Sincan Ekspress Haber Sayfası

ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?

ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?
ŞERİFE DURMAZ( serifedurmaz@sincanekspress.com )
1998 Kayseri doğumluyum. Kırıkkale Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon son sınıf öğrencisiyim.
442 views
16 Mayıs 2021 - 19:37

2017’de yapılan bir araştırmaya göre Tükiye’deözel eğitim alabilecek seviyede olan 246.486 tane özel gereksinimli çocuk bulunmaktadır. Fakat sayılarının bahsedilen rakamdan çok daha fazla olduğunu bilmekteyiz. Peki hiç düşündük mü onların ‘‘özel’’ dünyalarında neler yaşanıyor?

Gelin o dünyaya küçük bir adım atalım…

Özel gereksinimli çocuk; hastalık, kaza, sendrom gibi çeşitli nedenlerle bireysel, gelişim özellikleri ve eğitim yetenekleri açısından akranları ile ‘beklenilen düzeyde’ farklılık gösteren çocuk olarak tanımlanır.

Sizce bahsettiğimiz beklenen belirli düzeye eğitimin katkısı ne ölçüdedir?

Özel gereksinimli çocukların ihtiyaçları konusunda taviz verilmemesi gereken konuların başında şüphesiz eğitim gelmektedir. Çocukların toplumun bir parçası olması ancak okullarda akranlarıyla birlikte eğitim alması ve bunun uygulamaya yansıtılmasıyla mümkün olabilir.Bu konuda karşımıza ‘kaynaştırma eğitimi’ terimi çıkmaktadır. 

MEB “kaynaştırma eğitimi; özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimlerini, destek eğitim hizmetleri de sağlanarak yetersizliği olmayan akranları ile birlikte resmî ve özel; okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında sürdürmeleri esasına dayanan özel eğitim uygulamalarıdır” şeklinde tanımlanmaktadır.

Çocuğun akranlarıyla birliktenormal normlara uygun eğitim alması,topluma kazandırılmalarını destekleyip ailelerinin yaşadıkları sıkıntı ve kaygıyı en aza indirmişolacaktır.

Peki toplum olarak kaynaştırma eğitimine nasıl dokunabiliriz?

Bu konuda birçok madde sayabiliriz fakat listenin başındaki ilk madde şüphesiz;ebeveynlerin çocuklarına küçük yaştan itibaren hayatın her alanında karşılaşacakları özel gereksinimli bireyler ile nasıl iletişim kuracakları konusunda eğitmek olacaktır. Böylelikle özellikle okul çağında görülen zorbalığın önüne geçmiş olup bir çocuğun hayatı boyunca hatırlayacağı ilkokul arkadaşını bulmasına öncülük etmiş olabiliriz. Sahi hepimizin en yakın ilkokul arkadaşımızı hatırlayınca yüzünde bir tebessüm oluşuyor değil mi? Bu da demek oluyor ki özel gereksinimli bir çocuğun suratına ufak bir tebessüm yerleştirdik.

Özel gereksinimli çocukların gelişim özellikleri ve eğitim yetenekleri açısından akranları ile ‘beklenilen düzeyde’ farklılık gösterdiklerini daha önce de söylemiştik. Eğitim sürecinde yapılan hatalardan biri de çocukların yapamadıklarına odaklanıp yapabildiklerinin farkında olmamaktır. Çocukların hem eğitim süreçleri hem de hayatları boyunca edineceğimiz temel felsefe ‘‘çocuğun yapamadıklarına değil yapabildiklerine odaklanmak’’ olmalıdır. Bununla birlikte yaşıtlarına göre beklenilen düzeyin altında kalmış gibi görünseler de onların akranlarından ‘farklı’ olarak birçok şeyi çok daha iyi yapabildiklerini görmüş olacağız. Unutmamalıyız ki her çocuk yapabildikleri ve yapamadıklarıyla özeldir.

Piaget’in bilişsel gelişim evrelerinde de belirttiği gibi somut işlemler döneminde olan çocukların hayatlarındaki soyut kavramları algılayabilmeleri oldukça zordur. Zorluğu aşmaya ilk olarak yeterli materyal desteğinin sağlanması ile başlanabilir halihazırda eğitimcilere göre materyal desteği, eğitim sürecinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmelidir. Fakat ne yazık ki okullarda materyal açısından noksanlıklar yadsınamayacak ölçüdedir. Materyal destekli özel eğitim alan çocukların soyut dünyalarında oluşturulacak somut görseller sayesinde algı yeteneklerinde gelişme sağlayıp başarılı bir eğitim süreci geçirmelerine olanak sunmuş olacağız. MEB’in yayınladığı bir yazıda da dediği gibi ‘‘çocukların ihtiyaçlarına uygun olarak eğitilmeleri yoluyla yetersizliklerinin engele dönüşmesinin önüne geçmek mümkündür.’’

Bütün bunlarla birlikte özel gereksinimli çocukların dünyalarına atacağımız yapıcı adımların onlarda büyük etkiler yaratacağı aşikardır. Şimdiye kadar dünyalarına oldukça uzak kalmış iken artık mesafeyi kapatmanın zamanı gelmedi mi? Şimdi değilse ne zaman kaynaşacağız?

Şerifenur DURMAZ

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.