser yok ortada. Son günlerde çıktığı televizyon programlarında Sayın YAVAŞ ‘a verdiği sözler sorulduğunda bu sözleri nasıl yapamadığını ve bundan sonrada nasıl yapamayacağını anlatan bir Mansur YAVAŞ var önümüzde sanki. O vaatlerde bulunan söz veren sen YAVAŞ gitmiş, başka bir YAVAŞ  gelmiş gibi.”dedi.

Kürsüde uzun bir konuşma yapan Murat KÖSE, “Arkadaşlar 13 milyar 860 milyon harcama yapılmış. Aslan payını kim almış sizce? Hadi bir tahmin edin bakalım. Çok kolay aslında tahmin etmek açıkça ayrımcılığı görüyoruz 3 CHP Belediyesi var Ankara’da birisi Çankaya birisi Yenimahalle birisi Elmada Evet Aslan payını bunlar kapmış, Çankaya 2 milyar lira 2 milyon lira Yenimahalle 1.8 milyon lira Elmadağ’a 1.1 milyon lira bütçeden pay ayrılmış. Peki Keçiören’e ne kadar ayrılmış.Keçiören yeni Çankaya’da aşağı nüfusları ayrı aynı yaklaşık 350 bin lira yani Çankaya’nın altıda biri kadar maalesef. Nufüs oranları aşağı yukarı aynı olan Yenimahalle ve Pursaklar’ı kıyaslarsak Yenimahalle’ye verilen bütçenin onda biri kadar Pursaklar’a ayrılmış. 50.000 lira.. Elmadağ 1 milyon 100 bin lira almış işte arkadaşlar. Sözün bittiği yer burası işte CHP adaleti böyle tecelli ediyor. Bir de adaletten bahsediyorlar. dedi.

EKİBİNİZİ SAĞLAM KURUN

Kürsüde söz alan Bala Belediye Meclis Üyesi İbrahim KARACA, Mansur YAVAŞ’ın ekibinin sürekli değişikliğe uğradığını belirterek bu yüzden Ankara sağlıklı hizmet alamıyor dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde söz alan Bala Meclis Üyesi İbrahim KARACA,”

Sayın Başkan, siz son anda aday olan ya da ilk seçiminde kazanmış bir aday değilsiniz. Öncesinde bir ilçe belediye başkanlığı görevi yaptığınız ve sonrasında da Ankara’dan iki sefer belediye başkanlığına aday olduğunuz. Aslında Ankara’yı yönetmek için gereken hazırlığı yapmış olmanız gerekirdi. Ama faaliyet raporunda da gördük ki daha ikinci yılın sonunda projelendirme aşamasındasınız.  Sayın  Başkan, yakın çalışma arkadaşlarınız var yani ve daire başkanlıklarınız. 3’er 4’er kez değiştirildiğini gördük. Sayın Başkan bu 3’er 4’er kez değiştirilen bu daire başkanlıklar hizmeti engelliyor. Çünkü öncesi bir sonrasına gerekli bilgiyi vermediği zaman burada Ankaralı hizmet alamıyor. Ankaralı’ya hizmet engelleniyor. Sayın Başkan Tabii kiminle çalışacağınız bizim için çok önemli değil ama hizmet almamız bizim için önemli” dedi.

DEVASA BİR KÜLTÜR MERKEZİ YAPSAYDINIZ HEPİMİZ ALKIŞLARDIK

Mansur YAVAŞ’ın asfalta ve betona mı yatırım yapacağız sözlerini  eleştiren Yeni Mahalle Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin AYAZ, “eğer bir devasa kültür merkezi yapılsaydı hepimiz alkışlardık” dedi.

Mehmet Emin AYAZ, Mansur YAVAŞ’a hitaben “asfalta betona mı yatırım yaparak ölçeceğiz dediniz. Yalnız faaliyet raporunda sizde yatırımları asfalt ve beton olarak açıkladınız. Devasa bir kültür ve sanat merkezi yaptınız da biz mi engel olduk. Yani onun için Mansur Bey eğer asfaltı ve beton önemsemiyorsa ki önemsemek zorunda Ankara Türkiye’nin başkenti asfaltı yolu olmayanın sanat damarları dolmaz. Onun için devasa bir Sanat ve Kültür Merkezi yaparsa 5 kendisine teşekkür ederiz” dedi.

ŞEREFLİ KOÇHİSARDA GÖZLE GÖRÜLÜR BİR FAALİYET YOK

2020 Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi Toplantısı’nda söz alan Şerefli Koçhisar Belediye Başkanı Melih Memiş ÇELİK, Şerefli Koçhisar’da iki yıldır bir faaliyet yok diyerek Mansur YAVAŞ’a sitemde bulundu.

Melih Memiş ÇELİK, “2020 yılından sonra inşallah bol hizmetli faaliyetli bir 2021 yılı olmasını dileyerek sözlerime başlamak istiyorum Ankara Büyükşehir Belediyesi 2020 yılı faaliyet raporu ile ilgili ilçem adına söz almış bulunmaktayım Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 ve 2020 faaliyet raporunu incelediğimizde Şereflikoçhisar ile ilgili herhangi bir faaliyetin olmadığı kanaatindeyim. Halbuki Sayın Mansur Yavaş seçimlerden önce vaatleri arasında hiçbir ayrım yapmadan tüm ilçelerimize adil bir şekilde hizmet edeceğini vaad etmişti ama görüyoruz ki Metropol ilçelerde farklı bir uygulama yapılarak güzel hizmetlerin yapıldığını sunumunda En azından göstermiş oldu. Burada dış ilçeler den arkadaşlarımın beyanlarına göre de herhangi bir hizmetin olmadığı anlaşılmaktadır. İki yılı doldurduğumuz şu günlerde Şereflikoçhisar’da maalesef gözle görülür bir faaliyet yok” dedi.

SATHI KAPLAMALAR BİR İŞE YARAMADI

Meclis Toplantısı’nda bir konuşma yapan Nallıhan Belediye Başkanı İsmail ÖNTAŞ, yapılan asfalt çalışmalarına değinerek çalışmaların mevsimsiz yapıldığı için boşa gittiğini öne sürdü.

Taşeronlar tarafından yapılan sathı kaplama çalışmalarının boşa gittiğini öne süren ÖNTAŞ, grup yollarının kullanılamaz hale geldiğini belirtti.  Faaliyet raporunuda eleştiren İsmail ÖNTAŞ, “Nallıhan’da 128 metrekare tretuvar 240 metrekare de bordür bahçe çalışması yapıldığı ifade ediliyor. Bunu  köyde herhangi bir vatandaşımız kendi evine çok fazlasını yapmıştır. Değerli arkadaşlar tabela çalışması 41 adet, bariyer çalışması yok, itfaiye binamız yapılıyor. Bunun için de ayrıca teşekkür ediyorum. Yine oyun grupları olarak da 6 tane, Bank 7 tane, piknik masası 8 tane, çöp kovası 1, çocuk oyun grubu 22 tane çocuk oyun grubu toplam 650 bin liralık park bahçelere harcanan bedel var. Ağaç ve Çalı dikimi maalesef yok, Ben bu faaliyetler için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum takdiri de Nallıhan halkına bırakıyorum” dedi.

YETER Kİ FAALİYETSİZLİK RAPORUNU ANKARALILAR DUYSUN

Son çıkan yangınlarla gündeme gelen Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman ACAR,

“Gönül isterdi ki hem CHP grubu hem iyi Parti grubu hem de Mansur beyin faaliyet raporunu bugün sunan Mansur Bey burada olmasını isterdi fakat yok ama biz buradan Sadece mal Buradan sadece mahsur Bey’e değil sıkıntılarımızı faaliyet sizlik raporunu Büyükşehir’in yapmadıklarını Ankaralıların da duymasını istiyoruz” diyerek sitemde bulundu.

 Yangınlara değinen Başkan ACAR, “ bugüne kadar olan yangınlar da ve bu son yangında can kaybı olmaması tesellimiz. Ama bu bir sonra ki yangın da can kaybı olmayacağı anlamına gelmez. Bu bir çok kez dile getirdik. Kızılcahamam İtfaiyesi yetersi kalıyor. Acilen güçlendirmesi gerekiyor.dedi.

2020 Yılı Faaliyet Raporuna da değinen ACAR, Kızılcahamam’a 2020 yılında 0 asfalt yapıldığını söyledi.

ANKARA’DA GERİLİM YOK DİYORSUNUZ.

Meclis toplantısında kürsüye çıkan Kahraman Kazan Belediye Başkanı Serhat OĞUZ “önyargılarla itham ederek birilerinden talimat aldığımızı söyleyerek, bizi zan altında bırakan Sayın Mansur Bey’in CHP grubu ve iyi Parti grubu ile buradan gitmesi beni Kahraman Kazan Belediye Başkanı olarak üzmüştür. dedi.

“Biz burada biz burada ufak tefek tartışmaları bahane ederek asli görevimiz unutamayız” diyerek sözlerine devam eden  OĞUZ, faaliyet raporlarının  baştan sona sayısal hatalarına değindi. “Rapora göre Kahraman Kazan’da bir tane bulvar var denilmiş. Geçen sene bu sayı sekizdi.” dedi.

Mansur YAVAŞ’ın Ankara’da gerilim yok sözlerine cevap veren Kahraman Kazan Belediye Başkanı Serhat OĞUZ,  “Ankara’da ben adalet bunalımın yaşadığımız bir dönem hatırlamıyorum.  Güven bunalımı yaşadığımız bir dönemi de hatırlamıyorum. Diyorsunuz ki şu an Ankara’da gerilim yok. Doğru  Ankara’da şuan gerilim yok. Niye bu salonda değilsiniz, Dolayısıyla bugün Ankara’da gerilim yok diyorsunuz ama bugün mecliste CHP iyi Parti grubu ve siz yoksunuz Sizin burada olmamanız sizin yönetimindeki bu mecliste gerilimin olduğunu n açık ispatıdır.” dedi.

ADALETTEN BAHSETMEYELİM Mİ?

Kalecik Belediye Başkanı Duhan KALKAN Meclis Toplantısında yaptığı açıklamalarda Büyükşehir tarafından yapılan yatırımları değerlendirerek ilçe belediyelerine götürülen hizmetler arasında adaletsizlik olduğunu vurguladı.

2020 Faaliyet Raporlarını değerlendiren Duhan KALKAN,”Maalesef Mansur başkanımızın bazı bürokratlar tarafından yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum. Evet bürokratlarla toplantıları yapılır,stratejiler planlanır, kısa orta uzun vadeli planlamalar ele alınır. Ancak günün sonunda bunun ne kadarı gerçekleşmiş ne kadarı tamamlanmış bunların hepsini sahadan, direk halktan, direkt vatandaştan geri bildirimlerle  alırız. Ben maalesef bu fırsatın kaçırıldığını düşünüyorum.  Daha evvel bir defa belediye başkanları istişare toplantısı yapılmıştı. Bu toplantı bir daha yapılmadı.Bizde faaliyet raporlarında konuşmayacaksak, faaliyet raporlarında ilçelerimizin sorunlarını sıkıntılarını söylemeyeceksek, burada bir istişare olmayacaksa Acaba ne zaman konuşulacak merak ediyorum” dedi.

İlçe belediyelere götürülen hizmetin adaletsi olduğunu iddia eden KALKAN, “Ekonomide çok basit bir denklem var,  sınırsız ihtiyaçlarla kıt kaynaklar arasındaki dengeyi bulmak yöneticinin başarısıdır. Şimdi Allah aşkına soruyorum Fen İşleri Daire Başkanımıza soruyorum 2 yılda kaleciye  2313 ton asfalt yaması yapılmış.İsim vermeyeceğim komşu bir ilçemizde yanı başı ilçemizde daha fazlası yapılsın inşallah. Ben onlardan çok isterim. Sadece bir yılda Kalecik’in 30 kat fazla asfalt dökülmüş. Şimdi soruyorum adaletten bahsediyoruz, bunları dile getirmeyelim mi, bunları söylemeyelim mi, bunları ben de söylemiyorum kitapçıkta yazıyor.” Dedi

HİZMET BEKLİYORUZ..

Kürsüde söz alan Evren Belediye Başkanı Hüsamettin ÜNSAL, 2020 Faaliyet Raporu’nu eleştirerek “hem 2019 faaliyet raporunda hem de 2020 faaliyet raporunda ve gerçekte uygulamaya baktığımız zaman çok küçük bir rakamlarda kaldık. Bunu gören hemşerilerim büyük bir hayal kırıklığı içerisinde.  Ben  bize verilmiş sözlerin bir an önce  Evren’e de uygulanmasını bekliyorum ayrımcılık yapılmamasını da bekliyorum.  Diğer ilçelere yapılanları duyduk gördük burada.” dedi.

YAPILAN YOLLAR 6 AYDA KÖSTEBEK YUVASINA DÖNDÜ

Çubuk Belediye Başkanı Baki DEMİRBAŞ, toplantıda Çubuk İlçesine 2020 yılında gelen hizmetin beklenilenin çok altında olduğunu belirterek faaliyet raporunu eleştirdi.

Sözlerine Mansur YAVAŞ’a sitemle başlayan DEMİRBAŞ, ”  Başkanın sarfettiği bir söz var. Talimatla söz alacak arkadaşlar burada yalan yanlış açıklamalarda bulunuyor demişti. Bu son derece üzücü.” Dedi.

2020 Faaliyetlerini değerlendiren DEMİRBAŞ, “Bizler öğrettim ve siyasi kültür olarak kendimize de bir kural olarak edindiğimiz adımları atacağız,  her zaman doğru olan neyse biz onun yanında olacağız ve doğruyu yapmaya çalışacağız.O anlamda da hiçbir şekilde bir talimat değil görevimizi yapacağız. Burada ilçemiz adına söz almış ve ilçemizin sorunlarını dile getirmek için mücadele ediyoruz.Faaliyet kitapçığı incelediğimiz zaman ilk sayfasında şu gözüküyor 2020 yılının 7 milyar 150 milyon TL’lik bir bütçesi oldu ve bunun %94 gibi bir oranla da gerçekleşme oranının olduğu gözüküyor. Tabii yüksek bir rakam, yüksek bir oran ama faaliyetlere baktığınız zaman, yatırımlara baktığınız zaman ilçeler bazında bu rakamlarla gerçekleşme oranının ve bu paraların gerçekten çok isabetli olmadığında görebiliyorsunuz” dedi.

FAALİYET RAPORUMU YOKSA FAALİYETSİZLİK Mİ?

Büyükşehir Belediyesi 2020 Yılı Faaliyet Raporu’nu değerlendiren Bala Belediye Başkanı Ahmet BURAN  “2020 yılı faaliyet raporu ile ilgili Ben de söz almış bulunmaktayım ama faaliyet raporu mu diyeceğiz faaliyet sizlik raporumu diyeceğiz onu bilemiyorum”  dedi.

“2020 yılı faaliyet raporu ile ilgili Ben de söz almış bulunmaktayım ama faaliyet raporu mu diyeceğiz faaliyet sizlik raporumu diyeceğiz onu bilemiyorum” diye sözlerine başlayan BURAN,” Çünkü biz faaliyet raporumuzu inceledik 2020 yılı Balamızla  ilgili faaliyet raporunda kayda değer hiçbir şey görmedik.  Tabi hep daha önceki görüşmelerinde konuşmalarında da söylüyorum herhalde Gözden ırak olan gönülden de ırak oluyor. Başkan  yapmak mı istemiyor yoksa bürokratlarımı engel oluyor bilemiyorum.” Dedi.

AKYURT’TA DİKİLİ AĞACINIZ YOK

2020 Yılı Faaliyet Raporunu değerlendiren Akyurt Belediye Başkanı Hilal AYIK, Mansur YAVAŞ’ı hem kürsüde yaptığı konuşma nedeniyle hemde faaliyet raporu ile ilgili ağır şekilde eleştirdi.

Belediye Başkanı Hilal AYIK, “Biz Sayın Mansur YAVAŞ’ı sabırla dört buçuk saattir dinledik fakat buradan ayrılırken bize yalancılıkla iftiracı da itham ederek gitti. “ sitemini dile getirdi.

Akyurt’a yapılan ve getirilen hizmetleri  değerlendiren Hilal AYIK, resimlerle yaptığı sunumda Akyurt’a hizmetin yok denecek kadar az olduğunu iddia etti.” Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın zaten 3 yıldır ilçemize pek bir varlığı, faaliyeti yoktu faaliyet raporunda kendi yazdıkları rakamlarda da aslında bizi teyit  etmişler” dedi. “  Yol asfaltları ve bir çok caddede kaldırım çalışmasına ihtiyaç olduğunu belirten Başkan AYIK, “ Mansur Başkan Akyurt’a Keşke daha sık gelse de bizim mahalleye bağlantı yollarımızın durumunu görse.” dedi.

Faaliyet Raporunu geniş şekilde değerlendiren Akyurt Belediye Başkanı Hilal AYIK, “Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Faaliyet Raporunu incelediğimizde, burada ilgili daire başkanımıza şu noktada teşekkür etmek istiyorum. çalışmalar tablolar halinde ilçe ilçe özetlenmiş.Tabloları incelediğimizde Akyurt’ta ilgili karşımıza çıkan neticeyi sizleri özetlemek istiyorum. Ankara geneli ağaç dikim tablosunda Akyurt yok. Ankara geneli Çalı dikim tablosunda Akyurt yok. Ankara geneli çiçek dikim tablosunda Akyurt yine yok. Ankara geneli yeşil alan ilaçlama tablosunda Akyurt yok. Çevre Koruma Dairemiz Büyükşehir belediyemiz ne güzel çevirici paylaşımlar sunumlar yaptılar. Ama daha yeşil bir Akyurt için bir çiçek fidesi dahi dikmediklerini kendi faaliyet raporlarında zikretmişler. 2 yıldır maalesef Akyurt’ta bir kalıcı eseriniz yok ama üzülerek belirtiyorum ki Akyurt’ta Bir Dikili ağacınız dahi yok.” dedi

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.