Sincan Ekspress Haber Sayfası

İSA YALÇIN DOĞRULARI SÖYLEDİ AMA YANLIŞ YERDE..

İSA YALÇIN DOĞRULARI SÖYLEDİ AMA YANLIŞ YERDE..
SAFA HORAN( safahoran@sincanekspress.com )
215 views
23 Ağustos 2021 - 2:24

Sincan Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Koopretifi başkan adaylarından İsa YALÇIN, seçim kampanyalarında kullandığı argumanlarla dikkatleri üzerine çekti. Seçim sürecinde bulunduğu Sincan adına veya esnaf adına çok güzel tespitler.. Ama yanlış olan şu ki bu vaatler Esnaf Kefalet seçimlerinde dile geldi. Bu vaatlerin hiç biri esnaf kefaletin görevleri arasında olmayan şeyler. Ama İsa YALÇIN’a teşekkür etmek lazım. Sincan esnafının bir çok eksiğini,sıkıntısını ve taleplerini dile getirdi. Bu seçimde İsa YALÇIN kaybetti ama unutmayın. SİNCAN kazandı. Peki bu taleplerin muhatabı olan kurum hangisiydi.

Aslında İsa YALÇIN farkında ya da değil Sincan Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odasını işaret etti. Bu sorunlar esnaf kefalet seçimlerinde dile gelmemeliydi.  İsa YALÇIN’ın bütün bu projeleri, dile getirdiği Sincan esnafının sıkıntıları ve talepleri ilk defa bu kadar yüksek sesle ifade edildi.

Sincan Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası..

Sincan tarihine geçmiş. Sincan esnafının abisi. Uzun yıllar bu görevi yerine getirmiş duayen bir büyük. Yunus ÇOBAN.

Kendisini şahsen tanımasam da eski yeni bütün esnaflardan hikayelerini dinlediğim, saygıyla anılan bir büyük. Eski Sincan’da yardım etmediği, destek olmadığı, iyi gününde sevincine ortak, kötü gününde dertlenmediği bir esnaf kalmamış bir büyük. Anlatılanlar şehir efsanesi resmen.. Yunus ÇOBAN, Sincan için yaptıklarınla,yaşadıklarınla esnafın hafızasından silinmeyecek başkan. Yanlış anlamayın değerlendirmek haddime bile değil. Ama Yunus ÇOBAN gibi bir efsane büyüğü takdir etmek, yorumlamak ve saygıyla dile getirmek bir borç.

Ama dedim ya eski Sincan’da.

Sincan o eski Sincan değil. Artık Sincan kendi kabuğunda bir ilçe değil. Her geçen gün metropolleşiyor. Büyüyor. Eskiden bir çarşı vardı. Şimdi her semtinde ayrı bir çarşısı var. Sincan çok kozmopolitik bir hal aldı. Dolayısıyla esnafta bu değişime ayak uydurdu. Şehir değişti. Vatandaş değişti. Esnaf değişti. Ama Esnaf odası değişmedi. Kendini değiştirmedi. Tamam kabul ediyorum. Esnaflık Ahilik’ten gelmektir. Ama değişime de ayak uydurmak gerekmez mi?  Teknoloji’ye ve büyümeye reaksiyon göstermek gerekmez mi?

Sincan artık yaşayan bir şehir. Yaşayan bir şehirde sıkıntı ve istek talep biter mi? Ve bu  esnafın isteklerine sıkıntılarına anlık reaksiyon göstermek gerekmez mi?  Yerinde duran bir yapının yerine yönetimiyle, komiteleriyle, esnafıyla direnç göstermesi gerekmez mi? Teknolojinin nimetleriyle bu bilişim çağını kendi lehine çevirmez mi?

Sincan esnafının çok büyük sıkıntıları var. İsa YALÇIN’ın söyledikleri bunlardan sadece birkaç tanesi. Bugün bu sıkıntıları tek başına çözmeye ne esnafın ne odanın gücü yeter kabul ediyorum. Fakat bu problemleri çözmek için girişimlerde bulunmak, esnafla kurumlar arasında köprü olmak kimin görevi.

Yanlış anlamayın Yunus ÇOBAN değişmeli demiyorum. Ama vizyon değişmeli. Ağır bir yapıdan atik bir yapıya devşirmeli. İsa YALÇIN esnaf kefalet seçim salonunda proje istiyoruz demişti. Doğruydu. Kişiler önemli. Ama daha da önemlisi projeleri.  O gider bu gelir ama artık vizyon değişmeli.

Sincan Esnafı hiçbir zaman sahipsiz kalmadı farkındayım. Ama artık Sincan esnafı için bir şey yapmalı. Projelerle kaliteyi ve hızlı çözümü sağlamalı. Bunları sağlarken de esnafın unuttuğu şeyleri hatırlatmalı. Örf, adet gibi. Dayanışma gibi. Ahilik gibi.

Ama Artık Sincan Esnafı İçin Bir Şey Yapmalı…

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.