Sincan Ekspress Haber Sayfası

MUSTAFA ÜNVER’DEN BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NE SİNCAN İÇİN ALTI ÖNERGE

MUSTAFA ÜNVER’DEN BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NE SİNCAN İÇİN ALTI ÖNERGE
251 views
20 Nisan 2021 - 23:13

Sincan Belediyesi Meclisi MHP Grup Başkan Vekili ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa ÜNVER Ankara Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantı’sında Sincan için 6 önerge vererek dikkatleri üzerine çekti. Verdiği önergeler oy birliğiyle komisyonlara yönlendirildi.

SARAYCIK TOKİ’NİN YOLU AÇILSIN

Ankara Büyükşehir  Belediye Meclis Üyesi Mustafa ÜNVER Saraycık Mahallesi ve Toki için verdiği önergede “Sincan’da TOKİ Başkanlığı tarafından kentsel dönüşüm alanı ilan edilen kentsel dönüşüm alanında 3 bölgede 7 etap toplamda 5701 adet konut tamamlanmış  ve hak sahiplerine teslim edilmiştir. Saraycık kentsel dönüşüm alanında yapılaşmanın tamamlandığında, 25000 konut yer alacaktır. İlçenin güneyinde bu büyüklükte alanda yapılaşmanın tamamlanması ile genelindeki mevcut ulaşım altyapısını yetersiz kalacaktır. Bu sebeple; imar planları tamamlanarak, kamu eline geçen imar yollarının ivedi olarak açılması gerekmektedir.” İfadelerine yer verdi.

 ÜNVER,”Sincan ilçesi Çimşit mezarlığından başlayarak, ilçe merkezinin güneyinden geçen yaklaşık 5120 metresi ilçemiz sınırlarında, yaklaşık 3000 metresi Etimesgut ilçesi sınırlarında kalan, toplamda yaklaşık 8 kilometre uzunluğundaki 50 metrelik imar yolunun yapılıp Sincan ilçesinin Güney kısmından Çevre yoluna bağlanarak trafik sorunu azaltılmalıdır.” dedi.

SİNCAN – SARAYCIK  – YENİ PEÇENEK – ÇİÇEKTEPE – ESKİŞEHİR YOLU BAĞLANTI YOLU

Meclis Üyesi Mustafa ÜNVER, verdiği ikinci önerge de Sincan-Saraycık –Yenipeçenek-Çiçektepe-Eskişehir Yolu Bağlantı Yolu yapılması gerektiğini belirtti.

 “Sincan merkez bölgesinin gelişme aksı içinde yer alan ilçenin güneyinde ilçe trafiğini Etimesgut bölgesine giriş yapmadan Eskişehir Devlet Karayolu ile bağlantısının sağlanması ve yeni gelişme bölgelerinde tam doluluk oranına ulaşıldığı takdirde oluşacak trafik yoğunluğunun azaltılması amacıyla Eskişehir Devlet Karayolu ile bağlantısı sağlayan 50 metrelik yol aksı planlanmıştır. Kademeli olarak planlanması yapılan 19 kilometrelik bağlantı yolu güzergahının;

– yaklaşık 1 kilometrelik kısmı Sincan Belediyesinin 2012/ 117 ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2012/ 823 sayılı meclis kararı ile onaylı

“Saraycık 1, Etap İmar Planı İzolasyonu”,

– yaklaşık 7 kilometre TOKİ Başkanlığının 04. 09. 2018 tarih ve 111847 oluru ile onaylı Sincan 3 Nolu “GÖB uygulama imar planı”,

– yaklaşık 3,5 kilometrelik kısmı Sincan Belediyesinin 2012/ 828 sayılı meclis kararı ile onaylı ”Yenipeçenek Çiçektepe Uygulama İmar Planı”

 İle 50 metrelik imar yolu planlanmış olup Mevcut durumda Sincan İlçe merkezi ile Eskişehir Devlet Karayolu bağlantısı Etimesgut ilçesi sınırları içinde 7,5 kilometrelik aksı oluşturan Yukarı Yurtçu -Aşağı Yurtçu -Yapracık TOKİ olanı ile sağlanmaktadır.

11,5 kilometresi ilçemizde bulunan 50 metrelik imar yolunun tamamı tapuya tescil edilerek kamu eline geçmiştir.Tüm hususlar neticesinde Sincan ilçesi güneyinde Saraycık,Yeniçimşit ve Çiçektepe mahalleleri içinde Eskişehir Devlet Karayolu bağlantıyı sağlayan yaklaşık 13 kilometre yaklaşık  6 kilometrelik hat boyunca devam eden 35 metrelik imar yolunun açılmasıyla Sincan ilçesinin güneyinde Eskişehir yoluna bağlantısı sağlanacaktır.

 Sonuç olarak; Sincan-Saraycık-Yenipeçenek-Çiçektepe-Eskişehir yoluna bağlantı yollarının açılarak ve genişletilerek, Sincan ilçemizin ulaşım sorununu çözmeye yönelik önergemizin, meclis gündemine alınıp, gerekli çalışmaların yapılmasını arz ederim.” İfadelerine yer verdi.

YENİKENT ZİR VADİSİ YOLU GENİŞLETİLMELİ

Mustafa ÜNVER, Sincan Yenikent Zir Vadisi yolunda sıkça meydana gelen kazaların önüne geçilmesi için yol genişletme çalışma ve trafik levhalarının yenilenmesi konusunda Ankara Büyükşehir Meclisi’ne önerge verdi.

ÜNVER verdiği önergede “Sincan-Yenikent Zir vadisi üzerinde bulunan Sincan Katı Atık Bölgesi, Arıtma Tesisi, Hayvancılık Bölgesi ve Temelli‘ye giden yolda sivil ve resmi araçların ölümcül boyutlara varan ağır hasarlı, ciddi trafik kazaları yaptığı gözlenmiştir.

Şahsi tespitlerimiz ve şikayetler doğrultusunda; trafik levhaları yetersiz ve yolun sol kenarında çift yönlü olarak bulunmaktadır. Keskin virajlarda hız düşürücü yol rampası, kaygan zemin olduğuna dair trafik uyarı levhası ya da görüş açısının olmadığı yerlerde Sollama yapılmasını yasaklayacı işaretlerin bulunmaması yetersiz birkaç örnektir. Ayrıca yolun çok dar olmasından kaynaklı levhalar yola bitişik konumlandırılmış; olumsuz hava koşullarından ötürü çamur vb. nedenlerle okunmadığı gözlemlenmiştir.

Bu bilgiler ile görüşlerimiz ışığında söz konusu yolun mümkün olduğunca genişletilmesi, sert virajların yumuşatılması, gerekli trafik işaretlerinin belirgin ve kalıcı olarak don atılmasının kazaları önleyici ve daha rahat, sağlıklı trafik akışı sağlayacağı kanaatindeyiz.

Bu hususta, gerekli önlemlerin alınması ve iyileştirmeyi yapmak için konunun meclis gündemine dahil edilerek görüşülmesini arz ederim.” İfadelerini kullandı.

ŞEHİT HALİL ÜNAL’IN İSMİ YAŞATILSIN

Mustafa ÜNVER, büyükşehi meclisine verdiği diğer bir önerge ile Ücret Mahallesi isimsiz olan yola Şehit Halil ÜNAL isminin verilmesini istedi.

ÜNVER verdiği önergede “Sincan ilçesi Ücret Mahallesi yolunda, Türkoğlu Aliağa Caddesi devamında, isimsiz olan yol kısmına Ücret doğumlu Şehit Halil ÜNAL isminin verilmesi hususunun, meclis gündemine alınarak gereğinin yapılmasını arz ederim.” dedi.

BAŞER KAVŞAĞINA ÜST GEÇİT YAPILSIN

Sincan Belediyesi Meclisi MHP Grup Başkan Vekili Mustafa ÜNVER, Başer Köprüsü’nün yapılması nedeniyle  Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek bu kavşaga bir üst geçit yapılmasını talep etti.

Verdiği önergede ÜNVER,”Sincan’a Ayaş Yolu girişinde Başer Köprüsü yapılmış ve hizmete açılmıştır. Hayırlı olmasını diler ve teşekkür ederiz. Başer köprüsünün 100 metre yakınında trafik ışıklı yaya geçidi vardır. Bu yaya geçidi trafiği kesmekte ve trafik kazası ilgisi oluşturmaktadır. Konunun incelenmesi ile uygun görülmesi durumunda, trafik ışıklı yaya geçişinin kaldırılması ve aynı yere yaya üst geçidi yapılması hususunun; Meclis gündemine alınarak, gereğinin yapılmasını arz ederiz.” cümlelerini kullandı.

SARAY KERESTECİLER SİTESİ’NİN GİRİŞİ KÖPRÜ NEDENİYLE KAPANDI

Sincan- Kahraman Kazan yönündeki trafiği azaltmak için önerge veren Mustafa ÜNVER,”Temelli Kahraman Kazan Anadolu otoyol bağlantı yolunun büyük kısmı yapılmış olup, Sincan’dan Kahraman Kazan yönü çalışmaktadır. 

Kahraman Kazan’da bulunan Saray Keresteciler Sanayi Sitesi girişine köprü yapılmış olup, bağlantıları yapılmadığından, araçlar siteye girebilmek için, fazla kilometre yol kat etmek zorunda kalıyor. Sincan’dan gelen yolu, kerestecilere gidiş geliş olarak bağlayacak. otobandan gelenlerin, kerestecilere rahat girip çıkmasını sağlayacak, mal sevkiyatlarında, nakliyeciler direkt otobana çıkıp gidecekler, şehir trafiğini görmeyecekler. Saray Keresteciler Sanayi Sitesi için, yapılan köprülerin bağlantılarının yapılması, asfaltının yapılarak köprülerin hizmete açılması hususundaki; önergemizin meclis gündemine alınarak, gereğinin yapılmasını arz ederim. İfadelerini kullandı.

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.