Sincan Ekspress Haber Sayfası

YAVAŞ’TAN İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARINA SİTEM

YAVAŞ’TAN İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARINA SİTEM
184 views
30 Mayıs 2021 - 17:01

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, faaliyet raporu görüşmelerinde muhalefet partilerinin dile getirdiği tüm iddia ve eleştirilere belgeleriyle yanıt verdi. Mayıs ayı meclis toplantısında açıklamalarda bulunan Yavaş; ulaşım projelerinden ANKAPARK’a, TOGO Kuleleri’nden suya zam iddiasına kadar pek çok konuya açıklık getirdi. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi mayıs ayı 1. birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başkanlığında toplandı. Nisan ayında yapılan 2020 yılı faaliyet raporu görüşmelerinde muhalefet partisi meclis üyelerinin dile getirdiği tüm iddia ve eleştirilere yanıt veren Yavaş; suya zam iddiaları, metro projeleri, yeni alınacak otobüsler, ANKAPARK, İtfaiye ve TOGO Kuleleri başta olmak üzere birçok konuya yaptığı sunumla açıklık getirdi. ABB TV ve sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan ve 7,5 saat süren toplantı izlenme rekorları kırdı.

 “PARTİCİLİĞE, AYRIMCILIĞA MÜSAADE ETMEM”

 Başkan Yavaş, muhalefet partili meclis üyelerinin sosyal yardımların partilere göre ayrıcalık sağlanarak yapıldığı iddialarına da şöyle yanıt verdi: “Bir de belirli partilere ayrıcalık sağlandı denmiyor mu? Yemin ediyorum günahımı alıyorsunuz. Ben kimin hangi partili olduğunu bilmem, merak da etmem. Ben yönetime geldiğimde sosyal yardım alanlar 153 bin kişiydi. 153 bine de veriyorum. Niye ayırayım, neden ayırayım? Kamunun parası ile siyasi partiye hayır sağlattırmayız. Ben müsaade etmem. Asıl ayrım yapanları tüm Ankara biliyor.

 BAŞKAN YAVAŞ’IN İTFAİYE TEPKİSİ

 ABB TV ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanan ve yaklaşık 7,5 saat süren toplantı izlenme rekorları kırarken, Başkan Yavaş, Kızılcahamam Kasaplar Çarşısı’nda yaşanan yangının ardından itfaiye ekiplerinin bölgeye geç intikal ettiği eleştirilerine ise tepki göstererek, dakika dakika araç takip sistemi kayıtlarını izletti: “Sizlerin muhalefet üyeleri olarak hiç konuşmamanız gereken konulardan biri de itfaiye. İlçe belediyelerini gezdiğim zaman oradaki durumu gördüm. En berbat yerlerden biri itfaiye ve bir an evvel düzeltmeye çalışıyoruz. Kızılcahamam Belediyesi İtfaiyesi, büyükşehir yasasının ardından bize devredilmiş. 3 araçtan birisi Kızılcahamam envanterinde kalmış. Diğeri Başbakanlık genelgesi ile Kilis’e gönderilmiş. Büyükşehir envanterinde 5 tonluk merdivenli tek araç kalmış. Kızılcahamam Belediyesi 2017 yılında burayı boşaltın diye yazı yazmış. 2018’de Mustafa Tuna demiş bize bir yer gösterin, cevap bile verilmemiş. Bizim dönemimizde 08.12.2020 yani yangından 4 ay önce Kızılcahamam’da yer gösterin diye yazı yazdık. 22 Mart 2021 tarihinde yangından 17 gün önce Kızılcahamam Belediyesi, İtfaiye Başkanlığına 24/4/2017 eski yazıya ilgili yazı tutarak hemen burayı boşaltın demiş. Peki biz neler yaptık? Aralık 2020’den önce her vardiyada 3 personel bulunurken personel sayısını 5’e çıkarttık. Özetle 9 olan personel sayısı 15 olmuş takviye etmişiz. Kızılcahamam İtfaiye İstasyonu’nda kullanılan 2012 model 4 tonluk itfaiye aracının yerine 2020 yılında 2019 model 6 tonluk itfaiye aracıyla değiştirmişiz. İlk müdahale aracı olarak kullanılan yeni aldığımız Rottweiler aracını vermişiz. Bu 300 kilo alıyor ama çok süratli müdahale edebiliyor, köpük de sıkabiliyor. İstasyon toplamında 9 personel bir araç çalışırken, bizim dönemimizde 15 personel 3 araç ile hizmet vermeye başladı. Yani suçlarken beni suçlamıyorsunuz hayatını tehlikeye atan itfaiyecileri suçluyorsunuz. Kimsenin, onların moralini bozmaya hakkı yok. Arvento kayıtları ortada.”

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARINA SİTEM

 İlçe belediye başkanlarının ilçe sorunlarıyla ilgili sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı eleştirilere de değinen Yavaş, “Tüm belediye başkanlarına ısrarla şunu söyledim. ‘Arkadaşlar ilçenizde yapılacak ne varsa güzel proje ile getirin, temeli de beraber atalım’ dedim. Yani bizim dönemimizde buraya bir iz bırakmış olalım. Bir kişi gelmedi arkadaşlar. Bir tane de proje gelmedi. Ben Belediye Başkanı arkadaşlarımıza şunu söylüyorum. Ben hepinize el uzattım. Uzattığım eli açıkta bıraktınız, bunu açık açık söylüyorum. Bana bir kişi gelip şuraya gelin şu projeyi yapalım demedi bugüne kadar” dedi. Başkan Yavaş, yaptıkları her harcamanın hesabını verdiklerini vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kamu zararı varsa savcılığa verin diyorum. Bakın namus şeref sözü diyorum. Benim dönemimde herhangi bir atanmış şahıs, bir şekilde suç işlerse namus şeref sözü diyorum. Sizle beraber ben de onu takip edeceğim savcılığa vereceğim. Peki, sizden öncekiler o dönem[1]lerde bir şeyler yaptı da şimdi açığa çıktıysa, müfettiş ra[1]poruyla, ihbarla savcılığa verildiyse, niye sahiplenmiyorsunuz? Kul hakkını hep beraber korumak zorunda değil miyiz? Ben şimdiye kadar herhangi birinize, herhangi bir belediye başkanını gerek yolsu[1]zlukla, gerek başka şeyle itham ettim mi?” Muhalefetin sosyal medya üzerinden kendisine hakaret eden paylaşımlarını da yaptığı sunumda görselleriyle an[1]latan Başkan Yavaş, “Hepimizin çoluğu, çocuğu var. Benim ağzımdan daha bir belediye başkanını hedef alan paylaşımım, sözüm yok. Hizmetlerimizi az yaparız, çok yaparız bunları eleştirebilirsiniz. Her türlü eleştiriye eyval[1]lah ama lütfen üsluba dikkat edelim. Dünya çapında bun[1]lar görülünce herkesin namusu, haysiyeti çok çok önemli” diye konuştu.

 “ANKAPARK’I BİR AN EVVEL ALMAMIZ LAZIM”

“Hiçbir şekilde eskiyi inkar eden insanlardan değiliz ama eskinin yanlışlarını bizden beklemeyin” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ANKAPARK konusunda gelinen noktayı ise şu sözlerle özetledi: “ANKAPARK yapılırken eleştirilere kulak verilmemiştir ve yapılmıştır. Kamu zarara uğratılmıştır. Hala alamıyoruz. Bakın, mahkemeye gerekçeli kararı verdik. Herhalde bir kısım taşerona vermişler ANKAPARK’ı niye yardımcı olmuyorsunuz? Hala bir şeyler çalıyorlar, içerisini boşaltıyorlar, alamıyoruz. 5-6 katrilyonluk mal var, hakim sadece 50 bin lira teminatla verdi. Benim yaptırdığım tespitte 110 milyon liraydı. İçeriyi göremiyorduk. Birçok kilitli yer vardı. Yeni boşalttılar ne yaptılar bilmiyoruz. Dolayısıyla büyük bir zarar içerisinde… Bir an evvel almamız lazım, değerlendirmemiz lazım. Yani ANKA[1]PARK ‘Gökçek döneminde yapıldı, batsın’ diye bir tavrımız yok. Bunu açık açık her zaman söylüyoruz, inşallah orayı işler hale getireceğiz.”

 “BİZE SADECE 1 METRO VERİLDİ”

Göreve geldikten sonra yapılan yasal düzenlemeyle metro kesintisinin arttığına ve bu nedenle belediye bütçesinin azaldığına dikkat çeken Yavaş, ‘neden metro yapmadınız?’ eleştirilerine yönelik şu bilgileri paylaştı: “İki de bir diyorsunuz ki; metro yapmadı, metro yapmadı, metro yapmadı. Siz kaç kilometre metro yaptınız, 25 yılda kaç kilometre metro yaptınız? Yapamadınız devlete verdiniz. Benden neyi bekliyorsunuz? Bize izin verilen metro 1 tane diyorum, bir daha söylüyorum, bize izin ver[1]ilen metro 1 tane, bir daha söylüyorum bize izin verilen metro 1 tane. O da Mamak. Hemen başladı. Proje yapılmadan kazmaya mı başlasaydık? Proje bitecek, proje bize ulaştığında bakanlığa vereceğiz. Ulaştırma Bakanlığı onay verirse ondan sonra ihalesini yapacağız. Bakın metroları biz yapamıyoruz, siz yapın diye devretmiş eski yönetim. Eski yönetimi konuşunca konuşma diyorsunuz ya, yapmamışsınız işte. O kadar gelire rağmen, o kadar gayrimenkul satışına rağmen, ASKİ’den aktarılan o kadar paya rağmen yapmamışsınız. Ben de şu mevcut şartlarda bu kadar borcu varken yapacağım diyorum.”

 İSRAİL YARDIMI KONUSU

Filistin’de yaşanan acı olayların ardından sessiz kaldığı ve İsrail Büyükelçiliği’nden 6 Milyon Tek Yürek Kampanyasının ‘İftar Ver’ uygulamasıyla bağış aldığı yönündeki eleştirilere de yanıt veren Yavaş, sosyal medya paylaşımlarını göstererek açıklık getirdi: “Burada siyasi bir rant elde edilmek istendi. Benim böyle bir şeye ihtiyacım olmadığı belli, belediyenin de ihtiyacı olmadığı belli. Bu iftar Nisan’ın 29’unda yapılmıştı ve o tarihte ne bir olay var ne de bir şey vardı. Belki kendilerini kayıt altına almak için yani yaptıkları masrafı belgelemek için gelmişler ve herkesin aldığı teşekkür belgesini almışlar. Ayın 5’inde bunu yayınlıyorlar. İsrail Büyükelçiliği de değil, İsrail Büyükelçiliği çalışanları bir twitter sayfasında paylaşıyor. Ayrıca Ramazan Bayramı mesajımda da bununla ilgili açıklama yaptım.”

 TOGO KULELERİ VE DANIŞTAY KARARI

 Son dönemde en çok konuşulan konuların başında yer alan TOGO Kuleleri ile ilgili haksız emsal artışı konusunda tavrını en başından beri sürdürdüğünü ifade eden Yavaş, Danıştay’ın nihai kararını verdiğini de açıkladı: “Danıştay kararı ortada, bu meclisin verdiği 1,5 emsal kapı gibi ortada ve bunu kaldıracak bir kanun, kuvvet yok. Şu anda plana uygun olmayan bir yapı var ve artık hukuktan görüş alınacak bundan sonra gidilecek işlemin yönü tayin edilecek. Eğer yıkım kararı Encümene gittiği zaman 1,5 buçuk kurtarıyorsa o kadarı, 1,5 kurtarmıyorsa kurtaracak kadarını izin verip geri kalanı yıkılacak şekilde bir plan izleyeceğiz. Müktesep hakkını da koruyarak, yıkımı gerçekleştirmek için encümene getireceğiz. Kanun yıkma derse yıkmayız, kanun yık diyorsa kimse bizim babamızın oğlu değil. Hakkı neyse o güne kadar yaptığı inşaat neyse, başımızın üstüne belediyenin hakkını koruz ama ondan sonrasını tehdit şantaj ne yaparsa yapsın biz yılmayacağız. Mansur Yavaş’ı sevmediğiniz için Sinan Aygün’ün arkasına takılabilirsiniz ama buradaki kararı veren AK Partili bir belediye, bizden önce. Daha sonra da oy birliğiyle AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla itirazı ret ederek bu konuda müşterek bir karar verdik. Başkasının hakkına giren, hakkından fazlasını almak için çırpınan ona bana iftira eden insanların arkasında durmayınız. Mansur Yavaş’a muhalefet edecekseniz her yönüyle muhalefet edebilirsiniz. Ama bunlara müsaade etmeyeceğiz.”

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.