Sincan Ekspress Haber Sayfası

SİNCAN’DA SON BİR YILDA İŞTEN ATILAN İŞÇİ VE KEPENK KAPATAN ESNAF SAYISI ARTTI.

SİNCAN’DA SON BİR YILDA İŞTEN ATILAN İŞÇİ VE KEPENK KAPATAN ESNAF SAYISI ARTTI.
225 views
24 Şubat 2021 - 1:20

Emek Partisi Ankara Sincan İlçe Örgütü yaptığı açıklamada, “Enflasyon, Sincan halkını etkilediğinden çok daha düşük bir düzeyde açıklandı” dedi.

Emek Partisi Ankara Sincan İlçe Örgütü, işçilerin ve halkın ekonomik durumu ile ilgili açıklamada bulundu. Sincan İlçe Örgütünde yapılan açıklamada konuşan Emek Partisi Sincan İlçe Başkanı Osman Türkan, Sincan’da işçilerin ve halkın geçmiş yıllardan çok daha zor durumda olduğunu vurguladı.

Pandemi koşullarının getirdiği ek yükün işçilerin ve halkın sırtına yüklendiğini belirten Türkan, son bir yılda Sincan’da, işten atılan işçi ve dükkanını kapatan esnaf sayısının çok fazla arttığını ifade eti. Hükümetin, halkın durumuna kayıtsız kaldığını belirten Türkan, “Yoksul hanelerin faturalarının devlet tarafından ödenmesi, asgari ücretten vergi alınmaması, zorunlu tüketim malları üzerindeki vergilerin kaldırılması alınması gereken ilk önlemlerdir. Açlık sınırının altında yaşayan ailelere kira ve beslenme yardımı yapılmalıdır. Ayrıca her haneye öğrenci, bebek ve bakıma muhtaç yaşlı sayısına göre karşılıksız ek destek verilmesi gerekmektedir” dedi.

Osman Türkan, “Asgari ücret zammından sonra organize sanayi bölgesi fabrikaları da zam oranlarını açıkladı. Tüm fabrikalarda zaten açlık sınırının altında olan ücretlerin reel olarak daha da düştü” dedi. Patronların, zam oranlarını belirlerken devletin açıkladığı enflasyon oranına ve asgari ücret zammına baktıklarını belirten Türkan, “Enflasyon Sincan halkını etkilediğinden çok daha düşük bir düzeyde açıklandı. Asgari ücret zammı ise buna bağlı olarak yapıldı ve asgari ücret 3 bin TL’yi bile bulmadı. Buna bağlı olarak da pek çok fabrika işçiye sefalet anlamına gelen 2021 ücret zamlarını açıkladılar” dedi.

“İNSANLAR EVLERİNİ ISITAMAZ, FATURALARINI ÖDEYEMEZ, SAĞLIKLI BESLENEMEZ HALE GELDİ”

Pandemi koşullarının getirdiği ek yükün işçilerin ve halkın sırtına yüklendiğini belirten Türkan, son bir yılda Sincan’da, işten atılan işçi ve dükkanını kapatan esnaf sayısının çok fazla arttığını söyledi. İşsizliğin artması ile birlikte insanların temel tüketim maddelerinin bile çoğundan tasarruf etme yoluna gittiklerini belirten Türkan, “Bu durum esnafları da doğrudan etkiledi. Pandemi yasakları ile birlikte ekonomik durum, siftah yapmadan akşam eden, masraflarını bile karşılamakta zorlanan esnafların sayısının artmasına sebep oldu” dedi. Gelinen noktada insanların evlerini ısıtamaz, faturalarını ödeyemez, sağlıklı beslenemez hale geldiklerinin altını çizen Türkan, “Sincan’da son yıllarda olmadığı kadar hava kirliliği mevcut. Faturalarını ödeyemeyen insanlar eski usul soba kurmak zorunda kalıyorlar. Bu bile halkın içinde bulunduğu durumu göstermeye tek başına yeter” diye konuştu.

“ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ ALINMAMALI”

Hükümetin, halkın durumuna kayıtsız kaldığını belirten Türkan, daha önce verilen destek kredilerinin de geri ödemelerinin başladığını hatırlattı. Yoksul hanelerin faturalarının devlet tarafından ödenmesi, asgari ücretten vergi alınmaması, zorunlu tüketim malları üzerindeki vergilerin kaldırılmasının alınması gereken ilk önlemler olduğunu vurgulayan Türkan, “Açlık sınırının altında yaşayan ailelere kira ve beslenme yardımı yapılmalıdır. Ayrıca her haneye öğrenci, bebek ve bakıma muhtaç yaşlı sayısına göre karşılıksız ek destek verilmesi gerekmektedir” dedi.

“İNSANCA YAŞANACAK BİR ÜCRET VE ÇALIŞMA KOŞULLARI İÇİN MÜCADELE ETMELİYİZ”

Patronların krizi fırsata çevirdiğinin altını çizen Türkan, “İŞKUR işbaşı eğitim programı adı altında fabrikalarda çalıştırılan işçilerin durumları diğer bütün işçilerden daha kötü durumda. İşçilerin ve halkın en zor zamanlarında patronlar kârlarını büyütmeye devam etmektedir. Sincan Organize Sanayi Bölgesinde fabrikaların hemen hepsi İŞKUR aracılığı ile işçi alıp ücretlerini İŞKUR’a ödetmektedir. Bu firmalar işçiye ihtiyaç duydukları halde, sözleşme sonunda bu işçileri çıkarıp yeni işçiler almaktadır. Daha az ücret ödeyerek işçi çalıştırmanın bütün olanakları devlet tarafından patronlara sağlanmakta. Bu durum ise işçiye, asgari ücretin bile altında bir ücret ve 6 aylık sözleşmeler sonrasında yeniden işsiz kalma tehlikesi olarak yansımaktadır” dedi.

Patronların, işçilerin örgütsüzlüğünü fazladan kâra çevirdiğinin altını çizen Türkan, insanca yaşanacak bir ücret ve çalışma koşulları için bütün işçi ve emekçileri mücadele etmeye çağırdı. 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.