Sincan Ekspress Haber Sayfası

MAVİ IŞIK HİÇ SÖNMESİN

MAVİ IŞIK HİÇ SÖNMESİN
ŞERİFE DURMAZ( serifedurmaz@sincanekspress.com )
1998 Kayseri doğumluyum. Kırıkkale Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon son sınıf öğrencisiyim.
391 views
31 Mayıs 2021 - 22:43

Önceki yıllarda otizm spektrum bozukluğunun görülme oranının 500’de 1 olduğu kabul edilirken son verilere göre, yaklaşık her 54 çocuktan 1’ini etkilediği düşünülmektedir. Günümüzde hem bilimsel anlamda hem de toplumsal olarak otizm spektrum bozukluğu üzerine ilginin artması ve bu konuda farkındalık çalışmalarının hız kazanmasıyla birlikte televizyon dizilerinde, sinema filmlerinde hatta okuduğumuz kitapların başkahramanı olarak sık sık görmeye başladığımız Otizm Spektrum Bozukluğu hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?Farklılıklarının ne kadar farkındayız?

Otizm Spektrum Bozukluğu doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan sosyal iletişimsel alanda yetersizlik, kısıtlı tekrarlayıcı davranışlave ilgi alanı ileseyreden karmaşık bir nörogelişimsel farklılıktır.

Günümüzde otizm spektrum bozukluğunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı fikrinin yanına genetik temelli olduğuna ilişkin bulgular da eklenmiştir. Bütün bunlarla birlikte çevresel faktörlerin de otizme yol açabildiğine ilişkin görüşler vardır.

Otizm tanısı genellikle üç yaş civarında konulabilmektedir. Ancak otizm belirtileri çocuk doğduktan sonra yavaş yavaş görülmeye başlamaktadır. Bu hususta önemli olan ebeveynlerin çocukta var olan gelişimsel farklılıkları tanımasıdır.Uzmanlar erken teşhisin önemini vurgulamakla birlikte eğer çocuk; başkalarıyla göz teması kurmuyorsa,ismi söylendiğinde bakmıyorsa, söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa,parmağıyla istediği şeyi göstermiyorsa, oyuncaklarla oynamayı bilmiyorsa,akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermiyorsa, bazı sözleri tekrar tekrar ve ilişkisiz ortamlarda söylüyorsa,bazı eşyaları döndürmek, sıraya dizmek gibi alışılmışın dışında hareketler yapıyorsa dikkatli olunması gerektiğini ve mutlaka otizm açısından değerlendirme yapılmasını söylemektedir.

Otizm Spektrum Bozukluğunun kanıtlanmış, etkin, temel belirtileri hedef alan özgün bir tedavisi yoktur. OSB’de işlevsellik düzeyi ve yetersizlik alanlarını belirlenerek bu alanlara yönelik tedavi planı yapılmaktadır. Otizm spektrum tanısı almış çocuklar normal gelişim gösteren yaşıtları gibi davranamayabilir ve öğrenemeyebilirler. Ancak erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabilmekte, gelişimleri doğru şekilde desteklenebilmektedir. Eğitimdeki en önemli nokta otizmli çocukların öncelikle içinde bulundukları toplumda önemli bir birey olarak kabul edilip, yaşıtlarıyla birlikte yine yaş grubuna uygun olacak aktivitelere katılmasıdır. Doğru eğitsel tedaviler ile sosyal-iletişimsel alanda gelişme, istenmeyen davranışlarda azaltma, yeni becerilerin kazanılması ile birlikte bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde akranlarından farkı kalmayıp sosyal olarak akranları ile birlikte kaynaşmakta ve yaşam kalitesi yükselmektedir.Unutulmamalıdır ki otizm tüm ırklarda, etnik gruplarda ya da sosyal statüsü farklı gruplarda görülebileceği gibi ailenin gelir durumu, yaşam biçimi ve eğitim düzeyi ile otizm spektrum bozukluğu arasında bir bağ yoktur.

Parçası olduğumuz toplumun ferdi olarak hepimizin elinde birer fener olduğunu varsayarsak etrafımıza mavi ışıklar saçmaktan hiç vazgeçmeyelim. Otizme Mavi Işık Yakalım!

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.