Sincan Ekspress Haber Sayfası

GEÇMİŞ TARİHİMİZDE GERÇEKLEŞEN EN GARİP PSİKOLOJİK DENEYLER

GEÇMİŞ TARİHİMİZDE GERÇEKLEŞEN EN GARİP PSİKOLOJİK DENEYLER
YILDIZ EBRAR ULUĞ( yildizebrarulug@sincanekspress.com )
Yıldız Ebrar Uluğ Kırıkkale Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Aile Danışmanlığı, Oyun Terapisi, Bilişsel ve Davranışcı Terapi, Masterson, Kohut, Aktarım Odaklı Terapi çalışmaları yapmaktadır.
201 views
02 Haziran 2021 - 23:51

Küçük Albert Deneyi

1920 tarihinde insanlık için kabul edilemeyecek akıl almaz bir deney gerçekleşti.

John B. Watson ve Rosalie Rayner daha önce bir korkusu olmayan 9 aylık Albert adındaki bebeğin önüne beyaz bir fare koyuyorlar. Albert’ın daha önce fare korkusu olmadığı için odada tek başına ilk başlarda sakince duruyor taki fareye dokunmak isteyinceye kadar. Fareye her dokuduğunda odaya Albert’ın korkması için yüksek seviyede itici bir ses veriyorlar. Fareye dokunmadığı zamanlarda ise sesi kapatıyorlar. Bu durum defalarca tekrarlanması sonucunda artık Albert fareye dokunmamaya hatta fareyi görünce bile ağlamaya başlıyor. Gün geçtikçe Albert artık sadece fare görünce değil beyaz renkli ve tüylü olan hayvanları görünce de ağlamaya başlıyor. Bilime katkı sağlamak için yapılan bu deney sonucunda korkuların çocukluk zamanında oluştuğu sonucuna ulaşılmış lakin Albert’a ne olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte erken yaşlarda öldüğünü söylüyorlar.

Standford Hapishane Deneyi

Deneyi anlatmadan önce soruyorum mesleğiniz ve sosyal yaşamdaki rolleriniz sizi nasıl etkiliyor? Gelin hep birlikte bakalım.

Philip Zimbardo 1971 yılında ilginç bir deney planlıyor. Sahte bir hapishane deneyi için erkek adaylar seçiliyor. 2 hafta sürecek olan bu deneyin karşılığında katılımcılara bir miktar para verileceğini söylüyorlar. Ardından bazılarından gardiyan bazılarından ise mahkum olmaları isteniyor. Tüm sistem hapishaneye göre ayarlanıyor ve deneklere kostümler bile veriliyor. Deney başlamadan tek şart ise fiziksel şiddetin kullanılmaması. İlk başlarda hiçbir sıkıntı olmamasına rağmen işler istenilen gibi gitmemeye başlıyor. Mahkumlar gardiyanların sözüne uymuyor, gardiyanlar ise gerektiğinden daha şiddetli davranıyorlar. İşler iyice karışınca deney iptal ediliyor çünkü denekler rollerine kendilerini çok kaptırıp şiddet uygulamaya başlıyorlar. Gerçekte gardiyan olmayan kişiler gardiyan gibi gerçekte mahkum olmayan kişiler mahkum gibi davranmaları sonucu 6. Günde bitiriliyor.

Sahte Anne Deneyi

Annelik nedir, bağlanma ve sevgi nedir? Bu deney bebeklerin anneleri ile olan ilişkisine dikkat çekmek için yapılmış ve bu konu incelenmek istenmiştir.

Yavru maymunları alan Harry Harlow insan yapımı yapay anne tasarlıyor. Bir tanesi demirden yapılırken diğer figür havluyla kaplanıyor. İki yapay figür yan yana konulurken demirden olan figüre yavru maymunu beslemesi için biberon takılıyor. Maymun çoğu vaktini yumuşak bir havluyla kaplı olan figür ile gerçekleştirirken sadece acıktığı zamanlarda demirden olan figüre gidiyor. Ardından yavru maymun oynarken kafese korkması için etmen dahil edildiğinde yavru maymun yumuşak havlulu figüre sıkı sıkı sarılıyor. Şimdi soruyorum size karnınızı doyuran mı annedir, yoksa açta kalsanız sevip sayan desteğini hiç çekmeyen sıcak bir anne mi? Bana kala ikisi de anne ama deney sonucu anneliğin sadece beslenme ile alakalı olmadığı sıcak anne çocuk ilişkisinin çocuk için önemli olduğu ortaya çıktı.

Stanley Milgram Deneyi

1961 yılında gerçekleşen bu deneyin altında aslında insanların kendilerinden üst konumda olan yada otorite olan bireylerin sözlerine ne kadar uydukları test edilmek istenmiş. Deneyden habersiz olan kişiler bir odaya alınmış. Yan odada ise cihazlara bağlı ve deneyden haberi olan oyuncu varmış. Denek ile beraber bulunan kişiler yan odada bulunan kişiye sorular soracaklarını söylemişler. İşin garip kısmı ise deneyin önünde bulunan butonla alakalı; her yanlış cevabında yan odadaki kişiye elektrik şoku verilmesini istemişler. Tabi denek bunu gerçek bir elektrik şoku sanıyor lakin karşıdaki kişi oyuncu ve düzenek gerçek değil sadece elektrik şoku verilmiş gibi taklit etmekte. Zamanla her yanlış cevapta odadaki kişiler denekten elektrik şokunun şiddetini arttırmasını istemiş ve insanlık dışı bir sonuç elde edilmiş katılımcıların yarıdan çoğu en yüksek voltaja kadar elektrik vermişler. Gerçek bir ortam olsaydı karşısındaki kişiyi öldürecek bir durumda dahi otoritenin sözünü dinlemişler.

Kekemelik Deneyi

Canavar Araştırması olarak da geçen bu deneyin sahibi DR. Wendell Johnson’dur. 1930 yılında yaptığı bu deneyle kekemeliğin nedeni ve toplum tarafından erken yaşlarda yapılan etiketlemelerin ne kadar durumu altüst edeceğini göstermek istemiş. 22 yetim çocuk denek için seçilmiş. Çocuklar ikiye bölünmüş; normal konuşan ve kekeme grup. Zaman geçtikçe kekeme olarak adlandırılan gruptaki çocuklara hem arkadaşları hem öğretmenleri etiketlemeler yaparak olmaması gereken şekilde davranmışlar. Sonuçlar ise oldukça garip normal de normal konuşup kekeme grubuna alınan 6 normal çocuğun kekelemeye başladığı görülmüş. Normalde ise kekeme olan çocukların durumu ise daha da kötüye gittiği belirtilmiş. Deney ise çocuklar düzeltilmeden bitmiş. Yanı normal hayatta kekeme olmayan bu çocuklar hayatları boyunca kekeme olarak kalmışlar. Şimdi durum düşünme zamanı. Ne kadar insanlık dışı ve kabul edilemez deneyler olsalar da size küçükken neler söylediler, sizi hangi yönde etkilediler?

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.