Sincan Ekspress Haber Sayfası

YAVUZ SULTAN SELİM

8 yıla 80 yıllık iş sığdırmış padişah..

YAVUZ SULTAN SELİM
ECEM KAYA( ecemkaya@sincanekspress.com )
1997 yılında Ankara'da doğdum. İlkokulu Burak Reis İ.Ö.O. ortaokulu İl Genel Meclisi İ.Ö.O. okudum. Eğitim hayatıma Nefise Andiçen Lisesi'nde devam ettim. Daha sonra B.Yıldırım Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih bölümünden mezun oldum. Üniversitemizin Tarih Kulübünde 3 yıl başkanlık yaptım. 10 yıl LÖSEV'de 2 yıl TEMA'da sosyal sorumluluk projelerinde asli başkan olarak gönüllü şekilde görev aldım. Kişisel Gelişim, beden dili kullanımı, etkili konuşma üzerine eğitimler aldım. Yaptığım akademik çalışmalar Sincanekspress'te sizlerle olacaktır.
682 views
10 Mayıs 2021 - 19:15

Değerli okurlarım bu hafta tarih köşemizde Yavuz Sultan Selim ile sizlerleyim

8 yıla 80 yıllık iş sığdırmış padişah..

Dokuzuncu Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim (1512-1520), babası II. Bayezid’in (1481-1512) ardından devletin başına geçmiştir. 8 yıl gibi kısa bir sürede devlet içindeki karışıklıklara karşı tedbir alıp İran ve Mısır seferleriyle hâkimiyet alanını genişletmiştir

8 yıllık kısa saltanatında Orta Doğu’ya gelecek yıllar için yön vermiştir. Orta Anadolu’ya kadar uzanacak bir Şîî  İran devletinin oluşmasını önlemiştir. Gerçi Arap ülkelerine ilk ayak basan Osmanoğlu’dur, Selçuklular’ın bıraktığı yerden devam etmiştir. Arap ülkelerini bir çatı altında toplamaya başlamıştır.

Yavuz Sultan Selim’in babası ve kardeşlerine karşı giriştiği mücadeleyle Osmanlı tahtına sağlam bir biçimde yerleşmiş, ardından devletin dış meselelerine yönelmişti.

Yavuz, İdris-i Bitlisi ‘’ Heşt Behişt’’ adlı eserini okuyarak Doğu’nun yapısını öğrendi..

Yavuz Sultan Selim’in diğer padişahlar aksine yüzünü öncelikli olarak batıya değil de doğuya çevirmesiyle ilgili anlatımlarda sıklıkla hilâfet kurumu ve öneminin altı çizilmektedir. Sultan I. Selim’in öncelikli hedefinin hilâfet kurumu olduğu ve İslam âleminde otoritesini güçlendirme isteği ifade edilmektedir

Bu doğrultuda karşısına çıkan ilk mesele Osmanlı Devleti’ni doğudan kuvvetli bir biçimde tehdit eden Safevî Devleti’ydi. Bu nedenden dolayı Safevî Devleti’ne karşı düzenlenen Çaldıran seferinin hazırlıkları oldukça önemliydi. I. Selim, Çaldıran seferinin ardından Osmanlı Safevî sınır hattının emniyetini sağlamak, Safevî tehlikesini daha pasif hale getirmek ve Doğu Anadolu’daki Osmanlı hâkimiyetini sağlamak için yeni bir sefer hazırlığı içerisine girdi. Bu suretle kışı Amasya’da geçiren I. Selim önce Kemah kalesinin fethi için harekete geçmiş, sonrasında ise Doğu Anadolu bölgesinin Osmanlı Devleti’nin hâkimiyetine alınması için Dulkadiroğulları’nın üzerine sefere çıkmıştır.

Musul’dan Cezâyir’e, Haleb’den Yemen’e ve Sûdân’a kadar Arap âlemini Osmanlı çatısına almış, halefi olan oğlu Kaanûnî Sultân Süleymân, bu hususta babasının eserini tamamlamıştır.

Hilâfeti  Araplar’dan Türkler’e, Abbâsîler’den Osmânoğulları’na alarak, İstanbul’u İslâm âleminin merkezi hâline getirmiştir.

 Kızıldeniz’e, Hind sularına, Barbaros Kardeşler vâsıtasiyle Batı Akdeniz’e çıkmış, dedesi Fâtih’in Boğazlar’ı ve Karadeniz’i Osmanlı tekeline alan deniz politikasına devâm etmiş, oğlu Kaanûnî’ye Basra Körfezi’ne ve Ummân Denizi’ne çıkışı hazırlamıştır.

Osmanlı  Yavuz ile savaş gücünün yükseldiğini göstermektedir. Bu yükselişin en önemli nedeni olarak da ateşli silahların Osmanlı ordusu içerisindeki etkili kullanımı kabul edilmektedir. Bu doğrultuda I. Selim dönemi muharebelerinin kazanılmasında ateşli silahların uygulanan doğru stratejilerin olumlu katkısını da göz önüne alarak etkili kullanımının savaşlarda kazanılan zaferlere direk etki ettiğini tekrar vurgulayabiliriz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

ECEM KAYA

Kaynakça

Anadolu Ajansı, Zamanının İskender’i: Yavuz Sultan Selim.

Yılmaz Öztuna, Yavuz Sultân Selîm Ötüken Neşriyat,; 6. basım (6 Temmuz 2017, ) s. 14-56.

Süleyman Polat, Arşiv Vesikaları Işığında Yavuz Sultan Selim Dönemi Seferlerinin İaşe Organizasyonuna Dair Yeni Tespitler, Akademik Bakış Cilt 11 Sayı 22 Yaz 2018, s 184-190.

Fatih Yılmaz, “Yavuz Sultan Selim Dönemi Hilafet Telakkisi”, Hakemli Araştırma Makaleleri, (Aralık 2020), s. 54-70 .

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.