Sincan Ekspress Haber Sayfası

E-SPOR NEDİR? NEDEN ÖNEMLİ?

E-SPOR NEDİR? NEDEN ÖNEMLİ?
Eren KILINÇARSLAN( erenkilincarslan@sincanekspress.com )
1994 yılında Ankara'da doğmuş olan Eren Kılınçarslan, aslen Etimesgut'lu olup, doğma büyüme Sincan'lıdır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinin hepsini Sincan'da tamamlamış olup, lisans eğitimini Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi süresince okul arkadaşları ile birlikte mobil uygulamalar geliştirirek kendi projeleri üzerinde çalışmış, eğitiminin son senesinde Çayyolu'nda bir yazılım şirketinde işe başlamıştır. Profesyonel kariyer sürecinde oyun yazılımı, web geliştirme, blockchain gibi alanlarda kendini geliştirmiş ve bunlara yönelik projelerin içerisinde bulunmuştur. Askerliğini Ankara Jandarma Genel Komutanlığı'nda yedek subay olarak 2019 yılında tamamlamıştır. Şu anda kendi işletmesini yürüten Eren Kılınçarslan, elektronik cihaz danışmanlığı, sincanekspress.com teknolojik danışmanlığı yapmaktadır.
886 views
20 Nisan 2021 - 20:53

Bir sektör düşünün ki, sadece bilgisayar oyunu oynayarak para kazanıyorsunuz. Öyle küçümsenecek bir miktar da değil üstelik. Oyun firmalarının, koskoca arenaları kiralayarak binlerce kişiyi bir araya getirip, büyük ekranlarda yayınlar yaptığını ve kurdukları turnuvanın kazanan takımına milyon dolarlar ödediğini düşünün. Bu hayal değil, yıllardır yapılan bir aktivite.

Uzun zamandır kaleme almak istediğim, fakat bizzat takip ettiğim yayıncıların katıldığı bir programın beni teşvik ettiği bir konudur bu. Teşvik eden program ise, bugün (12.04.2021), İstanbul Küçükçekmece’de kurulan E-spor eğitim merkezidir. Ülkemize uzun zamandır yapılmasını beklediğimiz, fakat bir türlü dikkat çekmeyen bir girişimdir bu.

Ülkemizde futbol, basketbol, voleybol ve daha bir çok spor dalında eğitim veren tesisler, altyapı yetiştiren takımlar bulunmakta. Teknolojinin gelişmesi ve internetin tüm dünyada yaygınlaşması ile birlikte, yeni nesil genç arkadaşlarımızın spor anlayışı değişmeye başladı. Oynanılan video oyunların, turnuvalarının düzenlenmesi ile büyük bir e-spor kitlesi oluşmaya başladı. İnternet üzerindeki birçok canlı yayın platformları, bu turnuvaları tıpkı bir futbol maçı gibi ekran başına kitleyerek, bir sempati oluşturdu.

Bu oyun firmaları, E-spor izleyici kitlesinin dikkatini çekmiş olmalılar ki, oyun içinde makul bir ücret karşılığında temalar, müzikler, takım bayrakları gibi bazı ögeler satarak, hem oyunlarının devamlılığını sağlıyor hem de turnuva bütçesini böylelikle büyütüyor.

Henüz 18 yaşını doldurmamış gençler bile, bu turnuvalara katılarak, oyundan oyuna değişen turnuva bütçelerini paylaşıyorlar. Bu turnuva bütçelerinden kastımız, yaklaşık 10 ila 50 milyon dolar arası değişiyor. Tabi git gide takipçilerinin artması ile her yıl giderek büyüyen bir bütçeden bahsediyoruz.

Eskiden “ders çalışacağım” bahanesi ile ebeveynlerine bilgisayar aldıran ve oyunun başından kalkmayan bir nesil, şu an bu sektörü öyle bir piyasa haline getirdi ki, milyon dolarların konuşulduğu bir spor dalı haline getirdiler. Umuyoruz ki, ülkemizde futbol, basketbol, voleybol gibi bir çok spor dalına yapılan yatırımlar kadar, bu e-spor konusunda da ciddi bir yatırımlar görürüz. Çünkü geleceğe şimdiden hazırlanmak, bizleri her daim bir adım öne atacaktır.

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.