Sincan Ekspress Haber Sayfası

UNUTULMUŞ COĞRAFYA“AFRİKA”

UNUTULMUŞ COĞRAFYA“AFRİKA”
ASUMAN KAHRAMAN( asumankahraman@sincanekspress.com )
Asuman Kahraman 1999 yılında Ankara'da doğmuştur. Kırıkkale Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü 4.sınıf öğrencisidir.
167 views
11 Ağustos 2021 - 22:44

Afrika, “örneğin” diye başlayan cümlelerimizin ardından gelen, belgesel kanallarımızın temel konusu, duyduğumuzda bazen üzüldüğümüz bazen duyarsız kaldığımız coğrafya. Haydi kısaca tanışalım seninle…

Afrika, yüz ölçümü ve nüfus yoğunluğu açısından dünyanın en büyük ikinci kıtasıdır.  Kuzeyde Akdeniz, güneyde Hint Okyanusu, batıda Atlas Okyanusu, doğuda Sina Yarımadası, Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı ile çevrelenmiştir. Madagaskar’ı ve çeşitli takımadaları bünyesinde barındırır. Kıtada 54 adet diplomatik olarak tanınmış bağımsız devlet, dokuz bölge ve 3 adet de sınırlı tanınmış devlet bulunur.

Afrika iklimi bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. En yüksek tepelerinde yarı Arktik iklimi görülür. Kıtanın kuzeyinin büyük bölümü çöl ve kuraktır, orta ve güney bölgeleriyse savanlar ve yağmur ormanları barındırır. Geçiş bölgelerinde bitki örtüsü sahel ve bozkır gibi değişik şekillerdedir. Afrika dünyanın en sıcak kıtasıdır, kurak alanlar ve çöller yüzeyinin %60’ını kaplar.] Günümüze kadar ölçülmüş olan en yüksek sıcaklık 1922’de Libya’da ölçülmüştür.

Afrika dünyanın en fazla ve en yoğun vahşi hayvan kombinasyonlu nüfusuna sahiptir. Bütün bu hayvanlar vahşi yaşamlarında ve özgür bir biçimde yaşamaktadırlar.

Doğal kaynaklar açısından dünyanın en zengin coğrafyalarından biri olmasına rağmen Afrika dünyanın en gelişmemiş ve fakir bölgelerinden biridir. Bunun bir başka nedeni bölgenin çok çeşitli hastalıklarla (AIDS, sıtma) boğuşması, ciddi insan hakları ihlalleri, merkezi planlamada kaynaklanan başarısızlıklar, dış merkezlere girişte yaşanan zorluklar, yozlaşmış hükûmetler ve sık sık yaşanan askeri ve iç çatışmalardır. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları raporlarına göre en sonda yer alan 25 ülkenin hepsi Arfika kıtasındadır.

Kıtlık, cehalet, yetersiz beslenme ve yetersiz su kaynaklarının yanı sıra sağlık koşullarını bölgede yaşayan insanları çok derinden etkilemektedir. 2008 Ağustosu’nda Dünya Bankasının yayınladığı rapora göre, küresel kıtlık sınırı olan günlük 1,25 doların %80,5’i Sahra Altı Afrika’da yaşamakta ve bölgenin birçoğu günlük 2,50 doların altında kazanç sağlamaktadır.

Afrika yaşamı için birçok olumsuzluk ve zorluk yüzyıllardır devam etmesine karşın Afrika için ne yapıldı ve yapılması gerekir birlikte hatırlayalım.

Afrika yaşamının zorluğuna karşı birçok dünya ülkesi sessiz kalmaktayken harekete geçen ve çalışmalar yürüten birçok ülke, kuruluş da mevcuttur. Bu ülkeler arasında şüphesiz Türkiye’de yardımlarını esirgememiştir. Ülkemizde birçok dernek, grup, birey Afrika’ya el uzatmaktadır.

THE İDEA UNİVERSAL

Hayri Dağlı öncülüğünde 2015 yılında ‘Volunteer Universal’ olarak faaliyetlerine başlayan IDEA Universal 2016 yılında kuruldu. Merkezi İstanbul’dadır. Daha iyi, adil, eşitlikçi ve barışçıl bir yeryüzü hayaliyle; gönüllülerinin ve bağışçılarının destekleri ile altı ülkede projeler sürdürmektedir

Neler Yapılıyor?

“Empati yürüyüşü, Temiz su, Yenilenebilir enerji, Alternatif tarım, İklim değişikliği, Su savaşları, Sürdürülebilir tarım, Afrika gıda ormanları projesi, 1000 çocuk 1000 tablet, Covid- 19, Susuz olmaz”. Projeleri web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Akıllı Köyler

“AKILLI KÖYLER” IDEA Universal Derneği’nin yeryüzünün en yoksul bölgelerinde yürüttüğü bütüncül ve entegre bir sürdürülebilir kalkınma programıdır. Köylerin; su, gıda, enerji, eğitim ve gelir sorununu kalıcı bir şekilde çözmeyi hedefler.

Akıllı Köyler Projesi; yenilenebilir enerjiyi kullanarak her eve 24 saat Dünya Sağlık Örgütü standartlarında su sağlanması, tarım bahçesi ve sulama sistemi kurulması, tohum desteği, tohum bankacılığı ve sürdürülebilir tarım eğitimleri her eve günde 15 saat enerji sağlanması gibi konularını kapsar. Projenin amacı yerel potansiyeli ortaya çıkararak açlık ve yoksulluğu azaltıp bütüncül ve kalıcı bir kalkınma yaratmaktadır.

Bu sayede kendi dönüşüm süreçlerinde dışarıya ihtiyacı olmayan topluluklar yaratmaktır.

UMUDA KOŞANLAR

‘Umuda Koşanlar’ derneği oyunculuk ve çeşitli yardım organizasyonlarıyla tanınan Gamze Özçelik ve bu yola gönül vermiş arkadaşları tarafından kuruldu. Kuruluş amacı, ulaşabildikleri kadar mazlum coğrafyalara, mazlum ailelere, çocuklara ve hayvanlara ihtiyaçları doğrultusunda ulaşmak. Bunu gönüllü olarak, çıkarsız, sevgi ve aşkla, hayırlı niyetlerle, hizmet anlayışıyla ve her gün daha fazla cana ulaşarak, yeri geldiği zaman haksızlıklara ve adaletsizliklere karşı sağlam duruşlarını göstermekten çekinmeden yaşamak en büyük idealleri.

Derneğin yurt içi ve yurt dışı birçok faaliyet ve projesi mevcuttur. Kalplerimizi okşayan bu projelerin birkaçından bahsedeceğim devamı için derneğin web sitesini inceleyebilirsiniz.

Umutlu Köyler Projesi nedir?

Afrika’da elektrik ve su kaynaklarının kısıtlı olması hiç şüphesiz bölgedeki yoksulluğun en büyük nedenlerinden birini teşkil ediyor. Kara kıtanın hemen hemen pek çok yerinde insanlar açlık ve yoksullukla mücadele ederken, yardımlar sadece gelip geçici bir destek olarak kalıyor. Devam eden sürekli ihtiyacın olabildiğince karşılanması için “Umutlu Köyler” projesini hazırladık. Projeyle Afrika’da suyu, elektriği ve gıda kaynakları bulunmayan yoksul köylerin kendi ihtiyaçlarını kendilerinin üretmesini hedefledik. Böylelikle devamlı bir kalkınma sağlanmasını için sürdürülebilir ve bütüncül bir modelle geliştirdiğimiz projemizi hayata geçirdik. Bölge halkı bu sayede üretime de katılarak elde edilen üründen en yüksek oranda fayda sağlayıp, geçimlerini idame ettirebilecek.

Projenin ilk etabında Tanzanya’nın Unguja ve Pemba (Zanzibar) adalarındaki 4 köy pilot bölge olarak seçildi. Bu köylerde sondaj (kuyu) yapımı, güneş enerjisini kullanarak çeşmelerden her eve 24 saat sağlıklı su sağlanması, tarım bahçesi ve sulama sistemlerinin kurulması, tohum desteği, tohum bankacılığı, sürdürülebilir tarım eğitimleri ve güneş kitleri ile her eve günde 15 saat enerji verilmesi sağlanacak. 

UMUT PINARLARI SU KUYULARI/ TANZANYA

Acil temiz su ihtiyacı olan bölgelerden bazıları, Tanzanya’nın başkentine 500 km uzaklıkta bulunan Lindi şehrindeki Simana, Shuka ve MongoMongo köyleriydi. Bu köylerde temiz su kaynağı bulunmadığından insanlar, yağmur mevsimlerinde yağmur sularını depolayarak temiz su ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlardı. 

Temiz su kaynağı ihtiyacını tespit ettiğimiz bu köylerde, “Umut Pınarları Su Kuyuları” projemiz kapsamında, 120 metre derinliğe sahip, şadırvanlı ve su depolu 3 adet su kuyusunun açılışını gerçekleştirdik.

SUDAN UMUT EVLERİ

Dünyanın dört bir yanında barınma güvencesinden yoksun kardeşlerimiz için başlattığımız Umut Evleri projemize Sudan’da devam ettik. Sudan’da derme çatma inşa edilen, sele ve olumsuz şartlara elverişsiz evler yüzünden birçok aile ve yetim çocuk korumasız olarak yaşıyordu.

Geçtiğimiz yıl Sudan sel felaketinde evini kaybeden ailelerin öncelik verildiği bu projemizden onlarca çocuk, yaşlı ve engelli faydalandı. Bağışlarınızla inşa ettiğimiz 10 umut evinde gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimiz artık güvenle yaşıyor.

Güzel Afrika çalışmaların faydalı, bilinçli şekilde yürütülmesi ve ayağa kalkman umuduyla…

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.