Sincan Ekspress Haber Sayfası

MANSUR YAVAŞ : “SELAM CHAT, ARTIK BEN DE TWITCH’DEYIM!”

MANSUR YAVAŞ : “SELAM CHAT, ARTIK BEN DE TWITCH’DEYIM!”
Eren KILINÇARSLAN( erenkilincarslan@sincanekspress.com )
1994 yılında Ankara'da doğmuş olan Eren Kılınçarslan, aslen Etimesgut'lu olup, doğma büyüme Sincan'lıdır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinin hepsini Sincan'da tamamlamış olup, lisans eğitimini Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi süresince okul arkadaşları ile birlikte mobil uygulamalar geliştirirek kendi projeleri üzerinde çalışmış, eğitiminin son senesinde Çayyolu'nda bir yazılım şirketinde işe başlamıştır. Profesyonel kariyer sürecinde oyun yazılımı, web geliştirme, blockchain gibi alanlarda kendini geliştirmiş ve bunlara yönelik projelerin içerisinde bulunmuştur. Askerliğini Ankara Jandarma Genel Komutanlığı'nda yedek subay olarak 2019 yılında tamamlamıştır. Şu anda kendi işletmesini yürüten Eren Kılınçarslan, elektronik cihaz danışmanlığı, sincanekspress.com teknolojik danışmanlığı yapmaktadır.
336 views
15 Mart 2021 - 4:43

Öncelikle başımdan geçen çok kısa bir özetten bahsedeceğim; Henüz bir kaç hafta önceydi. Kendime ait işletmemde otururken, Sincan’da siyasi bir kimliği bulunan eski ahbaplarımdan birisini misafir ettim. Sohbetimiz bir müddet sonra, gençler üzerine yöneldi. Eğer gençlerin fikirlerini önemseyip, onların düşüncelerini ve isteklerini öğrenmek isterlerse, “Twitch” platformuna girmelerini ve orada yayın yapmalarını önerdim. Aslına bakarsanız fikrimin çok da önemsenmediğini hissettim. Canları sağolsun.

14 Mart 2021, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Twitter” sosyal medya hesabı üzerinden resmen duyurdu ; “Selam chat. Artık ben de burada, Twitch’deyim!” Peki nedir bu “Twitch”? Sosyal medya ürünlerinin arasındaki önemi nedir?

Twitch, elektronik, spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü akışı platformudur. Haziran 2011’de Justin.tv kurucuları Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulmuştur. Yani bir nevi, televizyonun, internet ortamına uyarlanmış halidir. Birçok yayıncı, gerek oyun oynayarak, gerek yazılım ve programlama yaparak, gerek sadece sohbet ederek, gerekse farklı formatları canlı yayına uyarlayıp, etkileşimli sunumlar yapıyor.

Peki bu sistem nasıl işliyor? Twitch platformuna üye olarak, hesaplarınız üzerinden yayıncılara destek olabiliyorsunuz. Aylık 39,99 TL ile abone olup, o yayıncıya ait özel emojilere sahip olabilir, yayıncının koyduğu kurallar çerçevesinde bazı özel yetkilere sahip olurken, bir de bahşiş gibi düşünebileceğiniz “donate” ile yayıncınıza destek olabiliyorsunuz.

Bu platformu kimler kullanıyor? En çok, gençler diyebiliriz. 13 yaşından tutun da, 50+ yaşlara kadar bir çok kullanıcıyı barındıran bu platform, içeriklerini kategorize edip, kullanıcıyı istediği içerik ile buluşturuyor. Bazı büyük oyun firmaları ve yatırımcı şirketler, turnuvalarını buralardan yayınlıyor, son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz “e-spor” içeriklerini, bu platformda canlı yayın üzerinde gerçekleştiriyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 14 Mart tarihinde, resmi Twitter sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı duyuru ile, Twitch’de yayına başlayacağını gençlere hitap eden mizah anlayışı ile eğlenceli bir video yayınlayarak açıkladı. Bu videoda, Ankara’nın gelişmesinde yardımcı olmak adına, gençler ile iletişime burdan geçeceğini, onların düşünce ve isteklerini, bu platformdan dinleyeceğini söylüyor.

Şahsi fikrim, videoyu fazlasıyla eğlenerek izledim. Ben de bir Ankaralı olarak, başkanımızın bu hamlesini çok doğru buldum. Bir yılı aşkın süregelen bir pandeminin ortasında, gerek eğitim hayatları, gerekse sosyal hayatları, bir sağa bir sola savrulan gençlerin, öne sürecekleri düşüncelerinin muhatabının direkt başkanlarının olması, onları eminim özel hissettirecektir. Özellikle pandeminin bunalttığı şu dönemlerde gençlere olan hizmet anlayışının, sadece kütüphaneler, ulaşım bedel indirimi, eğitim gibi eylemlerin değil, onlar ile iletişim kurmanın, sohbet etmenin, onlar ile oyun oynamanın ve sizlere karşı söz sahibi olabilmesine doğru yönelmesi, çok hoş bir durum.

Bir yetişkin olarak, geleceğimizin yegane temeli olan gençlerimiz adına, ümit vadeden bu girişim için teşekkür ediyorum. Umarım her şey, gençlerin hayal ettiği gibi olur.

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.