Sincan Ekspress Haber Sayfası

ERCAN; SIFIR ATIK BASİT BİR KAVRAM DEĞİL, YAŞAM BİÇİMİ

ERCAN; SIFIR ATIK BASİT BİR KAVRAM DEĞİL, YAŞAM BİÇİMİ
179 views
18 Mart 2021 - 22:58

Yürüttüğü örnek seferberlikle ödül üstüne ödül alan ve her gün çalışmalarını bir adım daha öteye taşıyan Sincan Belediyesi, sıfır atık seferberliği sayesinde hem çevreyi korudu, hem de ekonomiye büyük katkı sağladı. Geri dönüşüm sayesinde 104 bin 626 adet ağaç kesilmekten kurtarıldı, 53 milyon kWh enerji tasarrufu sağlandı.

Sincan Belediyesi sıfır atık çalışmaları ile büyük başarılara imza atıyor.

Yenikent’te 20 dönümlük bir arazi üzerinde “Eko-Çiftlik Sıfır Atık Eğitim Merkezi”nin inşası tamamlandı. Merkez sıfır atık eğitimi konusunda çığır açmaya hazırlanıyor. Doğa ile iç içe bir ortamda ekolojik döngü sağlanmasının yanında, bölgeye taşınan “Sıfır Atık Eğitim Merkezi” ile çocuklara ve gençlere “sıfır atık ve geri dönüşüm” bilinci aşılanıyor. Atıklar toplanıyor, yeniden doğaya kazandırılıyor. Böylece hem israfın önüne geçiliyor, hem ekonomi kazanıyor, hem de çevre bilincine dikkat çekiliyor. Organik gübre yani kompost nasıl üretilir çocuklara gösteriliyor.

Atık Toplama Ekipmanları Sincan’ın Dört Bir Köşesine Yerleştirildi

Sincan Belediyesi; meydanlara, sokaklara atık getirme ekipmanları yerleştirmeye devam ediyor. 74’ü mobil, 81’i sabit olmak üzere Sincan geneline yerleştirilen atık getirme ekipmanı sayısı 155’e yükseldi. Ekipler sıfır atık konusunda kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliğine devam ediyor ve talep edenlere destek sağlanıyor. Ayrıca gençlerin ve çocukların sıfır atık konusunda bilinçlenmesi için okullara 40 adet mini kompost makinesi hediye edildi.

SIFIR ATIKLA EKONOMİ KAZANDI

Tüm bu çalışmalar sonuç verdi. 2020 yılı verilerine göre geri dönüşüm ve sıfır atık çalışmaları neticesinde 104 bin 626 adet ağaç kesilmekten kurtarıldı. 53 milyon kWh enerji, 5 bin 997 ton hammadde, 75 bin 238 varil petrol tasarrufu sağlanarak ekonomiye kazandırıldı. Ayrıca 35 bin 615 m3 depolama alanından tasarruf edildi.

Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, sıfır atığın basit bir kavram değil, bir yaşam biçimi olduğunu ifade etti. Her türlü atığı değerlendirmeye çalıştıklarını belirten Başkan Ercan, “Biz bu dünyanın sahibi değiliz, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin hassasiyetle üzerinde çalışması gereken bir konu. İnsanları fazla tüketimden vazgeçirerek asgari düzeyde yetinmelerini sağlayacak zihniyeti hakim kılmaya çalışıyoruz. Atıkları hammadde ve yeni ürünlere dönüşecek bir kaynak olarak görmekteyiz. Yaptığımız çalışmalarda atıkların kaynağından ayrıştırılması ve geri dönüşüme girmesiyle, daha yaşanabilir bir çevre, daha güçlü bir ekonomi hedefliyoruz.” diye konuştu.

“Sağlıklı Çevre Sağlıklı İnsan”

“Sıfır atık sadece Sincan için değil, Türkiye için de son derece önemli” diyen Başkan Ercan, “Sıfır atık demek verimliliğin artması ülke ekonomisine ciddi katkı demek. İsrafın önüne geçilmesi ve maliyetlerin önüne geçilmesi demek. Çevresel risklerin azaltılması paralelinde daha sağlıklı çevre, daha sağlıklı insan demek. Bu nedenle sıfır atık seferberliğini destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.