Sincan Ekspress Haber Sayfası

FITIR SADAKASI (FİTRE) VE FİDYE NEDİR HANGİ DURUMLARDA KİMLERE VERİLİR

FITIR SADAKASI (FİTRE) VE FİDYE NEDİR HANGİ DURUMLARDA KİMLERE VERİLİR
244 views
09 Mayıs 2021 - 1:28

Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); İnsan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen Müslümanın belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.

Kişi, kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür. Hz. Peygamber, köle-hür, büyük-küçük, kadın-erkek her müslümana fitrenin gerektiğini ifade etmiştir (Ebû Dâvûd, Zekât, 20).

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir.

Fitrenin hedefi, bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine iştirak etmesine katkıda bulunmaktır.

Fidye ise, bir kimseyi bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtarmak için ödenen bedel demektir. Dinî bir terim olarak ise, oruç ibadetinin eda edilememesi sebebiyle veya hac ibadetinin edası sırasında işlenen birtakım kusurların giderilmesi için ödenen maddi bedeli ifade eder.

Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir yoksul doyumu fidye öder.” (Bakara, 2/184) buyrulmaktadır. Buna göre ihtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra bu oruçları kaza etme imkânı bulamazsa, her gününe karşılık bir fidye öder.

Fıtır sadakası, fidye ve zekat kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir. Fıtır sadakası, zekat ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez. Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye ve babası zengin olan ergen olmamış çocuğa da fitre verilmez. Şâfiîlere ve Ebu Yusuf’a göre fitre, Müslüman olmayana da verilemez.

Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine zekât, fitre ve fidye verilebilir.

Sincan İlçe Müftüsü ve Türkiye Diyanet Vakfı Sincan Şube Başkanı Mevlüt TOPÇU ile TDV Sincan Yöneticisi Yıldırım KARABEL vatandaşlarımızın Zekat, Fitre, ve Fidye emanetlerini yetimler, ihtiyaç sahibi aileler ve hafızlık kurslarındaki öğrencilere ulaştırdıklarını dile getirdiler. TOPÇU “Hayri hizmetler noktasında Sincan Şubesi olarak Türkiye’de örneklik teşkil edecek ve ulusal basına yansıyan birçok hizmetimiz var. Bizler ve gönüllülerimiz Allah rızası için mesai mefhumu gözetmeden şeffaf bir şekilde çalışıyoruz. Kimi zaman hayır sahiplerimizle bire bir yardım faaliyetlerinde bulunuyoruz kimi zaman hayır sahiplerimiz emanetlerini bizlere teslim ederek biz gerekli yerlere ulaştırıyoruz. Çok şükür Sincan halkı bizleri bu konuda yalnız bırakmayarak TDV aracılığıyla her daim muhtaç ailelerimizin ve öğrencilerimizin ihtiyaçlarını gideriyoruz. Şuan için hayırsever vatandaşlarımız ile birlikte 3000 yetim veya muhtaç ailemize düzenli olarak ayni ve nakdi yardımlarda bulunarak bir nebze olsun ihtiyaçlarını gideriyoruz. Her gittiğimiz aile, her öğrencimiz infak eden hayırseverlerimize kucak dolusu muhabbet ve dualarla bizi uğurluyorlar.

Bu vesile ile bir kez daha hayırseverlerimize teşekkürlerimi sunuyorum ve hayır yapmak isteyen diğer vatandaşlarımız Türkiye Diyanet Vakfı Sincan Şubemiz üzerinden veya aşağıdaki hesap numaralarından bizlere ulaşabilirler.” dedi.

TÜRKİYE DİYANET VAKFI SİNCAN ŞUBESİ YARDIM HESAPLARI

Vakıf Katılım Bankası Fitre Hesabı : TR83 0021 0000 0000 8143 8000 02

Albaraka Türk Katılım Bankası Zekat Hesabı: TR21 0020 3000 0298 0234 0001 58

Albaraka Türk Katılım Bankası Yetim ve İhtiyaç Sahibi aileler Hesabı: TR91 0020 3000 0298 0234 0001 59

Vakıf Katılım Bankası Su Kuyusu Hesabı : TR13 0021 0000 0000 8143 8000 01

Albaraka Türk Katılım Bankası Hayır Yemeği Hesabı: TR61 0020 3000 0298 0234 0003 11

Albaraka Türk Katılım Bankası 4-6 Yaş Kur’an Kurslarına Yardım Hesabı: TR92 0020 3000 0298 0234 0002 38

Albaraka Türk Katılım Bankası Hayir marketine Yardım Hesabı: IBAN: TR91 0020 3000 0298 0234 0003 53

Not: BÜTÜN HESAPLARDA ALICI İSMİ “TÜRKİYE DİYANET VAKFI SİNCAN ŞUBESİ” DİR

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.