Sincan Ekspress Haber Sayfası

GEÇMİŞTEKİ PEŞİMİZİ BIRAKMAYAN TRAVMALARIMIZ

GEÇMİŞTEKİ PEŞİMİZİ BIRAKMAYAN TRAVMALARIMIZ
YILDIZ EBRAR ULUĞ( yildizebrarulug@sincanekspress.com )
Yıldız Ebrar Uluğ Kırıkkale Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Aile Danışmanlığı, Oyun Terapisi, Bilişsel ve Davranışcı Terapi, Masterson, Kohut, Aktarım Odaklı Terapi çalışmaları yapmaktadır.
545 views
16 Mayıs 2021 - 18:53

Geçmiş, geçmişimiz peşimizi hiç bırakmayan ayak izlerimizden adeta bizi adım adım takip eden ufak bir çocuk gibidir. Her daim arkamızda adeta bir nefes ensemizde. Bazen masum bir gülüşle bakarken bazen feryat figan ağlayan bir çocuk adeta, orada ve hala bize bakmakta. İçinizdeki çocuğa sarılın sözündeki çocuk kısmı işte geçmişimiz. Peki, kaç kişi peşini bırakmayan geçmişinin farkında. Siz şimdi ve buradayı yaşarken anda kalırken geçmişin tekrarını yaşadığınızı, zamanında veremediğiniz tepkileri şu an verdiğinizi hiç fark ettiniz mi? Bu hafta edindiğim bilgiler dışında sadece naçizane kendi düşüncelerimi belirteceğim bu yazıda geçmişimize değinmek istiyorum.

Şimdi derin bir nefes alın ve adım adım sorulan soruların cevaplarını zihninizde canlandırın. Hiçbulunduğunuz ortamdan kopup uzaklara daldığınız bir an, boğazınızın düğümlendiği ve nedenini bilmediğiniz bir an, anlamsız mutsuzluk hissiyatı yaşadığınız bir an oldu mu, olduysa sizce neden oldu? Hani derler ya geçmiş, geçmişte kalmaz diye işte bana göre bunlar yüzünden. Burada kastedilen tek çocukluğumuz değil kuşaklar boyu aktarılan geçmişimiz. Araştırmalara göre psikolojik sorunların bile bazılarının kuşaklar boyunca pasif olarak aktarıldığı bir travma ile karşılaştığında ise etkinleştiğini belirtilmekte iken biz nasıl geçmişe yaşandı ve bitti diyebiliriz ki. Sadece zihnimiz bizi yaşanılanları bastırmamız ve unutmamız konusunda emirler verir oysaki. Biz de yaşandı ve bitti deriz.

Okul hayatınızı düşünün. İnsanı en etkilen travmalarının bir kısmının eğitim hayatı boyunca yaşanıldığı söylenmekte. Okulda öğretmenin ve arkadaşlarının yaşattığı, evde ailenin yaşattığı bir olay, aklınızdan hiç çıkmayan bir durum hiç gece yatmadan önce aklınıza geliyor mu, tekrar tekrar o kötü hissiyat yüreğinizi sıkıştırıp öfkelenmenize sebep oluyor mu? Cevap evet ise yaşanılanbu flashbacklerinkısaca amacı sizi geçmişin travmalarından kurtarıp iyileştirmektir.

Aslında biz farkında olmasak bile bilinçdışımız geçmişimizi tekrar tekrar yaşatarakbizi iyileşmeye götürmekte ve asıl iyileşme bu örüntünün farkında olunması ile başlamakta iken fark edilmeyen örüntülerde acı ve travmalar şeklinde tekrar tekrar yaşanılmaya devam etmektedir. Hatta bu durum bazen gördüğümüz rüyalar aracılığıyla bile olabilmektedir. Rüyalarımız gündüz üstesinden gelemediğimiz bu örüntülerin dışavurumudur aslında. Siz unutsanız bile bedeniniz ve zihniniz yaşanılanları unutmaz ve her hücrenize ilmek ilmek o bilgileri işler ve size üstü kapalı sinyaller verir. Sizin onu fark etmenizi ve yaşanılanların üstesinden gelmenizi ister.

Geçmişin travmalarını hala yaşayan kişiler geçmişin onların peşini bırakmadığının farkında değildirler. Farkında olmadan o anların içinde sıkışıp kalmışlardır. Yoğun bir şekilde geçmişi silip atmak ve ondan kurtulmak isterken şu an mevcut olan tüm yaşam enerjilerini tüketirler. Bu durum sonucunda güne odaklanamayan acı içinde tekrarlanan örüntüler dizisi ortaya çıkmaktadır. Bu örüntünün bozulması için ise şu ana odaklanıp zihnimizin ve bedenimizin verdiği sinyallerin farkına varmamız gerekmektedir. Peki siz kendinizin ve geçmişinizin ne kadar farkındasınız?

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.