Sincan Ekspress Haber Sayfası

KAHRAMANLARIMIZ

KAHRAMANLARIMIZ
ECEM KAYA( ecemkaya@sincanekspress.com )
1997 yılında Ankara'da doğdum. İlkokulu Burak Reis İ.Ö.O. ortaokulu İl Genel Meclisi İ.Ö.O. okudum. Eğitim hayatıma Nefise Andiçen Lisesi'nde devam ettim. Daha sonra B.Yıldırım Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih bölümünden mezun oldum. Üniversitemizin Tarih Kulübünde 3 yıl başkanlık yaptım. 10 yıl LÖSEV'de 2 yıl TEMA'da sosyal sorumluluk projelerinde asli başkan olarak gönüllü şekilde görev aldım. Kişisel Gelişim, beden dili kullanımı, etkili konuşma üzerine eğitimler aldım. Yaptığım akademik çalışmalar Sincanekspress'te sizlerle olacaktır.
320 views
12 Haziran 2021 - 23:29

KAHRAMANLARIMIZ

Sayın okurlarım bu hafta köşemizde Türk Tarihi KAHRAMANLARI  konumuz olacaktır.

İyi okumalar..

ÇÖL KAPLANI FAHRETTİN PAŞA

Geçmişimizde, adını tarihe altın harflerle yazdırmış pek çok şahsiyet vardır. Bunların hemen hemen hepsi ya ulvî gayeler uğruna canını fedâ etmiş yahut hayatının bir devresinde inandığı prensipler için gayretinin son haddinde mücadele etmiş insanlardır. İşte adını daha hayatta iken tarihe altın harflerle kaydettirmiş şahsiyetlerden birisi de meşhur Medine Müdâfii Fahreddin Paşa’dır.

Fahrettin Paşa,  Medine’de yönettiği iki yıl yedi ay süren Medine Müdafaası ile tanınmaktadır. “Medîne Müdâfii”, “Türk Kaplanı”, “Çöl Kaplanı”, “Medine Kahramanı” lakaplarıyla anılır.

Fahreddin Paşa, I. Dünya Savaşı’nda  Suriye-Filistin cephesinde vazife görmüş, muhtemel Şerif Hüseyin ayaklanmasına binaen Medine’ye gönderilmiş ve buradaki müdâfaasıyla şöhret kazanmıştır. Paşa, cehennemî çöl sıcakları altında, silah ve erzak yetersizliği gibi imkânsızlar içinde -iki buçuk sene- direnmiş ve nihayet yanındaki bazı neferlerin, âsiler tarafına geçmesi yüzünden teslime mecbur olmuştur. Fakat bu şanlı direniş ona cihan çapında bir şöhret kazandırmıştır.

1916 yılında 4. Ordu komutanı Cemal Paşa tarafından Medine’deki Hicaz Kuvve-i Seferiyesi komutanlığına atandı. İngilizlerin desteğinde isyana girişen Şerif Hüseyin ordusuna karşı kısıtlı imkânlara rağmen yaptığı Medine Müdafaası büyük takdir topladı.

KARA MEMİL

Burada en hatırlamamız geren diğer bir kahramanımız Kara Memil’dir. Osmanlı istihbaratçısı olan Kara Memil Arap Yarımadasını çok iyi bilmektedir. Çok iyi şekilde arapça konuşmaktadır. Bölgeye gelen İngiliz casusları birer birer tespit etmiş ve etkisiz hale getirmeye çalışmıştır. Fahrettin Paşa ile stratejik tüm noktalarda operasyonlar yapmıştır. Çeşitli zamanlarda Fahrettin paşa ile beraber Enver Paşa’nın yanına demir yolculuğu ile kılık değiştirerek gitmiştir. Her türlü kılığa girebilen müthiş derecede savaş taktiklerini bilen ve kuvvetli öngörüleri ile I. Dünya Savaşı’nda büyük kahramanlıklar altına imza atmıştır. Son nefesine kadar vatan için savaşmıştır.

PLEVNE KAHRAMANI GAZİ OSMAN PAŞA

Gazi Osman Paşa, yakın dönem Balkan tarihinin önemli simgelerinden biri olmuştur. Bu önemli tarihî şahsiyetin hayatı, devlet adamlığı, askerî başarıları gibi tarihe mal olmuş pek çok yönünün ortaya çıkarılmasını tarihî bir sorumluluk olarak görüyorum.

En büyük başarısı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’ndaki Plevne Savunması oldu.  145 günlük savunmadan sonra kuşatmayı yarmak amacıyla giriştiği huruç hareketi sırasında şehir çıkışında yaralandı ve esir düştü. Rus Çarı II. Aleksandr bizzat teselli etti. Rus Çarı, onun esir düşmesine rağmen teslimiyet sembolü olan kılıcını almadı. Müdafaa hattı stratejileriyle esir bulunduğu dönemde hem Rus Çarı, hem de dönemin komutanları tarafından örnek alındı. Bir süre Bugot, Bükreş, Harkof ve Saint Petersburg’da esaret hayatı yaşadı. Rus Çarı tarafından kendisine kahramanlığını takdir amacıyla çifte kartal nişanı verildi.

Plevne Savunması’nda esir düşmesine rağmen gösterdiği başarı ve kahramanlık nedeniyle II. Abdülhamid tarafından 1878 yılında Gazi unvanı verilerek, Müşir rütbesine terfi ettirildi. Türkiye’de bazı illerde Gazi Osman Paşa hatırasına inşa edilmiş ya da ismi verilmiş yapıtlar bulunmaktadır. Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Stadyumu bulunmaktadır. Yine bunlarla birlikte Osman Paşa’nın hatırasını yaşatmak için ismi İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesine, Tokat’ın Gaziosmanpaşa kasabasına ve futbol takımı Gaziosmanpaşa’a, birçok ilde sokak, cadde ile hastane, okul gibi yerlere verilmiştir.

Ölümünün ardından Plevne Savunması’nda Osmanlı birliklerinin komutanlığını yapan Osman Paşa anısına “Plevne Marşı” bestelenmiştir. Marş Plevne Savunması’nın gerçekleştiği bölgede bulunan Tuna Nehri’ni konu almaktadır.

MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK

Fevzi Çakmak, Osmanlı Devletinin son döneminde yetişmiş ve askerî yönü ağır basan asker- siyasetçi kişilerden birisidir. Millî Mücadele’ye geç katılmakla birlikte Anadolu’ya geçtikten sonra Ankara Hükümeti bünyesinde önemli görevler almıştır. Çakmak, karakter olarak statükocu ve muhafazakâr birisidir. Otoriteye itaatkâr yapısından dolayı Mütareke döneminde Saray ve İstanbul Hükümeti’nin politikaları dışında bir yol arayışına girmemiş ve İstanbul’un işgaline kadar burada kalıp çalışmayı tercih etmiştir.

Fevzi Çakmak, hem Osmanlı Devleti zamanında hem de Cumhuriyet döneminde etkili görevlerde bulunmuştur

Fevzi Çakmak, Türkiye’de daha çok askerî kişiliği ve faaliyetleriyle tanınmaktadır. Mareşal unvanına sahip az sayıdaki askerden birisi olması onun askerlik mesleğindeki başarısını göstermeye yetmektedir. Ankara Hükümeti’nde Milli Savunma Bakanlığı; İcra Vekilleri Heyeti Reisliği yapmıştır. Cumhuriyet döneminde 1924-1944 yılları arasında kesintisiz olarak Genelkurmay Başkanlığı yapmış olması onu ayrıca meşhur etmiştir. Ancak az bilinmekle birlikte Fevzi Paşanın çok partili dönemde siyasal hayatta da önemli bir yeri vardır. Osmanlı Devleti’nin Erkân-ı Harbiye Reisliği (bugünkü Genelkurmay Başkanlığı) görevinde bulundu.  II. Dünya Savaş’ı döneminde Çakmak Hattı kurmuştur. 1923-1934 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti’ndeki en yüksek askerî rütbededir. 14 Ocak 1922’de millî müdafaa vekilliği, 9 Temmuz 1922’de icra vekilleri heyeti reisliği görevlerinden ayrıldı ve Genelkurmay Başkanı olarak Büyük Taarruz’un askerî planlarını hazırladı. Zaferle sonuçlanan Dumlupınar Meydan Muharebesi’nin (30 Ağustos 1922) ardından 31 Ağustos’ta rütbesi Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın tavsiyesi üzerine TBMM tarafından Müşirliğe (Mareşal) terfi ettirildi.

okuduğunuz için teşekkür ederim..

ECEM KAYA

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.