Sincan Ekspress Haber Sayfası

MÜFTÜMÜZ MEVLÜT TOPÇU’NUN KALEMİNDEN “RAMAZAN BAYRAMI”

MÜFTÜMÜZ MEVLÜT TOPÇU’NUN KALEMİNDEN “RAMAZAN BAYRAMI”
239 views
12 Mayıs 2021 - 18:01

Ramazan Bayramı, kulluk ve ibadetle geçen yoğun bir mevsimden sonra, Rabbimizin ikramı olarak topluca kulluk sevincini paylaştığımız mübarek günlerdir. Bu bayramı, mübarek ay içerisinde idrak ettiğimiz, oruç ve ibadetle dolu huzurlu günlerin sonunda sevinçle karşılıyoruz.

Malum olduğu üzere bayram , sevinç ve neşe günü demektir. Öteden beri her milletin birçok milli günleri, tarihi hatıralarını canlandıran bayramları bulunmaktadır. Aynı şekilde bir dine mensup kimselerin de dini günleri ve dini bayramları vardır. İslam dininde Ramazan ve Kurban olmak üzere iki bayram vardır. Arapça’da Îdü’l-Fıtr  (Ramazan bayramı) ve Îdü’l -Edha  ( Kurban bayramı ) şeklinde adlandırılan her iki bayramda Hicretin ikinci yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır.

Peygamber Efendimiz  (S.A.V ) Medineye hicret ettiklerinde, Medinelilerin İran’dan alma Nevruz ve Mihrican bayramlarını kutladıklarını görünce bu günler nedir diye sordu. Medineliler;  Biz cahiliyye döneminden beri bu günlerde eğleniriz dediler. Bunun üzerine Hz. Muhammed  (S.A.V ); “Allah size, o iki gün yerine daha hayırlı iki bayram vermiştir. Bunlar Ramazan ve Kurban bayramlarıdır ” buyurmuşlardır. ( Ebu Davut, Salat 245, Nesai Salatü’l Îdeyn 179)

Bayramlar, dinî şuur ve duygunun gelişmesine, millî ve manevî değerlerin kuvvetlenmesine, toplumda birlik, beraberlik, sevgi ve saygının güçlenmesine, yardımlaşma ve dayanışmanın tesisine, dargınlık ve kırgınlıkların giderilmesine, toplum bünyesinde açılan yaraların sarılmasına, akraba, komşu ve büyüklerin ziyaret edilmesine, fakir, yetim ve kimsesizlerin gözetilmesine, çocukların sevindirilip manevî havayı teneffüs etmelerine, kısaca her türlü insanî ve ahlâkî değerlerin yaşanmasına ve kazanılmasına vesile olan müstesna günlerdir.

 Burada belki de en önemli olan husus, Ramazanda kazandığımız yüksek dindarlık seviyemizi, Kur’an’la bilgilenme gayretimizi, birbirimizi kardeş sayıp sevmemizi, hâsılı bütün güzel hasletlerimizi, bayramda yaşadığımız dostluk ve kardeşlik havasını bundan sonra da sürdürebilmek, bugünümüzü ve yarınımızı daima bayram yapabilmektir.

İslam ferdiyetçi bir din değildir. Bu yüzden fert için toplumu feda etmediği gibi, toplum için de ferdi feda etmez. Bütün ibadetlerin bir ferdi boyutu olduğu gibi, bir de toplumsal boyutu vardır. Bayramlar da böyledir. Nitekim ramazan bayramında fitre ile fakirler, yoksullar yıkık gönüllü insanlar sevindirilir; ziyaretleşme ile akraba ve dostlar memnun edilir, gönüller yapılır. Dargınlık ve husumetler sona erdirilir.

Öyleyse  bayramda neler yapabiliriz?

1. Bayram, paylaşılan bir sevinç demek olduğuna göre, bugünlerde sevinçleri paylaşmalı; acıları ve yaraları birlikte sarmalı ve gönüller yapılmalıdır. Hz. Peygamber (s.a.s.) zaman zaman ashabına: “Bugün içinizden bir hasta ziyaret edeniniz, bir cenaze teşyiine katılanınız ve bir yetim başı okşayanınız var mı?” (Müslim, Fezailü’s-sahabe, 12.) diye sorarak yaralara merhem olmayı öğütlerdi. Belki her gün yapılması gereken bu görevi hiç olmazsa bayram vesilesiyle hatırlamalıyız.

2. Toplumda fakir, yaşlı ve yetim gibi sokakların insafına, milletin vicdanına terk edilmiş yıkık gönüllü insanları aramak ve onları da bayram sevincinden haberdar ederek yaşama mutluluğuna erdirmek, gönüllerini yapmak içtimai bir görevimizdir.

3. Bayram vesilesiyle, vefat eden geçmişlerimizi unutmamalıyız.  Ruhlarına Kur’an okumalı ve dua etmeliyiz. Böylece dua ve Fatiha’dan mahrum ölülerimizin kalmamasına çalışmalıyız. Çünkü biz yerin üstündekiler kadar altındakilerle birlikte bir milletiz. Ölümü de unutmamalıyız.

4. Bayramlar, gönül imarına en güzel vesilelerdir. Kırılan kalpleri tamire, bozulan araları düzeltmeye en uygun zemin ve zamanlardır. Nitekim Allah Teâlâ buyurur: “Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.” (Hucurat, 49/10.) Aslında İslam’da kardeşler arasını düzeltmek ve gönül imarı son derece önemli bir ibadet sayılmıştır. Çünkü insan gönlü en değerli hazinedir.

5. Bayram günleri sevinç ve neşe günleri iken Bayram geceleri de yapacağımız ibadetler çok faziletlidir. Bu hususu sevgili Peygamberimiz şöyle ifade etmişlerdir:“Bayram gecelerinin sevabını Allah (cc)’dan umarak ibâdetle geçiren kimsenin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez.”  (İbn Mâce, Sıyam, 68)

Ramazan bayramı, bir ay boyunca Allah için tutulan orucun arkasından verilen bir ” genel iftar ziyafeti ” hükmündedir. Böyle toplu iftar gününde oruçlu olmak Allah’ın sembolik ziyafetine katılmamak anlamına gelir ki, bu doğru bir davranış olmaz.  

Ramazan’da tutulan oruçlarla hem bedenini hem de ruhunu arındıran, aç insanların halini anlayan ve onlara yardım edenler destek oldukları insanlarla beraber bayram sevincini paylaşırlar.             

Bayramlar, toplum hayatında gerçekten önemli bir yer tutar. İnsan yalnız başına bayram yapamaz, yapsa da bunun bir anlamı olmaz. Bayram toplum olarak beraberce kutlandığı zaman bir anlam taşır. Bunun böyle olduğunu bu bayramda yaşayarak hissedeceğiz.   Salgın sebebiyle bayram süresince sokağa çıkma yasağı uygulanacağı için bu sene ki bayramımız buruk geçecektir.

Bizler bayram sevincini bir nebzede olsun yaşayabilmek ve yaşatabilmek için başta ana babamız olmak üzere, akrabalarımızı, arkadaşlarımızı, dostlarımızı, komşularımızı…..görüntülü veya görüntüsüz telefonla arayarak bayramlarını tebrik edip hal hatır sorabiliriz.    

13 Mayıs Perşembe günü  idrak edeceğimiz Mübarek Ramazan bayramının İslami bilincimizin ve kardeşliğimizin güçlenmesine, insanlığın hidayet ve barışına, kutsal şehir Kudüs’ün ve ilk Kıblemiz Mescid-i Aksa’nın kurtuluşuna vesile olması temennisiyle, sağlık ve huzur içinde nice bayramlara erişmemizi Yüce RABBIMİZ’den niyaz ediyorum.

Mevlüt TOPÇU/ Sincan İlçe Müftüsü

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.