Sincan Ekspress Haber Sayfası

WHATSAPP GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ ÇIKMAZI

WHATSAPP GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ ÇIKMAZI
Eren KILINÇARSLAN( erenkilincarslan@sincanekspress.com )
1994 yılında Ankara'da doğmuş olan Eren Kılınçarslan, aslen Etimesgut'lu olup, doğma büyüme Sincan'lıdır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinin hepsini Sincan'da tamamlamış olup, lisans eğitimini Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi süresince okul arkadaşları ile birlikte mobil uygulamalar geliştirirek kendi projeleri üzerinde çalışmış, eğitiminin son senesinde Çayyolu'nda bir yazılım şirketinde işe başlamıştır. Profesyonel kariyer sürecinde oyun yazılımı, web geliştirme, blockchain gibi alanlarda kendini geliştirmiş ve bunlara yönelik projelerin içerisinde bulunmuştur. Askerliğini Ankara Jandarma Genel Komutanlığı'nda yedek subay olarak 2019 yılında tamamlamıştır. Şu anda kendi işletmesini yürüten Eren Kılınçarslan, elektronik cihaz danışmanlığı, sincanekspress.com teknolojik danışmanlığı yapmaktadır.
193 views
26 Şubat 2021 - 2:17

2014 yılında Facebook kurucusu Mark Zuckerberg tarafından satın alınan ünlü iletişim platformu Whatsapp, Ocak ayında yayınladığı gizlilik sözleşmesi ile çok tepki çekmişti. Birçok kullanıcısını Telegram, Bip gibi diğer iletişim platformlarına kaptıran Whatsapp, bu kullanıcı kaybının önüne geçmek için bol bol açıklamalar yaptı.

 Whatsapp konum,mikrofon,rehber vb. gibi izinleri sizden daha öncesinde almış ve bu verileri işleme yetkisini zaten kendinde buluyordu. Ödeme ve konum bilgileri de dahil olmak üzere birkaç özelliği daha Facebook ile paylaşmak istediğini bu sözleşmede açıklamıştı.

 Gelen tepkiler üzerine Whatsapp, bu sözleşme kabulü süresini 15 Mayıs tarihine kadar erteledi. Bu süreç içerisinde sözleşme hala aktif olup, kabul talebini gönderebilirsiniz. Peki ya sözleşmeyi kabul etmezsek ne olacak?

 15 Mayıs tarihinden sonra sözleşme kabul etmeyen kişilere Whatsapp yaptırımlarda bulunacak. Gelen aramalar, mesajlar ve durumlar ile alakalı bildirimleri hala alıyor fakat bunlara herhangi bir karşılık veremeyeceksiniz. Arama yapamayacak, mesaj atamayacaksınız. 120 gün süresince size bu yaptırımları yapan Whatsapp, eğer bu süreçte sözleşmeyi kabul etmezseniz hesabınızı kalıcı olarak siliyor. Bu silme işlemi, sohbet geçmişinizde, paylaştığınız ve size gönderilen medyalarda (ses kaydı,resim,belge vb.) ve bu sohbetlerin yedeklemelerinde uygulanıyor.

Peki neden insanlar Facebook’a güvenmiyor? Tabii ki de 2018 yılında gerçekleşen Cambridge Analytica skandalından dolayı. 2013 yılında “kişilik testi” adı altında bir uygulama ile kullanıcıların ve arkadaş listelerinin bilgilerini İngiltere merkezli siyasi danışmanlık şirketine satılması ile ortaya çıkan bu olay, Facebook tarafından 2014 yılından 2018 yılına kadar farkında olunup, gerekli önlemlerin alındığı ile ilgili açıklama yapılıp, herhangi bir eylem yapılmaması üzerine, şirketi davalık etti. Dünya çapında 87 milyon kullanıcının kişisel bilgilerinin satıldığı Cambridge Analytica skandalındaki bilgilerin, 2016 ABD Başkanlık Seçimi’nde de eski başkan Donald Trump’ın kampyasına destek için kullanıldığı öne sürülmüştü.

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.