Sincan Ekspress Haber Sayfası

KADIN KADININ KURDU DEĞİL YURDUDUR

KADIN KADININ KURDU DEĞİL YURDUDUR
ASUMAN KAHRAMAN( asumankahraman@sincanekspress.com )
Asuman Kahraman 1999 yılında Ankara'da doğmuştur. Kırıkkale Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü 4.sınıf öğrencisidir.
199 views
12 Ağustos 2021 - 1:48

Kadın düşmeden, dışlanmadan, mağdur edilmeden, dövülmeden, öldürülmeden; kadın güçlüyken, kadın ayaktayken, kadın yaşarken, varken kadın kadının gücüdür.

Hiçbir toplumun, kuralın, kültürün, inanışın, hiçbir insanın ve hiçbir kadının bu gücü bölmesine müsade etmeyeceğiz!

Farklıyız tüm benzerliklerin içinde. Hayallerimiz, gayelerimiz, gördüklerimiz, istediklerimiz, reddediklerimiz, çabalarımız, çalışkanlığımız, yorgunluğumuz… Hepsinin anlamı bizde özel, bize özgü.

Bunca ayrı anlamın içinde aynı yolu biçebilir miyiz her birimize? Hepimizden aynı yaşamayı bekleyebilir miyiz? “Kadın dediğin şöyle olacak” kalıplarına sığabilir miyiz?

Bundan çok daha fazlası değil miyiz?

Kendimiz olmaya izin vermedikçe, bir başkasının kendisi olması dayanılmaz hale gelir. Olduğun insan olmaktan korkmadan yaşa, lütfen bunu hepimiz için yap. Bir başkasına saldırmadan yaşayabilmek için, kendine ceza vermeyi bırak. Kendi zincirlerini çöz kadın, birbirimize bağlanmanın yolu bu, biz tutmazsak birbirimizden bu evrenin boşluğunda savruluruz. Dünya o zaman sandığımızdan da zordur.

“Onun iyiliği için” ifadesinin üzerine basmak istiyorum. Biz kimin adına, neyin iyi olacağı konusundaki fikrimizi nasıl geliştirdik? Onun iyiliği için diyerek nasıl kötülükler etmiş olabiliriz? Kullanmayı çok sevdiğimiz “-malı, – meli” ifadeleri neler aldı götürdü bizden? Kaç hayal, kaç insan, kaç benlik gömüldü toplum taşının en derinine? İyilik mi yapmak istiyoruz, kabul edelim. Dayatmadan, zorlamadan, eleştirmeden, inanarak ve farkında olarak kabul edelim tüm başkalığımızın içinde bir olduğumuzu bile bile…

Güçlü kadından korkmayın, tehlikeli olan yetişmemiş insandır. Bu sebeple yaptığımız iş her ne olursa olsun gelişeceğiz. Üniversite bitirmesek de okumuş olacağız, maaşa bağlanmasak da çalışacağız, her işimiz her emeğimiz bize layık olacak. Kadının önünü taşlarla değil, çiçeklerle çevreleyin. Kadının yetişmesi dünyanın yetişmesi demek, bu anlamı hiç unutmayın.

Bildiğimiz tüm kalıpları koyalım mı bir kenara. Evli, bekar, kaç çocuklu, işi ne, temiz, dağınık, inançlı, değil, çok geziyor, evden çıkmıyor… Yeter değil mi? Yeter. Bizim, biz olmaya ihtiyacımız var lütfen yeter. Paylaşalım şu dünyayı, ne alacağımız kalsın ne alacaklımız. Büyüttüğümüz haset olmasın. Birinin iyiliğini onun kötülük gördüğünü beklemeden, kaldırmak için düşmesini izlemeden, tuttuğumuz eli borçlu hissettirmeden burada olalım buna ihtiyacımız var.

Bir haber daha yaktı canımızı bir kadın daha gülüşünden oldu, bir kez daha solduk, bir kez daha öldük. Koca dünya tutamadık seni Azra, üzgünüm çok üzgünüm…

Bırakmayın ellerimizi…

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.