Sincan Ekspress Haber Sayfası

PAZAR SABAHI KATLİAMLARINDA BUGÜN

PAZAR SABAHI KATLİAMLARINDA BUGÜN
YILDIZ EBRAR ULUĞ( yildizebrarulug@sincanekspress.com )
Yıldız Ebrar Uluğ Kırıkkale Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Aile Danışmanlığı, Oyun Terapisi, Bilişsel ve Davranışcı Terapi, Masterson, Kohut, Aktarım Odaklı Terapi çalışmaları yapmaktadır.
206 views
01 Haziran 2021 - 22:11

Aile denilince aklınıza ilk ne gelmekte? Huzur, mutluluk, anne, baba, çocuk, yuva… aile denilince hafızanızda neler çağrışmakta? Kavga, ayrılık, ağlama, stres, parçalanmışlık, mecburiyet… Peki, aile kelimesinin tanımı nedir?

“Aile; bir toplum bilimi terimidir. Kökeni Arapça dilinden gelmektedir. Evlilik ve kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar, kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindekien küçük birlik.” olarak tanımlanmaktadır. Peki, sizin ailenizin birliği nasıl, ailenizdeki bireyler ile olan ilişkiniz nasıl, ailenizdeki bireyler ile olan iletişiminiz nasıl? Tanımda geçen küçük birlik kelimesindeki gibi gerçekten de birlik var mı?

Eskiler, eskiden yaşanılanlar, özlem duyduklarımız. Pazar sabahına uyandığımız keyifle kahvaltılar hazırlayıp sıcacık çayımızı yudumladığımız sıcacık evimiz. Nerede kahkahalar ile gülüp eğlendiğimiz o pazar sabahları. Nasıl oldu da o günlerden kahvaltıda çatal yok diye çıkan evin neşesinin bittiği bu günlere geldik? Nasıl oldu da o kavgalar katliamlar ile bitmeye başladı.

Zaman ileriye doğru akarken duygularımız geride kalmakta her geçen gün vahşet haberleri okumaktayız. “Anne, baba hadi parka gidelim!” demesi gereken yaştaki çocuklar “Benim annem melek oldu!” demekte ve derken yürekleri parçalamakta. İnsanlığın bitmeyen kavgası kiminle, o kahvaltıda o çatalın olup olmaması bir hayata bedel mi gerçekten?

Gestalt “Benim ‘ötekiyle’ ilişkim, kendimle ilişkimin aynadaki aksi/yansımasıdır.” derken bizlere neler aktarmakta; bu hafta bitmeyen içsel ve dışsal kavgalarımıza değinmeye çalışacağım.

Evimizdeki bireylerle ya da çevremizdeki bireyler ile kurduğumuz ilişki aslında kendimizle olan ilişkimizi yansıtmakta. Eskilerin öğrettiği, iliklerimize işlettiği o zincirleri kıramamaktayız. Çocuğumuza duvarı boyadı diye kızarken küçüklüğümüzde azarlanan kendimize seslenmekte, yaşadığımızı yaşatmaktayız. Küçükken anne babamızda onaylamadığımız davranışları biz çocuklarımıza yaşatmaktayız. O duvar, o ev siz ve çocuğunuz için var. İçinde mutsuz olduğunuz o evin anlamı nedir? Nedir bizi sevgiyle saygıyla yola devam etmekten alıkoyan güzel evlerin içinde mutsuz kılan bitmeyen kavgaların sebebi? Nedir pazar kahvaltılarını katliamlara dönüştüren sebep?

Kendimizle olan kavgamızı bitirip kendimizi sevgi ile kabullendikten sonra başkaları ile olan kavgamızı bitirebiliriz. Kendimizin farkında olduğumuz sürece çevremizin farkında oluruz. Çocuklarımız için ev, araba alıp kariyerimizde yükseldiğimizi söylerken iş hayatımızda olan kavganın devamını evdekilere biçmek geri dönülmez olaylara sebebiyet vermektedir. Onlar için yaptığımızı söylerken onların hayatını zehir edebilmekteyiz. Bırakın yerler kirlensin, ellerimiz boya ile boyansın, o çatal sofrada olmasın. Yeter ki biz mutlu olalım. Ailemiz mutlu olsun. Çocuklarımızın gülüşü solmasın.

Bazı şeylerin kıymeti kaybolunca anlaşılır. Ellerinizin arasından hayatlar kaybolmadan sıcacık yuvalarınıza dönün. Eşinizi bir tebessümle, çocuğunuza bir “Aferin” sözü ile yanınızda ve var oldukları için teşekkür ederin. Mutluluk ve mutsuzlukta sizin elinizde. Bu yazıyı mutlu Pazar kahvaltınızda okumanız dileğiyle.

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.