Sincan Ekspress Haber Sayfası

ELEKTRONİK FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ

ELEKTRONİK FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ
Eren KILINÇARSLAN( erenkilincarslan@sincanekspress.com )
1994 yılında Ankara'da doğmuş olan Eren Kılınçarslan, aslen Etimesgut'lu olup, doğma büyüme Sincan'lıdır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinin hepsini Sincan'da tamamlamış olup, lisans eğitimini Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi süresince okul arkadaşları ile birlikte mobil uygulamalar geliştirirek kendi projeleri üzerinde çalışmış, eğitiminin son senesinde Çayyolu'nda bir yazılım şirketinde işe başlamıştır. Profesyonel kariyer sürecinde oyun yazılımı, web geliştirme, blockchain gibi alanlarda kendini geliştirmiş ve bunlara yönelik projelerin içerisinde bulunmuştur. Askerliğini Ankara Jandarma Genel Komutanlığı'nda yedek subay olarak 2019 yılında tamamlamıştır. Şu anda kendi işletmesini yürüten Eren Kılınçarslan, elektronik cihaz danışmanlığı, sincanekspress.com teknolojik danışmanlığı yapmaktadır.
269 views
21 Şubat 2021 - 19:49

Tarih 26 Ekim 2008. İnternette “Blackankas” isimli bir forum sitesi kullanıcısı internet alemine damga vuracak şu cümleyi kuruyor; “Dolar 1.7 olmuş bilgisayar alınmaz bu zamanda..”

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında 8.51 TL’yi bulan dolar, elektronik cihaz ihtiyacı olan vatandaşlarımızın gerçek manada cebini yakar hale geldi. Yabancı ülkelerde bu cihazlara sahip olmak isteyen kişiler, bir veya iki haneli birimler ile sahip olurken, biz üç veya dört haneli birimler ile bu cihazlara ulaşabildik.
Kasım ayından günümüze istikrarlı düşüşünü devam ettiren Amerikan Doları, son bir hafta içerisinde para birimimize karşı yaklaşık 50 Kuruş kadar değer kaybetti. Tabii ki de bu düşüş elektronik pazarına yansıması beklendi.
Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, webcam’ler zaten pandemi süreci içerisinde, MEB’in uzaktan eğitim verilmesi kararı ile fiyatlarını ikiye hatta üçe katladı. Bizzat kendim gezip dolaştığım bazı bilgisayar satışı yapan büyük firmaların, ellerindeki bilgisayarlara çok talep olduğunu ve stoklarının tükendiklerini dile getirdiler. Fakat şahsi düşüncem, tabii ki de krizi fırsata çevirme politikasına girdikleridir.
Bu süreçte yürüttükleri politikalar ile EBA için yeterli olacak 2000-3000 TL bandındaki bir dizüstü bilgisayarı , 4000-6000 TL bandına kadar yükselttiler. Tabii ki de doların düşüşü, bu fiyat artışında bir rol oynayamayacak malesef.
Doların düşmesi ile elektronik pazarında, her bir ürün için organik bir ucuzlama gerçekleşecektir. Cep telefonu, bilgisayar, giyilebilir teknoloji ve benzeri bir çok elektronik cihazlar, mağazalarının stok yenilemelerinde cüzi miktarda fiyatlarda düşüşe geçecektir.
Peki ne zaman olacak bu fiyat düşüşü? Mağaza büyüklüğüne göre değişecek unsurdur bu. Büyük elektronik mağazaları, ellerinde aynı ürünün stoğunu daha fazla tutacağı için, gerçekten gözle görülebilecek kadar bir fark ile bir ay içerisinde fiyatlarını yenileyecektir. İnternet mağazaları ise daha cüzi fakat daha anlık fiyatlar verecektir. Şu an ki dolar kurundaki düşüş, bu mağazaların ürün fiyatlarına yansıdı bile.
Yeni elektronik cihaz alacak olan kişilere tavsiyem, bu elektronik mağazalarına gittiklerinde fiyatlarının altında baz alınan dolar kurunun kaç TL olduğunu sorgulamasıdır. Eğer ki bu kur düşüşü henüz fiyatlara yansımadı ise, bir müddet daha dişinizi sıkmanızı tavsiye ederim. Eğer acil bir ihtiyacınız var ise, internet mağazalarını tercih etmenizi öneririm.

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.