Sincan Ekspress Haber Sayfası

NE OLACAK BU ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN AKIBETİ?

NE OLACAK BU ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN AKIBETİ?
Eren KILINÇARSLAN( erenkilincarslan@sincanekspress.com )
1994 yılında Ankara'da doğmuş olan Eren Kılınçarslan, aslen Etimesgut'lu olup, doğma büyüme Sincan'lıdır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinin hepsini Sincan'da tamamlamış olup, lisans eğitimini Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi süresince okul arkadaşları ile birlikte mobil uygulamalar geliştirirek kendi projeleri üzerinde çalışmış, eğitiminin son senesinde Çayyolu'nda bir yazılım şirketinde işe başlamıştır. Profesyonel kariyer sürecinde oyun yazılımı, web geliştirme, blockchain gibi alanlarda kendini geliştirmiş ve bunlara yönelik projelerin içerisinde bulunmuştur. Askerliğini Ankara Jandarma Genel Komutanlığı'nda yedek subay olarak 2019 yılında tamamlamıştır. Şu anda kendi işletmesini yürüten Eren Kılınçarslan, elektronik cihaz danışmanlığı, sincanekspress.com teknolojik danışmanlığı yapmaktadır.
196 views
09 Mayıs 2021 - 1:30

Henüz bugün okuduğum bir araştırma haberinden dikkatimi çeken elektrikli araçları kaleme almak istedim. Çünkü bu araştırma haberi geleceğe yönelik olan bu teknolojinin, aslında şu an için atıl bir hale gelmesini anlatıyordu. Peki neden elektrikli araçlar konusunda insanlar umduğunu bulamadı?

Euronews tarafından yazılan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma, elektrikli araç sahiplerinin yüzde 18’inin zamanla fosil yakıt kullanan araçlara geri döndüğünü söylüyor. Bu oran hibrit otomotiv sahipleri içinse yüzde 20 civarında.

Peki neden insanlar yakıtlı araçlara geri dönüyor? Sebebini tahmin etmek çok da zor değil, tabi ki de şarj sorunları. Diyelim ki bir BMW i3 94Ah LCI marka aracınız var diyelim. 27,2 kWsa batarya gücüne sahip olan bu araç, en fazla 150km hıza ulaşıyor ve yaklaşık 300km menzile ulaşabiliyor. Fakat ortalama bir şarj istasyonu ile şarj edilmesi süresi yaklaşık 8 saat sürüyor. Yani her 300km menzilde bir gecenizi tamamiyle şarja ayırmak zorunda kalıyorsunuz. Tabii 8 saat boyunca bu aracı şarj ettikten sonraki elektrik faturanıza yansıyacak olan fiyattan bahsetmiyorum bile.

Bir diğer sıkıntımız, apartman dairelerinde yaşayanların şarj istasyonu olan park alanı bulamaması. Bunu düşünerek inşaata başlayan müteahhit sayısı neredeyse yok denilecek seviyede. Çoğu evde de 240V-400V priz gerektiren seviye 2 şarj bulunmaması da sıkıntıların başında geliyor tabi.

Elektrikli araçlarda “Tesla” markası gerçekten tercih edilesi bir araç. Çünkü Tesla’nın sizlere tek sunduğu şey elektrik olması değil, otomatik sürücü yazılımı, şerit ve araç takip sistemi, kaza önleme yazılımı gibi yapay zeka unsurları içeriyor. Bu yüzden bu markaya nazaran, diğer otomotiv markalarının elektrikli araçlarında değişim oranı çok daha fazla.

Yaklaşık 2 yıl sonrasına vaad edilen TOGG marka yerli aracımızın da elektrikli olarak çıkacağını düşünürsek, Türkiye’de henüz alışılmış petrol firmalarının, elektrikli şarj istasyonlarına yönelik gerekli yatırımı yapmaması ve şu an hali hazırda kullanılan elektrikli araçların hızlı şarj istasyonlarının yaygın olmaması, malesef elektrikli araca geçiş sürecini çok uzatıyor. Bunun için ZES, Voltrun gibi firmalar çözümler sunuyor fakat hala yeterli seviyelerde değiller.

Türkiye için konuşursak, elektrikli araçlara geçiş süreci fikrimce çok daha uzun olacaktır. Fosil yakıtlarla atmosfere karbon salınımını durdurabilmek için, elektrikli araçlara bir çok ülkede teşvik var. Mesela Almanya 10 yıl vergi almıyor, 9 bin Euro teşvik veriyor. Fransa, 2.500-7.000 Euro arası teşvik, İspanya 4.000-5.000 Euro teşvik sağlıyor.  İngiltere’de vergi muafiyeti, 3 bin Euro teşvik, İtalya’da ise 5 yıl vergi muafiyeti, 6 bin Euro’yu bulan teşvik var. Türkiye’deki elektrikli araçların üstündeki ÖTV yükü ise yüzde 30 ila 88 arasında değişiyor.

Bir vatandaş olarak düşünüyorum, yerli aracımıza destek olabilmek için bizler de herhangi bir şekilde vergi muafiyeti veya bir teşvik ile karşılaşacak mıyız acaba? Yoksa imkanlarımız yine benzinli araçlara taksitle tüp taktırıp, benzinin yarı fiyatına otogaz almaya mı yönlendirecek?

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.