Sincan Ekspress Haber Sayfası

KILIÇDAROĞLU, JAHREİN’E TWİTCH KONUĞU OLDU!

KILIÇDAROĞLU, JAHREİN’E TWİTCH KONUĞU OLDU!
Eren KILINÇARSLAN( erenkilincarslan@sincanekspress.com )
1994 yılında Ankara'da doğmuş olan Eren Kılınçarslan, aslen Etimesgut'lu olup, doğma büyüme Sincan'lıdır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinin hepsini Sincan'da tamamlamış olup, lisans eğitimini Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi süresince okul arkadaşları ile birlikte mobil uygulamalar geliştirirek kendi projeleri üzerinde çalışmış, eğitiminin son senesinde Çayyolu'nda bir yazılım şirketinde işe başlamıştır. Profesyonel kariyer sürecinde oyun yazılımı, web geliştirme, blockchain gibi alanlarda kendini geliştirmiş ve bunlara yönelik projelerin içerisinde bulunmuştur. Askerliğini Ankara Jandarma Genel Komutanlığı'nda yedek subay olarak 2019 yılında tamamlamıştır. Şu anda kendi işletmesini yürüten Eren Kılınçarslan, elektronik cihaz danışmanlığı, sincanekspress.com teknolojik danışmanlığı yapmaktadır.
131 views
23 Mayıs 2021 - 7:48

Yazıma başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum ki, herhangi bir siyasi parti yanlısı değilim, herhangi bir ideolojiyi burda savunmuyorum. Sadece bazı önemli noktalara değinmek ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Ben de bu ülkenin genç bir vatandaşı olarak, benimle iletişime geçen kişilerin ve kurumların yazısını yazıyorum. Televizyon izlemeyen, bütün gündemi internet üzerinde takip eden ben ve benim gibi gençler için kimler bir girişimde bulunuyorsa, onun hakkında yazılar paylaşıyorum. Umarım bu ve bunun gibi gençlere hitap edecek olan platformlarda CHP’nin dışındaki kişileri de görmeye alışırız.

Twitch Türkiye’de bu aralar siyasileri fazlasıyla görmeye başladık. Bu akımı başlatan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan sonra, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da takip etti.

Twitch Türkiye’nin en eski ve en çok izlenen yayıncılarından birisi olan Ahmet (Jahrein) Sonuç’un, yıllardır yaptığı “Konuşalım Konuşalım Headshot Atalım” (KKHA) isimli projesinde, bugün (22.05.2021) CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu misafir etti. 320.000 üzerinde anlık izleyici sayısına ulaşan bu yayının en büyük özelliği, Twitch platformu üzerinde dünyada ilk defa bir parti genel başkanı yayına katıldı. Yayını takip eden binlerce kişinin yanında, izleyenler arasında yer alan Ekrem İmamoğlu da, 100 abone hediyesi ile yayıncıya destekte bulundu. Twitter üzerinde #KKHA gündem listesinde üst sıralarda yer alırken, hemen karşılık olarak #KilicdarogluBunaCevapVer isimli yeni bir gündem daha oluşturuldu.

Bu yayının benim için önemli olan noktalarından birisi de şuydu ki, bir parti genel başkanının Ahmet Sonuç’un yayına katılmasıydı. Çünkü Jahrein, yıllardır bu platformda takip ettiğim yegane kişidir ve öncesinde soruları vermediğinden adım kadar eminim. Twitter üzerinde fazlasıyla eleştirel siyasi içerikler paylaşıp, tartışmaktan da çekinmeyen birisi olarak, herhangi bir partiye karşı sempatisini olmadığını, bütün takipçileri iyi bilir. Ve böylesine eleştirel birisinin yayınında, soruları almadan karşısına çıkıp, bu riski göze alan Kemal Kılıçdaroğlu’nu cesaretinden dolayı tebrik ederim.

Peki bu yayında neler konuşuldu? Dört ana başlık vardı diyebilirim, bunlar eğitim, ekonomi, siyasi ve pandemi yönetimi konularıydı. Öncelikle soruları düşünürsek, izleyenleri gayet tatmin edici sorular soruldu diyebilirim. Ana akım medya’da herhangi bir siyasi partiye karşı sorulmayan sorulardı bunlar.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin en temel sorunlarının dış politika, ekonomi, toplumsal barış, demokrasi ve eğitim olduğunu söyledi. Bu konulardan en temel sorunun yer aldığı alan eğitim olduğunu, bütçenin en büyük kaynağını eğitime aktarılacağın söyledi. Benim en çok hoşuma giden projesi ise, mesleki eğitim kurumlarının organize sanayi bölgelerinde açılmasıdır. Çünkü hali hazırda dönen bir ekosistem olan yerin dışında farklı bir imalathane kurmak hem masraflı hem de uğraş verici bir durumdur.Ayrıca öğrenciler, bu ekosistemdeki nitelikli insanlar ile tanışma fırsatı da tanıyacaktır. Onların tecrübesine göre yönelecek hatta başka bir deyişle, boynuz kulağı geçecektir. Böylece sadece teoriye dayalı bir eğitim verilmesi yerine, burda çok daha nitelikli kişiler yetiştireceğimize inanıyorum.

İkinci konu; “Ekonomi”. Kılıçdaroğlu, KYK borçlarının silinmesi hakkındaki soruya, faizlerin silineceğini, öğrencinin işe başladıktan sonra sadece anaparayı ödeyeceğini söyledi. Şu an yürüyen sistemde, ne olursa olsun üniversiteden mezun olduktan 2 sene sonra ödenmeye başlanıyor, hem de faizli bir biçimde. İş bulamadıysanız da, bu sizin sorununuz.

4 kişilik bir ailenin geçinebilmesi için gerekli hesaplamalar sonucunda ortaya çıkan asgari ücretin üzerinden vergi alımının doğru olmadığını ve bunu kaldıracaklarını vaadetti. Geriye kalan kişilerin ödediği bu vergileri üretim odaklı kullanılacağını söyledi. Örnek olarak ise Bursa’daki çip üretimi yapan bir firmayı öne sürerek, yarı iletken dediğimiz mikroçip üretiminden bahsetti.

Jahrein’in sorduğu bir soru benim mesleğim ile alakalı olduğu için bu kısımda özellikle bir açıklama yapacağım. Zamanımız gereği, teknolojinin gelişmesiyle ürün algımız biraz daha değişti ve artık birçok ürün dijital ortamlarda üretiliyor. Bununla birlikte gelişen dijital oyun firmaları vb. gibi girişim şirketlerinin zorluklarını dile getirdi. Buna karşılık Kılıçdaroğlu, Amerika’dan silikon vadisi örneklendirmesini yaptı. Ülkemizde de video oyun gibi dijital ürün üreticilerinden vergi almayıp, ülke ekonomisine döviz desteği yapılabileceğini dile getirdi. Yazılım alanında örnek alınması gereken yerlerden birisi olan Hindistan’a ise bir heyet gönderdiklerini, okul öncesi eğitimde çocuklara matematiği oyun içinde öğrettiklerini söyledi. Ben de geçmiş tecrübelerime dayanarak bunu onaylayabilirim. Eğitim platformunda yaklaşık 15 farklı eğitici ve öğretici oyunlar yazıp, yeğenlerim üzerinde denemiştim. Çok daha eğlenceli bir şekilde, görsel hafızalarını tetikleyerek, ezberci öğretimi bir kenara atmasını sağladığını görmüştüm. Bu ve bunun gibi daha birçok girişimin örnekler ülkemizde mevcut. Fakat bu filiz şirketlerin büyüyerek birer unicorn şirketlere dönüşmesi için, gerekli izinleri toplayabilmiş ve vergi yükünün de altından kalkabilmiş olması gerek. Yani kısacası, o iş biraz zor. Yıllardır kendi projelerini, ya sermaye ya da ekipten dolayı geliştirememiş bir kişi olarak söylüyorum bunu.

Ayrıca ülkemizde yasaklı halde bulunan, Paypal, Booking, Uber gibi tüm dünya tarafından kullanılan proje ve ürünlerin de, Türkiye’nin teknolojik gelişmelerden uzak kalmaması adına, yeniden masaya oturup görüşmeler yapılabileceğini dile getirdi.

Yayının ilerleyen saatlerinde siyasi konular ele alınırken, Kılıçdaroğlu HDP ile ittifak içerisinde olmadığını dile getirdi. “Hdp’yi yasadışı ilan edemezsiniz, eğer ki bir suçları varsa, bu ülkenin de savcıları var. Suç duyurusunda bulunup, gereğini yaparlar.” dedi. Devamında ise, iktidar parti olmaları halinde, hiçbir zaman inanç, kimlik, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapmayacaklarını, herkese saygı duyacaklarını, özgürlük alanını genişleteceğini dile getirdi. Zamanımızın en büyük dertlerinden birisi, hiçkimse ile seviyeli bir tartışma ortamı yakalayamamamız. Bundan dolayı toplumsal sınıflar oluşturup, birbirimizden ayrışmaya başladık. Tartışmalarımız tamamen kavga üzerine kurulu olup, en sonunda birinin diğer tarafı terörist ilan etmesiyle son buluyor. Oysa ki tartışma ortamı, gelişmekte olan bir fikrin, bir projenin, bir ülkenin, bir girişimin olmazsa olmazıdır. Hatta Kılıçdaroğlu’na yönlendirilen, parti içindeki durulmaz tartışmaların sebebi sorulduğunda da, parti içi demokrasi olduğunu ve her alanda her konuyu tartışmalarından dolayı bu ortamın olduğunu dile getirdi. Bunların parti içi sarsıntılar ile alakasının olmadığını anlatmak istedi diye düşünüyorum.

Kılıçdaroğlu, herhangi bir aday ismin olmadığına da özellikle değindi. Bunun ile alakalı ittifaktaki herhangi bir parti ile görüşmediklerini ve şu an bir isim vermelerinin doğru olmayacağını dile getirdi. Jahrein’in, belirli bir cumhurbaşkanı adayı olmadan neden erken seçim istediklerine dair soru yönelttiğinde, Kılıçdaroğlu şöyle karşılık verdi; “Şu an ki hükümet düzeni ile ülke diğer seçime kadar dayanamaz, ağır travmalar yaratır. Daha ağır faturalar öndemesin diye şu an erken seçim istiyoruz”, dedi.

Dikkat çeken konulardan birisi de, “geliştirilmiş parlementer sistem” kavramı oldu. Kılıçdaroğlu açıklamasında, cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğini, mevcut sistemde yapılan yolsuzluklar ve haksızlıklar hakkında sayıştayın da elinin kolunun bağlı olduğunu, bu yüzden parlemento adına herhangi bir şey sorgulayamadığını dile getirdi. Ve yanına ekledi, “Toplanılan vergiler nereye gidiyor, sorarsanız hapise gidebilirsiniz. Oysa yasama, yargı, yürütme ve hatta medya da dahil, denk hale gelmesi gerek, tek bir kişiye devredilmemesi gerek.” dedi.

Benim bu konudaki en çok dikkatimi çeken söylem ise “Bütçe denetimi ile alakalı bir komisyon kurulmalı ve bu komisyonun başına da muhalefet bir parti getirilmeli. Biz harcama yaptığımızda bu harcamaların hesabını vermeliyiz.”, oldu. Uzun zamandır görmediğimiz eylemin, söylemiydi bu. Yakın zamanda kampanya haline dönüşen “128 milyar dolar nerede?” sorusuna, herkes farklı cevaplar vererek kafa karışıklığına ve şüpheye sebebiyet verdi. Oysa ana akım medya kuruluşları, haberlerinde bu konuda muhalefete de yeteri kadar yer verselerdi, bu tartışma ortamında yine en karlı taraf, halk olarak biz çıkacaktık.

Yayının en son konusu ise pandemi oldu. Kılıçdaroğlu, pandemideki aşılanmadaki gecikmeler hakkında, “Tam bir komedi” cümlesini kurdu. Aşıların gecikmesinin sebebini, aşı üretici firmalar ile doğrudan bir sözleşme yapmayıp, aracı firmalar üzerinden bu şirketler ile anlaşmaya çalışmalarına bağladı. Sadece en son BioNTech ile yapılan anlaşmanın doğrudan sözleşme ile olduğunu, fakat neden başta yapmadıklarından şikayet etti. Sağlık bakanlığının açıkladığı sayıların da doğru olmadığını vurgulayarak, defin işlemlerinin bizzat belediyelerinin yapmasından dolayı vefat sayılarında tutarsızlık olduğunu ve bu bilgileri Türk Tabipler Birliği’ne ulaştırdıklarını dile getirdi.

Jahrein’in, benim de destek olacağım bir konudaki eleştirisini ön plana çıkarmak istiyorum. Kılıçdaroğlu’na yönelttiği soru aynen şu şekildeydi; “Canan Kaftancıoğlu, pandemi süreci içinde Kadın Kolları ile birlikte bir toplantı yaptı ve biz gençler olarak Twitter üzerinden bu olayı sert bir şekilde hakaret etmeden eleştirdik. Fakat Canan Hanım, bizleri -Kripto AKP’li- ilan etti. Eleştiriye açık olmayan siyasetçilerden biz sıkıldık, siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?”. Kılıçdaroğlu ise bu soruya, bu tarz toplantılarda gerekli yerlerden izinler alarak ve kurallara oldukça uyduklarını dile getirip, “herkes eleştiriyi kaldırmak zorundadır” diye eklemede bulundu. İşte bahsetmek istediğimiz bu. Biz artık ayrışmayan bir toplum haline gelmek istiyoruz. “Sen -şu-cusun”, “ben -bu-cuyum” tartışmalarını bir kenara bırakıp, “adalet” gibi soyut fakat birleştirici kavramların altında toplanabilmeliyiz.

Genel olarak bu yayında şunu gördüm, biz gençleri muhatap alıp, dertlerimizi ve sıkıntılarımızı dinleyip, bizim de sesimizi duymaları şu an için bir marifet gibi görünüyor. Bu bize yetmeyecek, bunu başkanlar da biliyor. Fakat henüz CHP dışında diğer parti üyelerinin, bizimle herhangi bir şekilde iletişime geçmemeleri çok acı verici. Bizler, kendi sesimizi dinleyen birilerine muhtaç hale gelmişiz. Gelmişiz ki, Twitch gibi genç yapılanmalarının oluştuğu platformlarda, siyasi kimlikli birileri geldiği zaman, önemle izliyoruz, önemle chat’e yazıyoruz, onlarla iletişim kuruyoruz. Çünkü anlaşılmıyoruz. Umarım, bu söylediklerimiz sadece dinlenilmemiştir. Çünkü artık dinlenmeye değil, anlaşılmaya ihtiyacımız var.

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.