Sincan Ekspress Haber Sayfası

YÖK ATLAS’I NEDİR? NASIL KULLANILIR?

YÖK ATLAS’I NEDİR? NASIL KULLANILIR?
YILDIZ EBRAR ULUĞ( yildizebrarulug@sincanekspress.com )
Yıldız Ebrar Uluğ Kırıkkale Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Aile Danışmanlığı, Oyun Terapisi, Bilişsel ve Davranışcı Terapi, Masterson, Kohut, Aktarım Odaklı Terapi çalışmaları yapmaktadır.
207 views
11 Ağustos 2021 - 22:23

Günümüzde yaklaşık 2 milyon civarında üniversiteye geçiş için hazırlanan öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrenciler günlerce çalışıp, emeklerinin karşılığını alacakları sınavlara girip tercih aşamasına geçmektedir. Bu noktada öğrencilerin hayatları üzerinde önemli olan bir karar aşamasındayken bilinçli tercih yapmaları gerekmektedir. Bundan dolayı bu hafta Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas) hakkında kısa bir bilgi paylaşımı sizlerledir.

Kullanımı ve ulaşımı oldukça basit olan YÖK Atlas; üniversite adaylarının,meslek ve üniversite tercihi yaparken daha mantıklı seçimler yapabilmeleri için hazırlanmış bir yazılımdır.

 Güvenilir bir referans kaynak olan YÖK Atlas ile üniversiteler hakkında merak edilen sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. Seçilen üniversitelerin geçmiş zamandaki lisans ve önlisans programlarının; kontenjan, yerleşen sayısı, taban ve tavan puanlarını görebilirsiniz. Herhangi bir yüksek lisans programı seçerek o alanla ilgili üniversitelerin kontenjan, taban ve tavan puanlarını sıralayarak kendinize en uygun olanları tercih sırasında kullanabilirsiniz.

YÖK Atlas bir tercih robotu değildir. Meslek hayatlarına geçiş aşamasında yapılacak tercihlerde daha bilinçli kararlar verilebilmesi amacıyla öğrencileri desteklemek için geliştirilmiş bir sistemdir.

Sistem yokatlas.yok.gov.tr internet adresinde hizmet vermektedir.

Sayfaya tıkladığınızda karşınızda görünüş olarak sade, anlaşılır ve öz bilgiyi sunan her yaş grubunun kullanacağı bir yazılım çıkmaktadır.

Sayfanın üst kısmında; “Üniversitelerimiz, program atlası, tercih sihirbazı, mezun başarı atlası, net sihirbazı, meslek atlası ve tercih listem” butonları çıkmaktadır. Aşağı kısmında ise hangi linkten hangi bilgilere ulaşabileceğiniz açıklanıp listelenmiştir. Örneğin YÖK üniversitelerimiz başlığında “Üniversitelerimiz Modülünde, Türkiye’deki her bir üniversitenin öğrenci ve öğretim elamanı sayılarının yanında kuruluş yılı, resmi web sitesi, sosyal medya linkleri, iletişim bilgileri, spor tesisleri, spor takımları, öğrenci toplulukları, yurt kapasitesi, laboratuvar sayıları veyüzölçümleri bilgilerine erişebileceksiniz.” Şeklinde bilgilendirme yazıları bulunmaktadır.

Tek öğrencilerin değil konu ile ilgili velilerinde bakmaları gerektiğini düşündüğüm siteye bir göz atmanızı tavsiye ederim. Geçmiş zamanlarda geleneksel yöntemler ile yaptığımız tercihler artık rafa kaldırılıyor. Gelişen dünyaya uyum sağlarken onun faydalarından yararlanmak gerekmektedir. Birçok öğrenci istemedikleri bölümlere okullara yerleşmektedir. Yıllarca bu durumun pişmanlığını yaşayabilmektedir. Olası kötü durumların önüne geçmek için tasarlanmış bu site ile daha sağlıklı tercihler yapabilirsiniz.

Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting
SON EKLENEN FİRMALAR
Sobe KokoreçFree Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.