Sincan Ekspress Haber Sayfası

“GAME+” FİYATLARI AÇIKLANDI! FİYATI GENÇLERİ ÜZDÜ

“GAME+” FİYATLARI AÇIKLANDI! FİYATI GENÇLERİ ÜZDÜ
Eren KILINÇARSLAN( erenkilincarslan@sincanekspress.com )
1994 yılında Ankara'da doğmuş olan Eren Kılınçarslan, aslen Etimesgut'lu olup, doğma büyüme Sincan'lıdır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinin hepsini Sincan'da tamamlamış olup, lisans eğitimini Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi süresince okul arkadaşları ile birlikte mobil uygulamalar geliştirirek kendi projeleri üzerinde çalışmış, eğitiminin son senesinde Çayyolu'nda bir yazılım şirketinde işe başlamıştır. Profesyonel kariyer sürecinde oyun yazılımı, web geliştirme, blockchain gibi alanlarda kendini geliştirmiş ve bunlara yönelik projelerin içerisinde bulunmuştur. Askerliğini Ankara Jandarma Genel Komutanlığı'nda yedek subay olarak 2019 yılında tamamlamıştır. Şu anda kendi işletmesini yürüten Eren Kılınçarslan, elektronik cihaz danışmanlığı, sincanekspress.com teknolojik danışmanlığı yapmaktadır.
227 views
06 Mart 2021 - 4:46

Bundan yaklaşık 2 yıl öncesinde düşündüğüm, ekip toplamaya çalışıp üzerinde beyin patlattığım projelerden birisidir. Fakat ne yazık ki, Türkiye’nin çıkış portlarından kaynaklı olan internet hızımızın düşüklüğü, benim bu projeyi yapmama sebeplerimden en önde gelenidir. Peki bu “Game+” dediğimiz şey nedir, yapan kimdir, ne işe yarar?

“NVIDIA Corporation” kimdir? Kısaca “Nvidia” Santa Clara, Kaliforniya merkezli bir teknoloji şirketidir ve bu şirketin üretiminde ön plana çıktığı ürün ise, grafik işlem kartı yani halk arasında söylemi ekran kartıdır. Ekran kartları ile bilgisayarlarınızda oyun oynayabilir, çizim programları üzerinde çalışmalar yapabilir, bir de bu aralar çok aşina olduğumuz Bitcoin Madenciliği yapımında kullanabilirsiniz.

“Nvidia Geforce Now” nedir? Ülkemizdeki dolar kurunun fazla olması, bitcoin madenciliği yapanların fazlaca talepte bulunması ve yurtdışı kaynaklı elektronik cihazların üzerinde uygulanan vergi ile, bu ekran kartlarının fiyatları adeta dudak uçuklatıyor. Bugün (06.03.2021) itibariyle örnek verilmesi gerekirse 23.000 TL’lik fiyatlardan bahsediyorum. Tabi bu ekran kartlarını destekleyecek diğer elektronikleri de kattığınız zaman, yaklaşık 50.000 TL’lik fiyatları bilgisayar alımında kolayca buluyorsunuz. Nvidia şirketi, alım gücü olmayan kişiler için, “Nvidia Geforce Now” adı altında bir projeyi ortaya çıkarıyor. Kısaca anlatmak gerekirse “Sanal İnternet Kafe” diyebiliriz. Binlerce TL paranızı bir bilgisayar almak için vermek yerine, şirketin sunucularına bağlanarak, onların cihazlarını kiralıyorsunuz ve uzaktan bağlantı ile sadece görüntü aktarımı yapıyorsunuz. 24Mbps bir internet hızı ile kusursuz bir oyun deneyimi yaşamanızı mümkün kılıyor.

Peki “GAME+” nedir? Nvidia ile Turkcell, bu projenin Türkiye’de sunucularının kurulması ve Türkiye içerisinde bu hizmeti almak isteyenler için bir yatırım yapılması konusunda anlaşıyor ve ortaya “GAME+” isimli proje çıkıyor. Yani “Nvidia Geforce Now” projesinin Türkiye şubesi diyebiliriz. Böylece Türkiye’deki oyun sever vatandaşlarımız, yurtdışı sunucularına bağlanıp, yüksek gecikme süreleri ile makinalara bağlanmaktansa, Türkiye sunucusuna bağlanarak bu süreleri düşürmeyi hedefliyordu. Peki noldu?

“GAME+” Türkiye yerel fiyatları açıklandı. Premium hesap için aylık 75 TL fiyat biçen şirket, oyun sevenleri üzdü. Twitter kullanıcıları ise platformda fiyat konusundaki şikayetlerini dile getirdi. Sadece tanıtım için ilk üç aylık bir paket açıklandı ve aylık 50 TL olup, toplamda 150 TL’lik tek seferlik bir kez üye olabiliyorsunuz, sonrasında ise yine aylık 75 TL ile aboneliğinizi devam ettirebiliyorsunuz. Bedava kullanmak isteyenlere de böyle bir şans tanınıyor. Tabi ki de sadece 1 saatlik kullanım, orta derecede bir kalite ve sizden önce bağlanmaya çalışan kişiler için sıra beklemek… Bedava kullanım için bunları göze almanız gerek.

Yerel fiyatlandırma konusunda birçok kullanıcı, aylık 30-50 TL bir fiyatı kabulleniyor. Fakat bu fiyatlar konusundaki şikayetleri Türkcell ve Nvidia tarafı dikkate alır mı, ilerleyen günlerde belli olacak.

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.