Sincan Ekspress Haber Sayfası

ÖZGÜL ÖĞRENME BOZUKLUĞU NEDİR? DİSGRAFİ, DİSLEKSİ, DİSKALKULİ NEDİR?

ÖZGÜL ÖĞRENME BOZUKLUĞU NEDİR? DİSGRAFİ, DİSLEKSİ, DİSKALKULİ NEDİR?
YILDIZ EBRAR ULUĞ( yildizebrarulug@sincanekspress.com )
Yıldız Ebrar Uluğ Kırıkkale Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Aile Danışmanlığı, Oyun Terapisi, Bilişsel ve Davranışcı Terapi, Masterson, Kohut, Aktarım Odaklı Terapi çalışmaları yapmaktadır.
476 views
09 Mayıs 2021 - 18:50

Bu hafta psikoloji köşesinin konusu özgül öğrenme bozukluklarından disgrafidir. Bunun için kısaca özgül öğrenme bozukluğunun (ÖÖG) ne olduğuna bakalım. Özgül öğrenme bozukluğu okul öncesi ve ilkokul dönemlerinde bazı belirtilerle kendini göstermeye başlar lakin bu yaşlarda tanı konulması çok güçtür. Okul zamanı başlayınca normal ve normalüstü zekaya sahip olmalarına rağmençocuklar, yazma, okuma, matematik becerilerinde sorunlar yaşayarak yaşıtlarından belirgin düzeyde daha düşük akademik performans sergilerler. Aileler çocuklarının zekâ geriliğinden şüphelenmekte ve bu durumdan dolayı yoğun kaygı duymaktadırlar. Lakin özgül öğrenme bozukluğu bir zekâ sorunu ya da psikolojik bir sorun değildir. Doğuştan gelen nörolojik nedenlerden kaynaklı hayat boyu süren bir bozukluktur.

Özgül öğrenme güçlüğünde tanılama işlemi üç alanda ve tanıya uygun olan gerekli özelliklere göre yapılmaktadır. Bunlar okuma bozukluğu (disleksi), sayısal matematik bozukluk (Diskalkuli) ve yazılı anlatım bozukluğu (Disgrafi). Peki, bu durumu nasıl fark edebiliriz, fark edince ne yapmalıyız ve kısaca nedir Disgrafi?

Disgrafi denilince siz ebeveynlerin çocuklarını çok iyi takip etmesi ve çocuklarınızın öğretmenleri ile irtibat halinde olması gerekmektedir. Okulda yaşıtlarından daha geç yazmak, ev ödevlerini yaparken çok zaman harcamak, yazı yazarken sürekli hatalar yapmak size bazı şeyleri haber veriyor olabilmektedir. Yanı çocuğunuz tembel değil elinde olmayan sebeplerden dolayı yapamamaktadır. Disgrafi problemi olan çocuklar motor beceri, görsel ve işitsel algı problemleri yaşamaktadırlar. Buna bağlı olarak kelimeleri yazarken harfleri yanlış, eksik veya ters yazma gibi sorunlarla karşılaşırlar. Bu durum ülkemizde olduğu gibi dünya da sıkça karşılaşılan bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaşınca hemen bir uzmandan yardım alınmalıdır. Erken tanı ve müdahale sizin için ufak bir durum gibi görünse de onlar ve onlarınhayatları için kurtarıcı bir adımın başlangıcı olmaktadır.

Özgül öğrenme güçlüklerinin ilaç ile ortadan kaldırmak mümkün değildir. Tek tedavi psikoeğitimdir. Bu eğitim okul eğitiminden farklıdır. Gerekli kurumlardan yardım alınmasının yanında çocuklarınızı günlük olarak yazı çalışması konusunda teşvik etmek, okula karşı motivasyonunu arttırmak ve aile içi destekleyici bir ortam sağlamak büyük oranda değişme sağlayacaktır. Her çocuk kendine özgüdür. Bundan dolayı çocuğun olumlu özelliklerini, ona uygun olan öğrenme şekillerini fark etmek ve bunun bilincinde olmak sizi başarıya doğru ilerletecektir.

Özgül öğrenme bozukluğuna sahip olan çocukların bir diğer önemli problemi ise okulda arkadaşları tarafından dışlanma durumudur. Bunların önüne geçmek için çocuklarımızda farkındalık oluşturulmalı, bu konularda onları bilinçlendirmeliyiz. Gelişim özelliklerine bakıldığında eğitsel bir alanda gerçekleşen durumun sosyal alanı da etkilemesi çocukların bir nevi öğrenilmiş çaresizlik kavramıyla karşı karşıya bırakmakta hem okula hem çevreye olan inançlarını kaybetmektedirler. Aynı zamanda çevre tarafından bilerek yada bilmeyerek etiketlenmeleri söz konusu olmaktadır. Oysa dünyaca ünlü Einstein, Leonardo da Vinci, Edison, Mozart, Carl Lewis çoğu kişinin bilmediği özgül öğrenme güçlüğüne sahiptir.Kendi ilgi alanlarında kendilerini geliştirip günümüzde hala yankı uyandırmaktadırlar. Kendi ülkemizde kendi çocuklarımızın yankı uyandırması dileğiyle.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.