Sincan Ekspress Haber Sayfası

TRAVMADAN İYİLEŞMEYE ADIM ADIM

TRAVMADAN İYİLEŞMEYE ADIM ADIM
YILDIZ EBRAR ULUĞ( yildizebrarulug@sincanekspress.com )
Yıldız Ebrar Uluğ Kırıkkale Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Aile Danışmanlığı, Oyun Terapisi, Bilişsel ve Davranışcı Terapi, Masterson, Kohut, Aktarım Odaklı Terapi çalışmaları yapmaktadır.
172 views
17 Haziran 2021 - 23:41

Travmatik yaşantılar sadece aşılamaz büyük olaylar sonucu mu oluşur? Bu büyük olaylardan kasıt nedir, insan gördükleri ve duydukları sonucunda da etkilenmiş olamaz mı? Küçük bir çocuğun oyuncağını kaybettiğindeki tepkisi, bir annenin evladının ölümünü öğrendiği an, bir çocuğun babasının ölümünü öğrendiği an, işten çıkarıldığınız an, eve bir ekmek parçası götüremediğiniz an… Peki, bu durumlar kime göre neye göre zor?

Hani derler ya “Siz benim neler çektiğimi bilemezsiniz, beni anlayamazsınız.” Diye bu noktada Heinz Kohut bizlere iki kavramı aktarıyor: Eşduyum ve gıyabında içebakış. Karşımızdaki insanı anlayabilmemiz için hayata onun gözleri ile bakabilmemiz ve aynı zamanda onun ayaklarıyla o yolu yürümemiz gerekmektedir der. Bir insan bize geçmiş yaşantılarından bahsederken bir durup düşünelim. Biz onun bu acıyı yaşadığı yaşta olsak, onun yaşadıklarını yaşasak; ne hissederdik, ne yapardık? Aslında insan olarak tek istediğimiz anlaşılmak, görülmek değil mi, görmek için neyi bekliyoruz?

Çocukluğumuzdan itibaren yaşadıklarımız, deneyimlediğimiz olaylar hepimizin üzerinde farklı bir etki bırakmaktadır. Aynı durum birisi için yıkım iken diğeri için bir dönüm noktası olabilir. Her yaşantı ruh sağlığımıza farklı şekillerde kodlanır. Tabi doğal olarak herkesin durumlar ile başa çıkma mekanizması farklı çalışmaktadır. Psikolojik sağlamlık bur noktada büyük önem arz etmektedir. Yaşanılan durumun gerçekleştiği yaşımız, cinsiyetimiz, çevremizdeki destekçiler gibi birçok faktör bu durumu beynimize kodlarken olumlu ya da olumsuz etki bırakmaktadır. Travmatik yaşantılar aynı zamanda sadece travmayla karşı karşıya kalan kişileri değil, travmatize olan bireylerin hayatlarına tanık olan kişileri de aynı şekilde etkilemektedir ve bu durumda “travmanın aktarımı” olarak ifade edilmektedir.

Biere ve Scott “insanlık tarihi sadece sanatın, bilimin ve kültürün hikayesi değildir, aynı zamanda savaşların, kişilerarası şiddetin, zulmün ve insanların yol açtığı bir yığın felaketin öyküsüdür.” Demiştir. Tabi bu felaket olarak kodladığımız ve travma dediğimiz şeyin büyük bir problem olması gerekmez. Olaya bakış acımız, içimizde yaşadıklarımız, olayı yorumlamamız, küçük gibi görünen bir olay dahi bizi travmaya itebilir. Peki, bunlardan kurtulmak için ne yapacağız?

Travma ile alakalı birden çok yaklaşım bulunurken bunların arasından “Herman’ın Travma ve İyileşme Modeli”ne kısacık bakalım.

Herman “Psikolojik travma yaşayan bireylerin başkalarıyla bağlarının koptuğuna ve güçsüzleştiklerine dikkat çekerek; iyileşmenin, kurbanın güçlendirilmesi ve yeni bağlar kurması ile gerçekleşeceğini” ileri sürer. Bunun ise ilk aşaması kişiyi güçlendirerek kendi iyileşmesinin uzmanı olmasını sağlamaktır. Yaşanan sorun tanımlanmalı, yalnız olmadığı, başkalarının da kendisi gibi acı çekebileceğini, onunda normal bir insan olduğunun belirtilmesi gerektiğini aktarır. Kısaca iyileşmeyi ise üç evrede özetler. İlki insanın güven duygusunu yeniden kazanmasıdır. Yaşanılan durum neticesinde insanlara ve kendine karşı kaybettiği güven duygunu kazandıktan sonra hatırlama ve yas tutma süreci başlar. Yas tutan kimsenin engellenmemesi ve yeniden hatırladığı bu durumu kafasında yaşatarak defalarca yapılandırması ve ardından insanlarla yeniden bağ kurması gerekmektedir. Konu ile ilgili “Mağdur travmanın zarar verdiği eski kendilik duygusunun yasını tutmuştur, artık yeni bir kendilik duygusu geliştirmesi gerekir” denilmiştir. Defalarca akıllara gelen, yenilenerek devam eden o görüntüler, o sesler, gece görülen kabuslar aslında beynimizin hayata yeniden adapte olması, yaşanılanları iyileştirme çabasıdır. Hayat ile yeni ve güzel bir bağ kurulması dileğiyle.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.