Sincan Ekspress Haber Sayfası

YASAKLI KELİME “ENSEST”

YASAKLI KELİME “ENSEST”
ASUMAN KAHRAMAN( asumankahraman@sincanekspress.com )
Asuman Kahraman 1999 yılında Ankara'da doğmuştur. Kırıkkale Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü 4.sınıf öğrencisidir.
191 views
23 Haziran 2021 - 23:16

Üzerini örttüğümüz karanlık gerçeği acıyla kaldırıyorum yerinden. Okuyacaklarınız ağır gelecek fakat yaşananlar okunduğuyla kalmadı…

Alt katımızda, yan dairemizde, en yakın arkadaşımızın evinde, ışığı sönen herhangi bir dairede neler yaşanıyor bilebilir miyiz? Peki onlar bilebilir mi?

Anlamını Bilmek İstemediğimiz Kelime “Ensest”

Ensest sözlük anlamı “evlenmeleri törece ve yasaca yasaklamış olan, yakın kan bağı olanlar arasındaki cinsel ilişkidir”. Yasak olmasının altını çize çize söyleyelim ilk üç derece kan bağı olan insanlar; anne, baba, abi, dede, amca, dayı ile yaşanan bir ilişkide rıza gözetilmez yasaktır. Ortada bir zorlama, kandırma, güç kullanma varsa bu istismar, taciz, tecavüzdür ve suçtur. Söz konusu bir çocuksa, bütün bunların yanı sıra bir çocuk istismarıdır ve suçtur.

Kardeşini Doğurmak

“Hakim bey, bahçenize diktiğiniz ağacın ilk meyvesini başkasına verir misiniz?”

“Siz gece yatarken ne giyiyorsunuz? Gecelik mi? Ben de gecelik giyiyordum ama artık pantolon giyiyorum, babamın onu daha zor açacağını düşünüyorum.”

“Ben inek sütü istiyorum, babamın sütü çok acı!”

“Babanın ihtiyacını gider, ne olur, bak bize zarar verecek.”

 “Abindir ne olur, evlenene kadar yapmak zorundasın”.

 Baba oğluna cinsel istismar uygularken anne, “biraz daha dayan, ne olacak ki?” diyordu.

Aklınızdan neler geçti bunları okurken, ne hissetiniz? Bu cümleler mi, bir kitaptan alıntı daha doğrusu hayattan. “Kardeşini doğurmak” Büşra SANAY’IN kaleme aldığı eser”. Bir kitap olmanın ötesinde ensest gerçeğini yerinden kaldırıp bize “bu kadar da olur mu?” dedirten çalışma. Sessiz kalınamayacak, göz yumulamayacak, hiç duymamış hiç bilmemiş gibi yapamayacağımız gerçeklerin olduğu, okurken acımızla baş başa kaldığımız, çaresiz bir çığlığın içinde sessizleştiğimiz…

Okuması kolay olmadı, şimdi bir ses daha olmaya geldik. Esin kaynağım “Kardeşini Doğurmak”.

Burası Müslüman Ülke, Öyle Şeyler Olmaz!

Ensets dünyanın her yerinde, insanın olduğu her yerde vardır. Nerede fazla ya da az olduğuyla ilgili genellemeler yapılması mümkün değildir çünkü çoğu enset vakası resmi kayıtlara yansımadan örtülür ve insanoğlunun çok derinlerine gömülür. Ülkenin doğusunda, güneydoğusunda daha fazladır gibi söylemlerde bulunulamaz çünkü bu gerçekte bilinemez. Bilinen bir şey vardır ki o da enstetin var olduğudur. Doğuda, batıda, marmarada, iç anadoluda Türkiyede ve dünayada… Hepimiz bu gerçeği biliyoruz, sessizce biliyoruz, dile getirmeden çok da kurcalamadan…

Hastalık Değil Sapkınlık

Enstest bir hastalık değildir, ciddi bir dürtü kontrol bozukluğudur. Cinsel sapmaların kişilik bozukluğu olduğu kabul edilir. Kişilik bozukluğu olan bireyin cezai ehliyeti tamdır. Cezadan kurtulabilmek için gerçeği değerlendirmeyi bozacak hastalıklara sahip olmak gerekir. Şizofreni, ağır zeka geriliği gibi. Ağır bir akıl hastalığı olması ya da çok ağır bir psikotik dönem geçiriyor olmak dışında hiçbir hastalık cezadan kurtarmaz. Buna sarhoşluk dahildir. Çünkü alkolü alma konusunda kendin karar verirsin. Kendi iradenle yaptığın bir şeyin sonuçlarına da katlanmak zorundasın.

Eğitimle Alakası Var Mı?

İstismarcı açısından eğitimli olup olmamak fark etmemektedir. Daha fazla eğitim görmüş ailelerde, toplumlarda da ensestin varlığı ortadadır. Eğitim dürtüleri kontrol etmeye yetmemektedir. Eğitimin şöyle bir önemi vardır; bireyin mağdur olmasını önler, kişi haklarının daha fazla bilincindedir kendini korumayı öğrenir, yaşanan bir mağduriyet durumunda mağdur ve çevresi izlemesi gereken yolu bilir, ebeveynle, öğretmenler ve çevrenin farkındalık düzeyi artar. İstismarcının beynindeki bu algı yanlışlığının giderilmesi konusunda eğitim yine çok önemlidir.

Ne Yapmalı?

Çocuklara bağıra bağıra hayır demeyi öğretmeli. * Vücudunun özel olduğunu ve ancak kendi izin verirse birinin dokunabileceğini öğretmeli. * Çocuklara cinsel eğitim verilmeli. Eğer yapamıyorsanız bir uzmandan yardım alın. * Okul müfredatlarına, çocuk kaybolduğu zaman ne yapmalı bilgisinin konulması lazım. * Çocuğa özel bölgelerini anlatmalı. Ancak bu şekilde, kendisine yapılacak herhangi bir hareketin ne anlama geleceğini bilir ve kendisini koruyup tepkisini gösterebilir. * Anneler çocuklarıyla yakından ilgilenmeli. * Cinsellik konusu açılınca çocuğa kesinlikle “Sus, ayıp! Nereden duydun gördün? Bir daha böyle şeyler söyleme” denmemeli. Böyle olursa çocuk merakını gidermek için başka yollar deneyecektir. * Çocuklara kendilerini nasıl ifade edebilecekleri öğretilmeli. * Okula sadece rehber öğretmen çağırdığında gitmemeli. Bazen sizin göremediğinizi öğretmen görebilir. İletişimi sürdürmekte fayda var. * Öğretmene asla “Eti senin kemiği benim” dememeli.

Mağdur ve ailesi neler yapmalı?

 TKDF Başkanı Canan Güllü bu soruyu şöyle cevapladı: “Ensest, ülkemizin halı altına süpürülen en büyük sorunu ve kanayan yarası olmaya devam ediyor. Biz her konuda olduğu gibi sonuç odaklı değil, önleyici tedbirleri hayata geçirme adına çalışmalar 116 yapılması için uğraşıyoruz. Sürecin uzunluğu, adli süreçte yaşananlar ailenin travma sürecinde yükünü ağırlaştırıyor. Ensesti görünür kılarak mağdur sayısını azaltmak adına rehber öğretmenlerin, aile hekimlerinin eğitilmesi; söz konusu ensest ise avukatların bu konudaki dava sürecinde tacize uğramış mağdurun yıpratılmaması adına gayret sarf etmesini istiyoruz. Bir şeyin iyi bilinmesi gerekir ki mağdur utanmamalı, failin suçu saklanarak kapatılmamalı. Mağduriyet kişinin en yakınlarından gelir ensest vakalarda. Evinden en güvenli yerinden gelmiştir acı. Bu süreç mağdur ve ailesi için birçok risk faktörünü doğurur, psikolojik destek hizmetleri burada çok hayati ve şarttır.

Ne Kadar Su Çıkarabilir Bir Baba Lekesini Kendi Kızından…

Tanıklık yapar mı şimdi o yatak

 Ne bileyim perde işte, halı, yastık, karyola

Sır verir mi evlerin karanlık köşeleri

 Konuşur mu duvarlar, ahır içleri

Bir tanık istiyorsan iyi bak gözlerime…

 “Sus” diyordu “sus” Üstümde ağır gövde, çırpınan iki bacak

Öyle cılız, öyle güçsüz, öyle zavallı

Tükenmiş nefes nefes, “sus” diyordu ”sus” “Yol olanın yolcuları çok olur.”

 Ne bayramlar sevincimin sabahı N e bir hayal yarınlara hevesli

Ne ilk aşk hatırası kalbim in bir yerinde

 Ne çocuk oldum, ne genç kız

 Hiçbir şeydim hiçbir şeyin içinde Bir babanın altında bir cesettim bay hâkim

 Bir tanık istiyorsan iyi bak gözlerime…

Suna Aras

Eğer yaşadıysan susma, korkma…

Mağdursun, suçlu değil! İştirak ettirmedin, azmettirmedin, konuşmazsan hayattan koparsın, iyileşemezsin… Susma, korkma…

www.aileicicinselsiddet.com (0212) 65 6 96 96

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.