Sincan Ekspress Haber Sayfası

TARİHTE İLK ‘TÜRK’ ADIYLA BİLİNEN GÖKTÜRKLER

Göktürkler, Türk devletleri arasında en güçlü devletlerden birisidir. Hem siyasal hem politik hem de kültürel olarak şanlı Türk tarihimizde en yüce devletlerindendir.

TARİHTE İLK ‘TÜRK’ ADIYLA BİLİNEN GÖKTÜRKLER
ECEM KAYA( ecemkaya@sincanekspress.com )
1997 yılında Ankara'da doğdum. İlkokulu Burak Reis İ.Ö.O. ortaokulu İl Genel Meclisi İ.Ö.O. okudum. Eğitim hayatıma Nefise Andiçen Lisesi'nde devam ettim. Daha sonra B.Yıldırım Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih bölümünden mezun oldum. Üniversitemizin Tarih Kulübünde 3 yıl başkanlık yaptım. 10 yıl LÖSEV'de 2 yıl TEMA'da sosyal sorumluluk projelerinde asli başkan olarak gönüllü şekilde görev aldım. Kişisel Gelişim, beden dili kullanımı, etkili konuşma üzerine eğitimler aldım. Yaptığım akademik çalışmalar Sincanekspress'te sizlerle olacaktır.
571 views
25 Nisan 2021 - 23:21

Sayın okurlarım bu hafta Tarih köşemizde Göktürk Devleti konumuz olacaktır.

Tarihte adında Türk geçen ilk devlet Göktürk Devleti‘dir. Göktürklerin başkenti Ötüken’dir. Burası Orhun Irmağı ile Selenge Irmağı’nın Tarım kolu arasında, ormanlar içinde bitki örtüsü ve suyu bol bir şehirdi. Bumin Kağan’ın kurduğu bu ülke ayrıca ilk defa Türkçe yazılı eser bırakan devletti. 552-745 yılları Göktürkler’in yılları oldu. Genel bir açıdan kökenle ilgili bilgilere baktığımızda, Hunlardan geldikleri ifadesi dikkat çekerken, mevki açısından Turlan’ın kuzeybatısı, Altayların güney etekleri kayıtları bulunmaktadır. Diğer taraftan, atalarının ilk çıktıkları yer olarak Ötüken‘in yaklaşık 250 km. batısının gösterilmesi söz konusudur. Neticede, Hunların bir kolu olan Gök Türkler önce Altay Dağları’nın kuzeyinde bulunuyorlardı. Sonradan adı geçen dağların güney eteklerine yerleştiler. Yerleştikleri bölgenin doğu sınırı Turfan ve Etsin Göl Bataklıklarıdır. Bir başka ifade ile, Yenisey Nehri’nin doğduğu kaynakların havzası ve Altaylar Gök Türklerin ilk yurdu idi.

Göktürkler inanç ve düşünce yapılarına göre Göktanrı (Tanrı veya Tengri) tarafından devlet kurma görevinin kendilerine verildiğine inanır ve bu doğrultuda hareket ederlerdi. Bu yüzden kendilerini Göktürk olarak tanımlamışlardır.[ Ahmet Taşağıl] Gök rengi, yani mavi kutsaldı.

Gök Türklerin tarih sahnesine çıktığı sırada onların da vassal olarak bağlı bulundukları Moğol asıllı Juan-juan’lar, Moğolistan coğrafyası başta olmak üzere Orta Asya’nın doğusuna haki.mdiler. Çin’de ise, 386 yılında Türk asıllı boylar tarafından kurulan Tabgaç Devleti zamanla Budizm’in etkisiyle Çinlileşip Wei adını alarak varlığını devam ettirdi.

 Göktürk ordusu, devletin daimi savunma gücüydü ve paralı değildi. Ordunun çoğunluğunu süvariler oluştururdu. Yaya birlikler savaştan ziyade yardım kollarında görev alırdı. Eski Türk ordusunda en büyük kuvvet 10 bin kişilik askerî birlik idi. Bu birliğe “tümen” adı verilirdi. Bütün yerleşik kavimlerde görülen, hareketsiz kütle muharebesi usulüne göre yetiştirilmiş, ağır teçhizatlı orduların (piyade) aksine, hafif silahlı ve oynak süvarilerden kurulu Türk ordularının uyguladığı strateji süratli, ani ve şaşırtıcı hücumlara dayanan, dağınık muharebe sistemiydi10’lu sistem sosyal ve idari bakımlardan da mühim iki fonksiyon getirmişti: Biri, devlet güçlerinin tümünün kabile, soy vb. ayrılıklarına bakılmaksızın 10’lu sisteme göre bölünerek, merkezden tayin edilen kumandanlar aracılığı ile en üstte tek idareye bağlanması. Böylece herkesin birbirine yardımcı olduğu bir birliği meydana getiriyordu. İkinci olarak da, bütün idari görev sahipleri aynı zamanda “asker” olduklarından, ordunun vazife ciddiyeti her türlü sivil, idari ünitelere yansıdığı için devlet mekanizmasının askerî disiplin içinde çalışması temin ediliyordu.

Göktürkler, Türk devletleri arasında en güçlü devletlerden birisidir. Hem siyasal hem politik hem de kültürel olarak şanlı Türk tarihimizde en yüce devletlerindendir.

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM..

ECEM KAYA

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.