Sincan Ekspress Haber Sayfası

GENÇ KİTLENİN SOSYAL MEDYA KULLANIMI KÖTÜ MÜ?

GENÇ KİTLENİN SOSYAL MEDYA KULLANIMI KÖTÜ MÜ?
Eren KILINÇARSLAN( erenkilincarslan@sincanekspress.com )
1994 yılında Ankara'da doğmuş olan Eren Kılınçarslan, aslen Etimesgut'lu olup, doğma büyüme Sincan'lıdır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinin hepsini Sincan'da tamamlamış olup, lisans eğitimini Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi süresince okul arkadaşları ile birlikte mobil uygulamalar geliştirirek kendi projeleri üzerinde çalışmış, eğitiminin son senesinde Çayyolu'nda bir yazılım şirketinde işe başlamıştır. Profesyonel kariyer sürecinde oyun yazılımı, web geliştirme, blockchain gibi alanlarda kendini geliştirmiş ve bunlara yönelik projelerin içerisinde bulunmuştur. Askerliğini Ankara Jandarma Genel Komutanlığı'nda yedek subay olarak 2019 yılında tamamlamıştır. Şu anda kendi işletmesini yürüten Eren Kılınçarslan, elektronik cihaz danışmanlığı, sincanekspress.com teknolojik danışmanlığı yapmaktadır.
186 views
02 Mayıs 2021 - 5:47

Bu aralar sıkça duyduğumuz bazı terimler var. Mesela “Z kuşağı” , “Alfa kuşağı” , “internet çocukları” gibi terimler. Bir yandan bu terimleri anlayacak, bir yandan da şu an ki teknolojik imkanların verdiği sosyal medya kullanımının etkilerini konuşacağız.

Z kuşağı kimdir? 1997–2012 yılları arasında doğan kişilerden oluşmaktadır. Kişilik özellikleri genellikle bireysel, sorgulayıcı, internet üzerinden sosyalleşen, bilgiye çabuk ulaşabilen kişilerdir.

Alfa kuşağı kimdir?  Z kuşağından sonra gelen, 2012’den şu saniyeye kadar doğanlar olmak üzere, dünya üzerindeki son kuşaktır.

Kendilerine “internet çocukları” da diyebiliriz. Çünkü 12 Nisan 1993’te ODTÜ’den Ankara-Washington arasına kurulan bir kiralık hat ile internetin Türkiye’ye gelmesinden sonra 2000’li yıllarda ADSL teknolojisiyle evlere taşınması, bu neslin internet ile iç içe büyümesine sebep oldu. Bir çok bilgiye, videoya, müziğe, oyuna, görsellere çok kolay bir şekilde ulaşır ve iletişimlerini bunlar ile sağlar oldular.

Peki şu an Alfa kuşağının sosyal medya kullanımı ne durumda? Aslında alfa kuşakları için bu konu, tamamiyle ebeveynlerin kontrolcülüğü ile alakalı. Birçok sosyal medyada veya telefon-tablet sistem yazılımlarında ebeveyn kontrolü bulunmaktadır. Neredeyse tüm pedagogların bu konudaki görüşü de, sosyal medyaları kullanmamaları yönünde. Çünkü internet kullanımında herhangi bir seçicilik olmaması ve müfredatımızda dijital kullanım hakkında henüz yürürlüğe giren bir eğitimimizin olmaması, siber zorbalığın ortaya çıkmasına sebep oluyor. Gayet saf ve temiz hayalleri ile, hayran oldukları Youtube, Tiktok, Twitch, Twitter, Facebook, Instagram fenomenlerine dönüşmek isteyen bu kuşak, maruz kaldıkları siber zorbalıklarla psikolojik çöküntüler yaşıyor.

Peki ya Z kuşağı sosyal medyayı nasıl kullanıyor? Z kuşağı interneti en etkili kullanabilen bir kuşak bence. Özellikle dikkat çekmek istiyorum ki, en güzel veya en doğru demiyorum, en etkili kullanan kuşak diyorum. Zamanında çıkmış ve popülerliğini görmüş birçok sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanan bir kuşak bu. Bundan sonra çıkacak olan sosyal medya ürünlerine de yabancı kalmayacaklardır. Twitter’da düşüncelerini paylaşan, Instagram’da hobilerini veya kişisel fotoğraflarını blog haline getiren, televizyon yerine Twitch izleyen bir kuşak bu.

Bu gençlik nereye gidiyor dediğimiz Z kuşağı aslında ne yapmayı amaçlıyor? Bu cümleyi sıklıkla kurduğumuz Tiktok uygulaması üzerindeki gençler, sizce gerçek kimliklerini mi yansıtıyorlar? Eğer öyle düşünüyorsanız yanlış düşünüyorsunuz. Ülkemizin durumundan mütevellit bir çok gencin, gelecek kaygısı yaşaması, üniversite mezunu olup işsiz kalmasından korktuğundan, bu şekilde içerik üreticiliği yaparak, tamamiyle tüketen kişilerin dikkatini çekmek üzerine kurulu olan rollere bürünüyorlar. Hatta bazı kişiler canlı yayınlarda siber dilencilikler yapıp, izleyenlerinden paralı ürünler atmalarını istiyorlar. Aklı başında bir kişi tarafından utanç verici görünen bu eylemler, aslında o gençlerin para kazandığı bir ortam.

Peki ya bilinçli içerik üreticileri? Bahsettiğim bunca olumsuzluğun yanında, o kadar olumlu gelişmeler de oluyor ki saymak ile bitmez. Z kuşağının en belirgin özelliği, üretici olması. İnternet ile birlikte yaşamaları onlara, entellektüellik, üreticilik ve araştırmacılık özellikleri kazandırmış durumda. Henüz 10 yaşındaki çocuklar Photoshop ile görsel eserler üretip satışa çıkarabiliyorlar, video editler yaparak bir çok dizi ve film sektöründeki profesyonel editörlerden daha iyi işler çıkarabiliyorlar, discord gibi iletişim programlarına botlar yazarak bir bakıma yazılıma giriş yapıyorlar. Oyunlar oynayarak global bir topluluğa girip, mecburi iletişim kurmak amacıyla, yabancı dillerini geliştirebiliyorlar.

Umuyorum ki, yarın bir gün akademik, iş ve sosyal arkadaşlarım haline gelecek olan bu kardeşlerimiz, dış ülke kaynaklı platformlarda para kazanmak için onların işçileri haline gelmek yerine, kendi sistemlerini kurup, dış ülkelere satma yolunda ilerleme kaydederler. Belki de bu söylediklerim, Y kuşağı olan bizlerin görevidir.

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.