Sincan Ekspress Haber Sayfası

KRİPTO PARA

KRİPTO PARA
Ömer SARUÇ( omersaruc@sincanekspress.com )
1999 ANKARA doğumlu Ömer SARUÇ doğma büyüme ANKARALI olmakla birlikte aktif olarak Hacettepe Üniversitesi öğrencisidir.
407 views
03 Mayıs 2021 - 23:57

Popülerliğinin artmasıyla birlikte kripto paralar tüm dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Sadece bireylerin ve şirketlerin dikkatini değil aynı zamanda pek çok ülke yönetiminin de dikkatini çekti. Geçtiğimiz haftalarda kripto para alım-satımlarının vergilendirmeye tabi tutulacağı söz konusu olmuştu. Şimdi ise Merkez Bankasının yaptığı açıklama ile kripto paralar 30 Nisan’da yürürlüğe girecek düzenleme ile Türkiye’de ödeme aracı olarak kullanılamayacak. Peki nedir bu kripto para?

Kripto para nedir demeden önce kısaca PARA nedir diyerek biraz daha işleri kolaylaştıralım. Öncelikle para dediğimiz şey en kısa haliyle bir değiş-tokuş aracı, bu araçların da en yaygınıdır. Madeni para, kâğıt para, bankacılıkla birlikte kaydi para, teknolojinin gelişmesiyle birlikte kripto para dediğimiz bu araçlar birer değiş-tokuş aracıdır, paradır. Değiş-tokuş aracı olarak para kullanılan bölgede ortak değer olarak görülür. Örneğin babanız bir esnaf ve siz de çarşıdan bir ürün alacaksınız, babanızın selamıyla babanızı tanıyan seven bir esnafa gider alışveriş yaparsanız sizden para talep etmeyecektir. Ama babanızı tanımayan birisi için bu selam hiçbir anlam ifade etmez. Para tam burada devreye girer ve herkesin ortak olarak bildiği, kullandığı ve arkasında bir otorite olan değiş-tokuş aracınız olur.

Kripto paralar adından da anlaşılabileceği gibi bir para, takas aracı olarak ortaya çıkmıştır ama günümüze kadar alım-satım yapmak dışında bir takas aracı olarak pek kullanılmamıştı. Geçtiğimiz aylarda popülerliğinin artmasıyla birlikte ELON MUSK’un da sahip olduğu TESLA gibi firmalar kendi ürün/hizmetlerini Bitcoin ile alabileceklerini  yani bu kripto parayı takas aracı olarak kabul ettiklerini açıkladılar. Bir takas aracı için kabul edilmek önemlidir. Örneğin ülkeler arasında rezerv para denilen bir para vardır bu para günümüzde dolar olmakla birlikte, rezerv olabilmesi için diğer para birimlerine kolay çevrilebilmesi gerekmektedir. İki ülke ticaret yaparken kullanılan takas birimi rezerv paradır eğer ülkeler kendi aralarında yaptıkları ticarette rezerv para kullanmak yerine kendi para birimleriyle takas yapmak isterlerse bunun için aralarında ticaret anlaşması imzalayarak para birimlerini kendileri için bir takas aracı olarak kabul etmelidirler. Bunun küçük bir örneği de yurt dışına çıkarken dolara çevirmeniz yeterlidir paranızı çünkü gittiğiniz ülkede herhangi bir döviz bürosunda dolarınızı yerel para birimine çevirebilirsiniz ama cebinizde farklı para birimleri varsa bu para birimleri gittiğiniz ülkeden ve paranın temsil ettiği ülkeye göre değişse de dolar kadar kolay işlem yapamazsınız. Ülkemizde ise Merkez Bankası bu tarz bir takas aracı olarak kullanılmasını 30 Nisan’dan sonra şimdilik yasakladı ama alım-satım yaparak kripto paralar ile uğraşmanız şu an için yasal.

Kripto paraların, kripto olabilmesi bazı özellikleri olması gerekir. Bu özellikler: otonom olması, sahipliğini blockchain dediğimiz bir kriptografik teknik ile sadece sahibinin ispat edebilmesi, paranın sadece sahibince el değiştirilebilmesi, kendine has yeni arz oluşturma kuralları. Bu özelliklerin en göze çarpanı benim için otonom olması. Nedir bu otonom peki. Otonom olması demek bir merkeze bağlı olmaması, arkasında herhangi bir otorite olmaması demek. İlk başlarda insanlar bunun kötü bir özellik olduğunu ve arkasında bir otorite olduğu takdirde kendilerini güvende hissedeceklerini düşündüler. Sonra gitgide insanlar fark etti ki, arkasında bir otoritenin olması takas yapılırken ya da alım-satım yaparak hisse gibi kâr elde etmek amacıyla kullanılırken bir önem teşkil etmiyor. Tabi bu kripto paranın arkasında bir otorite olup olmadığıyla alakalı bir özellik. Alım-satım yaparken kullanılan platformların veya ilerleyen zamanlarda kullanımına izin verilirse takas aracı olarak kullanırken takas ettiğimiz ürünün/hizmetin arkasında bir otorite olması elbette sizin kârınıza olur.

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.