Sincan Ekspress Haber Sayfası

TÜKETİM YAPARAK HAYATINDAN ÖDÜYORSUN

TÜKETİM YAPARAK HAYATINDAN ÖDÜYORSUN
ASUMAN KAHRAMAN( asumankahraman@sincanekspress.com )
Asuman Kahraman 1999 yılında Ankara'da doğmuştur. Kırıkkale Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü 4.sınıf öğrencisidir.
214 views
01 Haziran 2021 - 21:59

Tüketim nedir? Sözlük anlamı; kullanmak, harcayarak yok etmek, sonunu getirmek, hiç kalmamasını sağlamak, bırakmamak, bitirmek. Peki bizler nasıl tüketiyoruz, tüketirken neleri kullanıyoruz, neyi harcayarak yok ediyor, hiç bırakmıyor, bitiriyoruz? Bu tanımın anlamı bizim için ne?

Günümüz insanı harcıyor, alıyor, doymuyor diye hesap yaparken, yeni çağın yeni düzeninden hayıflanırken bu çağa nasıl da ayak uyduruyoruz, hep birlikte nasıl bir çağ yaratıyoruz?

Tüketimi etkileyen birden fazla unsur vardır. Sosyo- kültürel etmenler, yaşanılan çevre, aile, psikolojik faktörler, özdeşleşme, arzu, güdülenme, teknoloji kullanımı, reklamcılık, pazarlama…

Biz bütün bunların ardına dayanarak “tüketirken” bu bizden neler götürüyor? Sahip olmadıklarımıza ulaşma tutkusu, sahip olduklarımızı da elimizden alırken derin bir hüzün duygusuyla baş başa kalıyoruz. Bu duygudan kurtulmanın yolu, daha fazla arzulamaktan geçiyor. Ulaştıkça kaybolmak, kendimizi kaybettikçe görülmek istemek, tüketmek, beğenilmek istemek, tüketmek, var hissetmek, tüketmek, kabul ettirmek, tüketmek, varlıkta yok olmak. Kendimizi bıraktığımız koca bir hiçlik…

İnsan olmaya verilen değer üzerine uzunca konuşmalar yapılır, yazılar yazılır, el sıkışılır. Fakat gerçeğini nasıl görüyoruz? İnsanlığa biçtiğimiz değer kumaş parçalarının meydana getirdiği insan mı, gördüğümüz ve göründüğümüz kadar mıyız? Varlık dediğimizde aklımıza gelen evimiz, arabamızsa onlar olmadan var hisseder miyiz?

Dünya değişirken kendi yönümüzü bilmediğimizde, amaçlarımızı, inançlarımızı unuttuğumuzda savrulur dururuz bir taraflara. Pencerelerin ardı artık korunduğumuz değil, siparişini verdiğimiz ürünlerin bekleyişi içinde kaybolduğumuz yerler olur.

Doğa boşluk kabul etmez, bu boşluğu doldurma çabasında sıkıntılar yaşayabiliriz. Bu süreçte kendi anlamını bulan insan tüketerek ruhuna acı çektirmeyi bırakır ve üretmeye başlar. Üreten insan yaşadığı acıda dahi anlam bulmaya başlar. İşin özü tüketimin bizden götürdüğü tek şey para değildir. Ortaya konulan bir yaşam vardır. Bu yaşamı nasıl şekillendirmek istediğimiz ise bizim tercihimiz. Almanın hesabını kendimize verelim, kendimizden vermek zorunda kalmadan.

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.