Sincan Ekspress Haber Sayfası

TÜKETİM, ÜRETİME MUHTAÇ

TÜKETİM, ÜRETİME MUHTAÇ
HÜSEYİN ÇELİK( huseyincelik@sincanekspress.com )
1996 yılında Manisa’da doğmuş olan Hüseyin ÇELİK eğitim için Ankara’ya gelmiş, sonrasında iş ve sosyal hayatına burada devam etme kararı almıştır. Başkent Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği mezunu olup bu süreçte Türkçe Topluluğu Y.K.Üyeliği, Sosyal ve Kültürel Düşünce Topluluğu başkanlığı gibi görevlerde bulunmuştur. Üniversite yıllarının son demlerinde kendi kitabını yayınlatmış ve bunun üzerine yazarlığa yönelmiştir. İki yıllık öğretmenlik tecrübesinin ardından Yaratıcı Yazarlık ve Etkili/Hızlı Okuma konuları üzerine eğitimler vermiş ve halen ortaokul/lise öğrencilerine M.E.B. dersleri vermeye devam etmektedir. Eğitim faaliyetlerinin yanı sıra kitap, dergi ve köşe yazarlığı görevlerini de yürütmektedir.
276 views
03 Haziran 2021 - 0:13

Abdullah b. Ömer’den (r.a.) rivayet edildiğine göre kâinatın yaratılış sebebi (s.a.) şöyle buyurmuştur: “İşçiye ücretini alın teri kurumadan veriniz!” Maddi olsun manevî olsun, insanın, çalıştığının karşılığını görmesi ve tam olarak onu alması ilâhi bir yasadır. “İnsan için çalıştığından başka bir şey yoktur. Ve çalışması da ileride görülecektir. Sonra onun karşılığı tam olarak verilecektir.” şeklindeki kutsal kitap ayetleri bu hakikati ifade eder. Bu demektir ki, çalışan insan hem maddî hem de manevî birtakım haklara sahiptir. Şüphesiz, çalışan insanın yani işçinin sahip olduğu hakların başında ücret gelmektedir. Ücretten de öte, tam yani hak ettiği ücret.

İşçi haklarını savunma, halk yanlısı tavır alma her ne kadar politik ideoloji olarak görülse de aslen sosyal ve insanlık ideolojisidir. Zira insan, yaşamını devam ettirmek için maddi kaynaklara, bununla birlikte hak ettiği sosyal değerlere ihtiyaç duymaktadır. Ancak hem ülkemizdeki aracılar hem de merkezi yurtdışında bulunan emperyal etkiler bu hususu engelleyebilmektedir. Akıl, asıl çalışan ve emek harcayan üreticinin maddi refaha ermesini beklerken, gerçekler ne yazık ki arabulucuların refaha erdiğini göstermektedir. Bu duruma dair düzenleme ve denetleme de elbette yetkililerden beklenmektedir. Zira bu ve benzeri aksi durumlarda insan ölmese bile insanlık ölebilir.

Ecdadımızın manevî destekçilerinden olan Şeyh Edebalî, Osman Gazi’ye devleti kurmadan evvel “Ey oğul, insanı yaşat ki, devlet yaşasın” öğüdünde bulunmuştur. Bunun da ötesinde koca imparatorluğu her türden olumsuzluğa rağmen, iç ve dış düşmanların aleyh içerikli icraatlarına rağmen Devlet-i Aliyye’yi son demine kadar ayakta tutmayı başaran Sultan II. Abdülhamid’in defni gerçekleştirilmeden hemen evvel pencerelerden sarkan insanların, “Bizi doyuran padişahım, bizi bırakıp nereye gidiyorsun?” diye feryat etmeleri yetkililerin ve sorumluların halkı gözetmesi, yani üreticiyi koruması gerektiğini bizlere sağlam dayanaklarla hatırlatmaktadır.

Hüseyin ÇELİK

Kaynaklar: İbn Mâce, Ruhûn, 4.  –  Uğurluel, T. (2018). Abdülhamid Han. Timaş Yayınları. İstanbul

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.