Sincan Ekspress Haber Sayfası

GİRİŞİMCİLİK-I

GİRİŞİMCİLİK-I
Ömer SARUÇ( omersaruc@sincanekspress.com )
1999 ANKARA doğumlu Ömer SARUÇ doğma büyüme ANKARALI olmakla birlikte aktif olarak Hacettepe Üniversitesi öğrencisidir.
264 views
16 Nisan 2021 - 0:28

Geçtiğimiz yıldan bu yana pandemi nedeniyle doğan fırsatlarda insanların evde boş oturmak istememesi sebebiyle ülkemizde birçok kişi yeni girişimlerde bulunarak bu fırsat değerlendirdi. Sadece yeni girişimciler değil aynı zamanda internet üzerinden sipariş ile çalışan şirketler de Covid-19 sürecinde değerlerini katladılar

Haberlerde de gördüğümüz üzere ülkemizdeki yeni milyoner sayısı 32 bin 232 kişi artarak 268 bin 602 kişiye yükseldi. Bunların bazıları yeni girişimlerde bulunarak krizi fırsata çevirdi bazıları ise teknolojiye ayak uydurarak kendilerini geliştirdi ve pazarlarını genişletti. Çevremdeki arkadaşlarımdan ve sosyal medyada dolaşan yeni mal/ hizmetlerden gördüğüm kadarıyla genci yaşlısı, deneyimlisi deneyimsizi demeksizin insanlar bir şeylere girişiyorlar. Kimi hobi olarak başladığı işleri ticarete dökerek kimi ise aklına gelen mal ve hizmeti alıcılarına hazırlayarak girişimlerde bulunuyorlar.

 Hemen hemen herkesin kafasında bir işletme açma, bir girişimde bulunma fikri vardır. Bazılarımız küçük-büyük bir işletme kurarak hayatını idame ettirmek ister bazıları ise sürekli gelişerek sonu olmayan bir zincir kurmak ister. Bazılarımız sahip olduğu imkanlar ile girişimlerde bulunur bazılarımız ise ya yatırımcı alarak karından vazgeçer ya da hibe alabilmek için onlarca girişimcinin arasından sıyrılmak zorunda kaldığı kurumlara başvurur. Ama girişimci olan, olmak isteyen herkes kafasında canlandırdığı girişimin gerçekleştiğini görmek için imkansızı zorlar. Eğer sizde bir girişimde bulunacaksanız yazımın devamında değindiğim girişimcilik türlerine ve girişimcilikle alakalı tanımlara bakmanızı tavsiye ederim.

 Girişim: Bir mal/hizmetin sağlanılması, değiştirilmesi, geliştirilerek daha verimli hala getirilmesi gibi ekonomik durumlara ilişkin bir kuruluşun gerçekleştirilmesidir.

 Girişimcilik: Bir iş fikrine sahip olarak pazardaki fırsatları değerlendirmek, mal/hizmet üretmek amacıyla sermaye, doğal kaynak, emek gibi üretim faktörlerinin bir araya getirilerek, işletilmesiyle ilgili faaliyetlerdir.

 Girişimci: Kar elde etmek ve hayallerini gerçekleştirmek amacıyla üretim faktörlerini bir araya getirerek, mal/hizmet üreten, bunları pazarlayan ve bu süreçte karşılaşabileceği riskleri üstlenen kişidir

 Girişimcilerin kişisel özelliklerinde; başarılı olmaz arzusu, planlamacı, araştırıcı, sorumluluk/risk alabilme, yaratıcılık, liderlik, kendini bilmek ve eksiklerini kapatma çabası, mücadeleci, stresli anlarda karar verebilmek ve yönetebilmek gibi karakteristik özellikler olmalıdır.

İnsanların girişimci olmak istemelerinin başlıca nedenleri; kendi işinin sahibi olmak, bilgi ve deneyimlerini kullanmak, hayallerini gerçekleştirmek, üretim yaparak ve istihdam sağlayarak ekonomiye daha fazla katkıda bulunmak, ek gelir, işsizlik sıkıntısı, pazarlarda oluşan arz eksikliği gibi durumlardır.

 Girişimcilik Türleri

  • İç Girişimcilik: Var olan bir işletmenin yeni ürün/hizmet ile farklı pazarlara girmesi ya da üretim, yönetim, pazarlama alanlarında yapılan yeniliklere denir
  • Ticari Girişimcilik: Tüm girişimcilik türleri ticari girişimciliğe dahildir. Temel amacı kar elde etmektir. Bu türde girişimciler genellikle piyasanın ihtiyaç duyduğu ürün/hizmet alanında girişimlerde bulunurlar.
  • Sosyal Girişimcilik: Ülkelerin ve toplumların gelişimi için gerekli olan temel amacı kar elde etmek olmayan girişimcilik türü. Sosyal konuları ele alarak daha  kaliteli yaşam düzeyi için çabalarlar.
  • Kamu Girişimciliği: Kamu girişimciliğinde sermayedar kişi ve şirket değildir, devlettir. Temel özelliği devlete ait olmasıdır. En yaygın örneği ATATÜRK Orman Çiftliği’dir.
  • Sanal/Teknolojik Girişimcilik: Teknolojinin gelişmesi ve e-ticaret kullanımının artmasıyla ortaya çıkmıştır. Girişimciliğin internet üzerinden pazarlanmasıyla gerçekleşir.
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.