Sincan Ekspress Haber Sayfası

İYİLİK ÇİZGİSİNE BASA BASA

İYİLİK ÇİZGİSİNE BASA BASA
ASUMAN KAHRAMAN( asumankahraman@sincanekspress.com )
Asuman Kahraman 1999 yılında Ankara'da doğmuştur. Kırıkkale Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü 4.sınıf öğrencisidir.
165 views
07 Temmuz 2021 - 3:25

Ses olalım istiyoruz, ses getireceğiz diyoruz peki, istismarı sosyal medyada koca koca laflar ederek mi önleyeceğiz?

Birkaç hafta önce ensestin ilk örtüsünü konuştuk, bu acı karşılaşma belki bir ilkti okunan ya da yüzleşilen. Son olur mu yazacaklarımız, öyle ummayı çok isterdim sahiden …

Elmalı Davası Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşmüş gibi göründü ama yeni bir olay değil. Bomba çoktan, yani geçen sene patlamıştı aslında. Bizler duyarlı insanlar olarak sosyal medya hesaplarımızda paylaştık, kınadık, lanet ettik sonra konuyu kapattık bir dahaki gündeme kadar bay bay.

Biz öyle çabuk konuşur çabuk unuturuz onu anladık, peki olayın asıl kişileri ne alemde? Korkusuzca yazıp çizdiğimiz çocuklar nasıllar şimdi?

Cehenneme Giden Yol İyi Niyet Taşlarıyla Örülüdür…

Halkın tepkisi çok istikrarsız ve sağlıksız. Çocuklara iyilik yaptığımızı zannederken onların mahrem bilgilerini, kimliklerini, ruhlarını saçtık meydana. Onların çizimlerinin paylaşarak yardım ettiğimizi sandık fakat unuttuk çocukların bilgileri onlara özeldir, çocuklar bir bireydir, onlardan izinsiz hiçbir bilgisi paylaşılamaz, kaldı ki paylaşılan bilgiler delildir, paylaşılması suçtur!  Çocuk istismarını önlemek için sağlıklı tutumlar ve bakış açıları lazım bize. Buradan herkese soruyorum, neden sadece medyada gündem olunca aklınıza geliyor bu sorun, neden diğer günlerde kaygı gütmüyorsunuz mesela? Neden sorunun çözümü için gönüllü çalışmalara katılmayıp neden uzmanların dediklerini dikkate almıyorsunuz?

Ensest çok derinden yaralayan bir konu. En güvenli yerinden, evinden aldığın bir acı. Bu travmalar üzerine çalışmalar çok hassas yapılmak zorundadır. Uzmanlar çok ince çalışmalar yapar daha fazla örselemeden önleyici ve koruyucu yaklaşır çocuğa. Çoklu profesyonllerin ortak çalışmalarını gerektiren bir sorundur bu. Uzun yıllar etkisini mağdur üzerinde hissettiren travmalar.

Uzmanlar çocukla iletişim sağlarken orada geçen her şeyin orada kalacağına dair gizlilik taahhüdü vererek başlar. Çocuğun ifadesi, çizdiği resim onun iç dünyasını, duygularını, düşüncelerini yansıtır. Bu sadece uzmanlar tarafından yorumlanıp değerlendirilebilir. Her şeyi çok bilen bir toplum olduğumuz aşikar fakat bu bilgilerin gündemde öylece dolaşması çocuğun uzmana, adli makamlara olan güvenini de sarsar ve kendini açmamasına sebep olur. Çocuğun en derininden açılan yaranın daha derinlerine gömülmesine giden bir yol oluruz.

Evlenmek kolay ama anne baba olmak zor bir şeydir. Ebeveynlik becerisi kolay değildir. Bizde bunların hiçbiri için eğitim yok, kaçımız eş olmak için ders alıp, sayısız sınavdan geçiyoruz? Kaçımız anne baba olmak için eğitim ya da sınava tabi tutuluyoruz? Çocuğun sesini ilk duyacak ebeveyni bakım verenedir. Çocuklar susmaz esasında, anlatır kendini onu anlamasını bilene. Sen anne olarak anlayabiliyor musun? Sen baba olarak anlayabiliyor musun? Sustukları, susmadıkları çocukların söyledikleridir aslında yardım isteğidir. Çocuklar susar demek toplumun bir eksikliğini yansıtır, çocuklar anlatır anlamak zorundayız, hep daha kötüsünü görmeden müdahale etmek zorundayız.

Çocuk istismarının çözümü ceza değildir. Böyle bir yanılgı vardır. İstismar edeni ve pedofiliyi hangi ceza oranı bu istismarı yapmaktan vazgeçirir? Önleyici hizmetler ile bu sorun çözülür, aile eğitimlerinde, eş olma, ebeveynlik becerileri eğitimleri ile, çocuklara beden koruması eğitimi ile, saha araştırmaları ile, çocuklara verilecek hukuk okur-yazarlığı ile, okul sosyal hizmeti ile, aile ziyaretleri ile çözülür. Aile hekimleri gibi her aile ile ilgilenen sosyal hizmet uzmanları olmalı, ev ziyaretleri yaparak saha incelemeleri yapmalı. Ve böylelikle, bir ailenin tüm sorunları, tüm dinamiklerini tespit edilir. Kapatılan toplum merkezleri yeniden açılmalı her aileye ulaşmak için, çocuklara toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin dersler vermeli. Cezayla çözülecek toplumsal bir sorun son evresindedir ve ölüme mahkumdur. ( Özdemir, P. “Etkisiz Tepkisellik” röportajı)

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.