Sincan Ekspress Haber Sayfası

RAMAZAN ZATEN HAYIRLI. HAYIRLI İNSANLAR DİLERİM.

RAMAZAN ZATEN HAYIRLI. HAYIRLI İNSANLAR DİLERİM.
HÜSEYİN ÇELİK( huseyincelik@sincanekspress.com )
1996 yılında Manisa’da doğmuş olan Hüseyin ÇELİK eğitim için Ankara’ya gelmiş, sonrasında iş ve sosyal hayatına burada devam etme kararı almıştır. Başkent Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği mezunu olup bu süreçte Türkçe Topluluğu Y.K.Üyeliği, Sosyal ve Kültürel Düşünce Topluluğu başkanlığı gibi görevlerde bulunmuştur. Üniversite yıllarının son demlerinde kendi kitabını yayınlatmış ve bunun üzerine yazarlığa yönelmiştir. İki yıllık öğretmenlik tecrübesinin ardından Yaratıcı Yazarlık ve Etkili/Hızlı Okuma konuları üzerine eğitimler vermiş ve halen ortaokul/lise öğrencilerine M.E.B. dersleri vermeye devam etmektedir. Eğitim faaliyetlerinin yanı sıra kitap, dergi ve köşe yazarlığı görevlerini de yürütmektedir.
345 views
02 Mayıs 2021 - 2:02

İnsan… Fiziki bağlamda beşer… Tabiri caizse gelişmemiş insanın gelişmemiş yanı beşer. Biyolojik kısım, biyolojik manada var olma hali. İnsan ise bir üst mertebe. Varlığa hikmet nazarıyla bakabilen, akıl ve idrak ehli. Bundan mülhem ne yapacağını bilen insan ne olacağını da az çok tahmin edebilirken ne yapacağını ve ne olacağını kestiremeyen beşer, kalbinin düşünebildiği kadar aklıyla hisseder. Kolay kolay şaşabilirken beşer; insan olan, insan olabilen şaşmaz. Dolayısıyla beşerdir şaşar, insandır yaşar planında insan olabilen güçlü.

Her vakit söylenen söz: “Falanca bana şunu yapmıştı ya da falanca bir başkasına şunu yapıyor.” Bu ve benzer ifadeler, ibareler dışa dönük yaşamın emaresi. Aslında olay içte, içe dönmekte. Bütün dış mevzular, öz çemberin dışında kalan hususlar sıralamayı bozmakla mükellef. “Falanca bana şunu yapmıştı ya da falanca bir başkasına şunu yapıyor.” demeden evvel “Ben bana ne yaptım ya da ben falancaya ne yaptım?” demek aslî ve öncelikli sualler.

İyilik mimarı, bağımsız eller; öncelikli suallere bağımlı eller… Bir elin verdiğini diğer elin görmemesi aynı eldeki parmakların aynı meseleden haberdar olmalarının önüne geçemiyor. İyilik maksadıyla ya da maksatsızca, kalben ve aynen verilen araç, gereç, ihtiyaç, en basitinden; salt tebessüm, emaneti sahibine vermekle eş.Zaten ihtiyacı olanın, zaten başkasının olanın emanetini tekrar ona vermek iyilikten ziyade vazife! Üstelik iyilikten maraz da doğmuyor. İyiliğin doğmayışı başlı başına maraz ve doğmayan iyilik yaramazlık doğuruyor.

Gönlün gözeneklerini ince ince, sık sık, usul usul dokuyan erenler kalp testisinden dışarı kan sızdırmıyor; yaşıyor, yaşıyor, yaşıyor ve sözleriyle ışık tutuyor: “Kim yapıyorsa iyiliği iyilik bulma yoluna, herkesten evvel kendine iyilik yapmamış hale gelir.” Tam anlamıyla ve tamamıyla böyle. Kişi kendine de hor davranabiliyor, hem de iyilik yaparken kendine. Ve kendine de iyilik yapabiliyor, hem de iyilik yapmazken kendine. Kuşluk vaktinden pek az sonra dürtüyor, sesleniyor huzurdan def edilen alev parçası, paçavrası: “Haydi uyan!” Evet… Tezat. Tezat bir durum ancak kovulan nazarında kötünün iyisi bu. Aksi halde eksiğini telafi niyeti ve bilhassa isteğiyle canını verecek uyanmayan.

Niyetsizliğe niyete dahi bir verilirken, hidayete niyete binbir verilmemesi, canın can vermesi kadar namümkün. Tevatürden bağımsız mütalaa ile mutmain kimsenin kimsesiz olmayışı karşısında alelade iyilik olumsuzlama elbet. Suyun yeryüzüne tüm berraklığıyla inişi telakkisiyle yeryüzünde, yerüstünde ve yeraltında mevcut ve mevcudiyetini kaybetmiş tüm kötülükler aslen yok; müsebbibi var. Yaratılışta da müsebbip var, kötülük yok. Kötülüğün olmaması hasebiyle aslen kötü yok; yalnızca nefse kulak vermiş ve alev parçasının oyununa piyon olmuş olan var. Yoksa nerede aranıp nasıl bulunurdu iyilik, bizzat üzerinde yürünen yol olmasaydı. Nasıl bilirdi iyilik ettiğini iyilik eden, aslen iyi olmasaydı. Nasıl bilirdi kötülük ettiğinde nefis ve alev parçasıyla uzlaştığını, kendi tabiatında kötülük olsaydı.

Hiçbir günah rahmetten büyük değildir anlayışıyla, biz günahkâra değil günaha düşmanız diyenlerin nazarıyla;

Hayırlı insanlar…

Hüseyin ÇELİK

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.