Sincan Ekspress Haber Sayfası

HOŞGÖRÜ SİYASETİ

HOŞGÖRÜ SİYASETİ
HÜSEYİN ÇELİK( huseyincelik@sincanekspress.com )
1996 yılında Manisa’da doğmuş olan Hüseyin ÇELİK eğitim için Ankara’ya gelmiş, sonrasında iş ve sosyal hayatına burada devam etme kararı almıştır. Başkent Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği mezunu olup bu süreçte Türkçe Topluluğu Y.K.Üyeliği, Sosyal ve Kültürel Düşünce Topluluğu başkanlığı gibi görevlerde bulunmuştur. Üniversite yıllarının son demlerinde kendi kitabını yayınlatmış ve bunun üzerine yazarlığa yönelmiştir. İki yıllık öğretmenlik tecrübesinin ardından Yaratıcı Yazarlık ve Etkili/Hızlı Okuma konuları üzerine eğitimler vermiş ve halen ortaokul/lise öğrencilerine M.E.B. dersleri vermeye devam etmektedir. Eğitim faaliyetlerinin yanı sıra kitap, dergi ve köşe yazarlığı görevlerini de yürütmektedir.
253 views
19 Mayıs 2021 - 0:13

Siyaset… Osmanlıca tabiriyle siyâsa. Kelime kökeni itibariyle idare, idare etmek. Bir de tüm bunlara hoşgörü ve adalet kavramı da eklenince ulül-emr anlam kazanmakta. Siyasetin çetrefilli bir süreç oluşu, hoşgörüden taviz verilmemesi gereğini de beraberinde getirmekte. Zira siyasetin geçici ve bir araç oluşu, insanlığın ise süreklilik arz eden amaç oluşu bu hususu desteklemekte. Bununla birlikte idare etmek hem aynı zihinlerce hem farklı zihinlerce yani tüm zihinlerce başa çıkabilmeyi, önce alçakgönüllüğü, sonra ise gönüllülüğü esas kılmakta.

Hoşgörü insanlık vasfı, siyaset de hoşgörü sanatı olarak kabul görürken gerek dünya genelinde, gerek ülke genelinde, gerek bölge birimlerinde kutuplaşmaların olması dahilinde zamanı dolduran fakat ceviz kabuğunu doldurmayan sebepler, hizmeti aksatabilecek ve milleti lüzumsuz zıtlaşmalara muhatap edebilecek sonuçlara neden olabilmekte. Yönetici ve lider kavramları nasıl birbirinden farklıysa, yönetici daha çok eylemsel ve lider daha çok duyusal yaklaşımlar sergiliyorsa, yönetici hoşgörülü olduğu taktirde liderlik vasfı kazanma ihtimali edinebilecek ve bu ihtimal birimlere ve oradan da asıl mevzu olan halka sirayet edebilecektir muhtemelen.

Sadece siyaset bağlamında değil, sektör fark etmeksizin tüm iş alanları, eğitim birimleri, sosyal birimler, STK’lar vs. insanın ve insanlığın olduğu her yerde gerekli ve kabul görülmesi gereken bir yapıtaşı hoşgörü. Nitekim tanınmış filozof Bertrand Russell’ın “Hoşgörü, ortada suç olmadıkça düşünceleri için kimseyi cezalandırmamaktır.” tanımı, Şinasi’nin “Hoşgörü ve olgunluk ayrılmaz ikilidir, birinin olmadığı yerde diğeri de yoktur.” sözü ve Yunus Emre’nin “Benlik davasını bırak, muhabbetten olma ırak, sevgi ile dolsun yürek, hoşgörülü olmaya bak.” tavsiyesi tüm bunları ispatlar nitelikte.

Hüseyin ÇELİK

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.