Sincan Ekspress Haber Sayfası

SİNCAN BELEDİYESİ’NDEN 1+1 LERE GEÇİT YOK

SİNCAN BELEDİYESİ’NDEN 1+1 LERE GEÇİT YOK
270 views
08 Haziran 2021 - 1:14

Sincan Belediyesi Meclisi gündemine gelen 1+1 daire yapılması konusu Sincan Belediye Meclis üyeleri tarafından görüşüldü.

Belediye Meclis Üyesi  İmar Komisyonu Başkanı Fatih OMAÇ, 1+1 dairelerle ilgili hazırladıkları komisyon raporunu belediye meclis üyelerine sundu.

YAŞAM ALANI EN AZ  55 METRE KARE OLMALI

Belediye Meclisi’nin gündeminde olan 1+1 daireler ile ilgili hazırlanan komisyon raporunu anlatmak için söz İmar Komisyonu Başkanı Fatih OMAÇ, dolu bir komisyon raporu hazırladıklarını belirtti.

“Ankara Büyükşehir Belediyesi 2018  imar yönetmeliği değişikliği ile yaşam alanı olarak en az 12 metrekare ve 9 metrekare birer oda, 3 metrekare mutfak ve en az 2 metrekare hol  olması gerektiriyor” diyen Fatih OMAÇ, ABB Yönetmeliğine göre en az bir evde yaşam alanı 30 metrekare olması gerekiyor dedi. 

OMAÇ; “ yurt dışında ve yurt içinde sivil toplum kuruluşlarının ve araştırma merkezlerinin yapmış olduğu çalışmalar var. Bu araştırmalara göre barınma hakkı 55 metrekareden az olmaması gerektiği görülüyor.” dedi.

Sözlerine devam eden Fatih OMAÇ,Bu bağlamda  Sincan’da Toki dışında 55 metrekarenin altında bir daire yok.  1+1 daireler mahalle yapısını,ilçenin ahlaki değerlerini bozabilir. Bu yüzden komisyon olarak ABB yönetmeliği, bilimsel araştırmalar ve ilçenin sosyal göz önünde bulundurarak  en az 55 metrekare olarak yaşam alanları oluşması kararı verdik.  3 bağımsız oda,mutfak ve  8 metre kare balkon şeklinde oluşmasını uygun gördük. Eğer ilerde bölgede üniversite açılırsa bu karar tekrar değerlendirilebilir.” dedi.

Fatih OMAÇ konuşmasında istisnai durumlara yer vererek müstakil evler ve bodrum katların bu kapsam dışında bırakıldığını belirtti.

ERCAN “ BU DURUMA SADECE MADDESEL DEĞİL AHLAKİ’DE BAKILMALI

1+1 Evler konusunda görüş belirten Sincan Belediye Başkanı Murat ERCAN, bu konuya sadece maddesel bakılmamalı diyerek konuyu komşuluk , hukuki ve ahlaki değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 Murat ERCAN, üyelerden gelen mahkemelik oluruz itirazları üzerine bir duruş sergilemek için bu gün bu kararı almalıyız. Biliyosunuz ki belediyeler siyasi kuruluşlardır. Siyasi vb.. baskı altında kalmamak için bir prensip kararı alalım. Mahkemeye giden olursa da karara göre hareket ederiz. Adeletin kestiği parmak acımaz” dedi.

CHP GRUBUNDAN İTİRAZ

1+1 Evler konusunda komisyon raporu görüşülürken rapora CHP Meclis Grubundan itiraz geldi.  CHP Grup Başkan Vekili Ahmet YILMAZ söz alarak rapora itirazlarını dile getirdi. Raporun  Ankara  Büyükşehir Belediyesi Yönetmeliğinin 29’uncu maddesine göre yanlış olduğunu belirterek tekrar gözden geçirilmesini istedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.